Manşet 12.10.2018 09:02:01 630 defa okundu

KHK mağdurluğundan vekilliğe…

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında ilan edilen 32 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 134 bin 207 kişi var.

Bu kişilerden bazıları ihraç edildikten sonra milletvekili oldu. İhraç edilenlerin sorunlarını Meclis'te dile getiriyorlar.

Görevlerinden ihraç edilen ve Milletvekili olan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu (Cumhuriyet Halk Partisi-CHP), Habip Eksik, Muazzez Orhan, Ömer Faruk Gergerlioğlu (Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cihangir İslam (Saadet Partisi-SP) Meclis’te bir basın toplantısı düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) sekiz, Saadet Partisi’nden (SP) bir vekil olmak üzere dokuz milletvekili de ihraç edilenlerin yaşadıkları mağduriyetlere ilişkin kaleme aldıkları mektubu Meclis Başkanı dahil 587 milletvekiline gönderdi.

25 maddede ihraç edilenlerin sorunları

KHK ile ihraç edilenlerin sorunlarını sıraladıkları mektupta, mağduriyetlerin giderilmesi noktasında yapılacak yasama çalışmalarına destek istendi.

Milletvekilleri Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde yayınlanan 32 KHK ile 134 bin 207 kişi ihraç edildiği hatırlatıldı ve KHK ile ihraç edilenlerin sorunları 25 maddede şöyle sıralandı:

"Mahkeme ve komisyon sürecinde sorunlar"

1. Hakkında soruşturma hiç açılmayanlar, mahkemelerden veya savcılıktan takipsizlik veya beraat alan bütün KHK’lılar işlerine hemen iade edilmelidir.

2. Mağdur olan yurttaşlara maddi ve manevi hak iadesi yapılmalıdır.

3. OHAL komisyonu hukuki bir değerlendirme yapmaktan ziyade ihlalleri araştıran bir kurum durumundadır. Bu sebeple bir an önce Meclis'te uzlaşı ile bir çözüm geliştirilmeli ve OHAL Komisyonunun yoğunluğu azaltılmalı hatta komisyon tamamen kaldırılmalıdır.

4. Hakkında soruşturma hiç açılmayan, takipsizlik veya beraat alan KHK’lılara OHAL komisyonunda ret cevabı verilmektedir. OHAL Komisyonu, Mahkemelerin verdiği kararların üstünde hukuki bir merci konumuna gelmiştir. Komisyon kriterlerinin hukuki değil, keyfi olduğu algısı bulunmaktadır. Ne yazık ki birçok cevapta başka kişilerin bilgileri cevap olarak gönderilmekte olduğu ve sıklıkla kararlarda karışıklık yapıldığı görülmektedir.

"Özel eğitim kurumlarında engel"

5. Kamudan ihraç olan eğitimcilerin özel sektördeki eğitim kurumlarında çalışmalarının önüne geçilmektedir. Bir an önce hakkında soruşturma hiç açılmayan, takipsizlik veya beraat alan KHK’lılar özel eğitim kurumlarında da çalışabilmelidir.

6. KPSS sınavlarında yakını KHK’lı olanlara yazılı sınavda yüksek not alsa da mülakatta düşük not verildiği şikayetleri çok yoğun olarak tarafımıza iletilmektedir. Suçun şahsiliğini yok sayan bu uygulama kaldırılmalı ve bütün mülakatların daha şeffaf olması sağlanmalıdır.

"İhraç edilenlerin yakınlarına yaptırımlar"

7. KHKlılara ve yakınlarına pasaport yasağı devam etmektedir. OHAL bitimiyle KHKlı eş ve çocuklarına yapılan tahditlerin kaldırıldığı açıklaması İçişleri Bakanlığı tarafından yapılsa da halen tahditin devam ettiğine dair çok sayıda şikayetler vardır. Binlerce bilim insanı yurt dışındaki üniversitelerden çağrıldığı halde tahdit sebebiyle gidememektedir. Biz Milletvekillerinin bile devam eden Pasaport tahditlerinin kaldırılması için derhal Meclisin sorumluluk alması gerekmektedir.

"Öğrencilerin eğitim hakkında engel"

8. KHK’lı öğrenciler pasaportları iptal edildiği için yurt dışındaki eğitimlerine devam edememektedirler. KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin aynı üniversitede başka bölüme öğrenci olarak kaydı yapılmamaktadır. Asistan olup ihraç olan hekimler de kazanılmış hak olan asistanlık eğimine devam edememektedir. Eğitim hakkının önündeki bu engeller derhal kaldırılmalıdır.

