Hozat 7.8.2019 10:49:06 1613 defa okundu

İki meclis üyesi ve muhtarlar “Bu yol kışa kalmadan kayar”

Tunceli’nin Hozat ilçesinden başlayarak bir çok köyün ilçe ile bağlantısını rahatlatması amacıyla asfalt yol yapılıyor. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSiNİZ

Ancak yol yapımı sırasında gerekli özenin gösterilmediğini söyleyen CHP Hozat İl Genel Meclisi Üyeleri ve bazı muhtarlar, yaptıkları ortak açıklama ile yapımı üstlenen firmayı eleştirdi. Menfezlerin yumuşak toprakla doldurulduğunu ve bu durumda yapılacak asfaltlamanın yolu konforlu hale getirmeyeceğini söyleyen meclis üyeleri ile muhtarlar, yetkili kurumları gereğini yapmaya davet etti.

 

“Bu halde asfalt dökülmez”

Yaklaşık bir sene önce yapımına başlanan yola şuanda asfalt dökülüyor. Yolun geçtiği güzergahtaki köylerin muhtarları ve Hozat İl Genel Meclis Üyeleri yolun mevzuata uygun yapılmadığını söyleyerek ortak basın açıklaması düzenledi. İş makinelerinin çalıştığı yola gelen 2 meclis üyesi ve 3 muhtar, ilgili kurumların duruma el atmasını istedi. “Bu halde asfalt dökülmez” diyen Hozat İl Genel Meclis Üyesi Selçuk Bozkurt, yolda menfezlerin üzerinin toprakla örtüldüğünü ve bunun doğru bir yapım şekli olmadığını söyledi. Bozkurt, konuyla ilgili gerekli yerlere dilekçe verildiğini aktarırken, İl Genel Meclis Üyesi Cem Demirkılıç ise yolda inceleme istedi.

Demirkılıç, “Bu yolun sağlam yapılıp yapılmadığını ilgili kurumların gelip incelemesini, görmesini, müdahale etmesini istiyoruz.” Çaytaşı Köyü Muhtarı Hasan Güler, yola başlanırken yapımı üstlenen firma tarafından köylülere birçok vaatte bulunulduğunu dile getirirken, Karaçavuş Köyü Muhtarı Seyit Ali Yıldız ise, yolun sağlam olması için gerekli malzemelerin kullanılmasını istedi.

 

“Bu yol daha şimdiden kayıyor”

Tunceli EMEK Gazetesi’ne konuşan CHP Hozat İl Genel Meclis Üyesi Selçuk Bozkurt; “31 Mart seçimlerinde seçildikten sonra 13 Mayıs 2018’de güvenlik yolu adı altında yapılan yolla ilgili gerek Alay Komutanlığı da dahil ilgili kurumlara verdiğimiz dilekçe üzerine karşımızda muhatap bulamadık. Yolda menfezlerin üzerine yapılan dolguların tamamen toprakla örtüldüğünü daha önce dilekçemizde belirtmiştik. Bu yol kışa kalmadan kayar ve çöker. Bakın daha şimdiden toprak yola doğru kaymış. Bu yol daha şimdiden kayıyor.” ifadelerini kullandı.

 

“Yol toprakla doldurulmuş ve devamlı kayıyor”

CHP Hozat İl Genel Meclis Üyesi Cem Demirkılıç da yolun zemininin  doğru yapılmadığını söyledi ve şu açıklamalarda bulundu;Bu yolun yapımı 2018’de başladı. 2019 yılında henüz yol bitmemişken bile bu yolda sıkıntı yaşandı. Karaçavuş Köyü, Kavuktepe Köyü ve Çaytaşı Köyü muhtarlarımız yanımızda. Şuan yolumuz çok kötü durumda. Yol toprakla doldurulmuş. Devamlı kayıyor. Bu yolla ilgili Hozat Kaymakamlığı, Valilik, Alay Komutanlığını bilgilendirdik. Kaymakamlığımız bu konuyla ilgili eksiklikleri firmaya söylüyor. Özel idareden gelen bazı arkadaşlar yolun iyi olduğunu söylüyor. Duvarlara örgü yapılmadı. Şu anda asfalt yapılıyor. Bu yolun kışın kayacağına eminiz. Tunceli İl Özel İdaresinden sadece buraya 23 Trilyon aktarıldı. Buna rağmen yolun sağlam olmaması bizi üzüyor. Bu yolun sağlam olması için gerekli kurumların buraya gelip bu yolu incelemesini, görmesini, müdahale etmesini istiyoruz. Yetkili firmayı çağırdık. Firma bizi dikkate almıyor. Bu yolun sağlam olması için, 30 santimin üzerinde sert bir malzemeyle yolu yükseltmek gerekiyor. Yaklaşık üç hafta önce Milletvekilimiz Polat Şaroğlu ile beraber bu yolu inceledik. Belediye Başkanımız da bu yolu gördü. Milletvekilimiz, Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Kılıç’ı aradı. Bu yolla ilgili konuya girmeden, Özgür Kılıç il genel meclis üyelerinin bu konuyu abarttığını söyledi. Burayı görüyorsunuz, takdir vatandaşlarımızın.”

 

“Bu yolun yapımı için bize vaatlerde bulundular”

Çaytaşı Köyü Muhtarı Hasan Güler; “Bu yolu yapmaya başladıkları zaman bize vaatler verdiler. Duvarlar örülecekti. Bütün sulama suyu hatları borularla kapanacaktı. Köy bağlantı yolları yapılacaktı. Hiçbir vaadini yerine getirmediler. Asfalt malzemesini döktükten sonra tekrar açıp boruları öyle yaptılar. Borular yüzeyde duruyor. Ağır tonajlı bir araç üstünden geçtiğinde borular kırılır. Araziye giden hatlar hala kapalı. Vatandaşlar ürünlerini sulayamıyor. Ürünleri hep kurudu. Köy yolunun ana yolla bağlantısı kötü. Buraya toprak yığmışlar ve bu nedenle geçtiğimiz günlerde kaza yaşandı, neredeyse bir insan canından oluyordu. Buranın bir an önce yapılması lazım.” dedi.

 

“Her taraf yıkık, malzemeler güzel dökülmemiş”

Kavuktepe Köyü Muhtarı Düzgün Çiçek; “Yolumuz kötü. Güzel yapılmasını istiyoruz. Aynı zamanda Kavuktepe yolunun 2 kilometresinden mıcır geliyor. Bu nedenle yolu da bozmuşlar. Yolumuzla ilgilensinler. Her taraf yıkık, malzemeler güzel dökülmemiş. Birçok sorun var.”

 

“Mağdur durumdayız”

Karaçavuş Köyü Muhtarı Seyit Ali Yıldız; “Yola gereken malzemenin dökülmemesi yolun kaymasına ve heyelan olmasına sebep oluyor. Menfezlerin dolmaması, yolumuzun tamamen bozuk olması ve gereken ilginin gösterilmemesi nedeniyle mağdur durumdayız. Köye araçlar gelemiyor. Hem köy yolumuzun yapılmasını hem de bizim de kullanacağımız bu yolun iyi bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Sayın Kaymakam ilgileniyor ancak yapan firma gerekli ilgiyi göstermiyor.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11375
 Dün : 23501
 Toplam : 34426051
 Ip No : 3.234.208.66