"Basın ve STK'ler"

9. Binlerce dernek ve vakıf KHK ile kapatılmıştır. Ülkedeki demokrasinin temel taşlarından olan Sivil Toplum Kuruluşlarına insanlar artık üye olmaktan kaçınılır hale gelmişlerdir. Sivil Toplumu güçlendirecek ve kapatılmalarını zorlaştıracak yasa çalışmaları yapılmalıdır.

10. KHK’lar ile 6 haber ajansı 24 radyo 70 gazete 20 dergi 29 yayınevi kapatılmış mallarına el konulmuş çalışanları işsiz bırakılmıştır.

11. Devletin güvence verdiği banka Bank Asya’ya para yatırdığı için ihraç edilenler ve bankadaki parası bloke olanlar bulunmaktadır. Bu insanların mağduriyetleri giderilmeli kanunda belirtilmeyen bir şeyin suç olamayacağı Meclis tarafından ilan edilmelidir.

12. Devletin resmi sendikasına üye olduğu için ihraç edilenler, yıllarca bakanlar kurulu tarafından vergi muafiyeti getirilen derneklere para yatıranlar ve içeriğine bile bakılmadan iletişim için telefonuna uygulama indirenler işlerinden edilmiştir. Bu kişilerin suç olmayan eylemlerinden dolayı oluşan bütün yaptırımlar sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmalıdır.

"Dergilerden çıkarılan makaleler"

13. KHK'lılara sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımları verilmediği şikayetleri tarafımıza iletilmektedir. Ne yazık ki ihraç olan ve evlerine artık gelir getiremeyen KHK’lılar sosyal devletin gereği olan yardımlardan yararlanamamaktadır.

14. KHK'lı lisans mezunları ayrımcı bir uygulama ile askerliklerini uzun dönem yapma zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. Bu ayrımcı uygulama derhal kaldırılmalıdır.

15. KHK'lılar işyeri hekimliği ve iş güvenliği sınavlarını kazandıkları halde bazılarının belgeleri halen verilmemektedir. Bu konuda büyük mağduriyetler yaşanmaktadır.

16. İhraç Doktorlar özel sektörde çalışma imkanı bulabiliyorken KHKlı hukukçulara avukatlık stajı yaptırılmamakta ve avukatlık ruhsatları verilmemektedir.

17. Pek çok değerli akademisyenin makaleleri bilimsel dergilerden çıkartılmaktadır. Bilime büyük bir darbe vuran bu uygulamanın kaldırılması gerekmektedir.

"Güvenlik soruşturmaları"

18. OHAL döneminde ve sonrasında güvenlik soruşturmaları yeni bir cezalandırma yöntemine dönüşmüştür. Mağdur edilen Tıp öğrencileri, TUS kazananlar, öğretmenler, belediye çalışanları, vd. bütün memuriyet alımları bu süreçten etkilenmiştir. Kişilerin adli sicil kayıtları tertemiz olmasına rağmen kimin dediği belli olmayan şeffaflıktan uzak değerlendirmeler ile yurttaşlar genç yaşta mağdur edilmektedir.

19. KHK’lılar hak ettikleri halde emekli olamamakta veya emekli olsalar da emeklilik ikramiyelerini alamamaktadırlar. Tutuklu KHK’lıların emekli edilmediği konusunda şikayetler tarafımıza iletilmektedir. Bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

20. 3568 Sayılı Kanuna aykırı şekilde Maliye'den ihraç olanları Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Sınavına ve Yeminli Mali Müşavirler Sınavına alınmamaktadır. TÜRMOB konuyu sorduğunu ve halen cevap alamadığını belirtmektedir.

21. KHK’lı Fizyoterapistler bir süre rehabilitasyon merkezlerinde çalışabiliyordu ancak Milli Eğitimin sonradan kurumlara talimat gönderdiği ve KHK’lılara artık bu kurumlarda çalıştırmayacaksınız denildiği tarafımıza iletilmektedir.

22. Yapı Denetim Genel Müdürlüğü ihraç edilen mühendislere özel sektördeki inşaatlarda yapı denetim firmalarında kontrol elemanı ya da denetçi belgesi vermemektedir.

23. Askeri okullar kapatılarak öğrenciler okuldan atılıp mağdur edilmiş polis memurları özel güvenlik bile yapılmayıp işsiz bırakılmış, pilot olarak çalışırken ihraç edilenler özel sektörde de çalıştırılmamıştır.

24. KHK’lılara gemi adamlığı belgesi verilmemektedir bu durum pek çok insanı mağdur etmektedir.

25. Belediyelerde taşerona iş vaadiyle pek çok işçi güvenlik soruşturması sebep gösterilerek işten çıkarılmış belediyelerdeki Kadın Müdürlükleri kapatılmıştır.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14179
 Dün : 13984
 Toplam : 29628179
 Ip No : 34.207.78.157