Nazımiye 15.4.2021 17:56:51 7321 defa okundu

Kentimizde görülmesi gereken muazzam güzellikteki yerler - Nazımiye

Dereova Şelalesi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Tunceli, kuzey ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Irmağı, doğuda Bingöl Dağları ile Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. Türkiye’nin en az nüfusa sahip illerinden olan Tunceli Kalkolitik Çağ’a kadar uzanan tarihi geçmişi sayesinde, çağlar boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi ve turistik yerleri ile gönülleri fetheden Tunceli’nin gezilecek yerlerini tanıyalım…

Dereova Şelalesi - Nazımiye

Gelin Pınarı olarak da bilinen şelale, il merkezine 46 kilometre, Nazimiye ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta, Dereova Köyü'ndedir. 20 metre yükseklikten 3 kaynaktan yaygın bir şekilde dökülen sular, Pülümür Çayı'nın kollarından biri olan ve çok derin bir vadide akan dereye karışmaktadır. Şelale hem çevresine serinlik katmakta, hem de yaz ve kış aylarında çok etkileyici ve farklı bir manzara sunmaktadır. Kışın şelale sularından oluşan sarkıt ve dikitler, bir buzul tabakası meydana getirmektedir.

Şelalenin çevresi çok dik eğimli olup bodur meşe ormanları ile kaplıdır. Şelale ve çevresi doğal nitelikleriyle piknik, doğa yürüyüşü gibi günübirlik etkinlikler için önemli bir potansiyel taşımakla birlikte, yakın çevresinde turizme ve rekreasyona yönelik başka kaynakların olmaması, Dereova Şelalesi'nin turizm amaçlı olarak kullanımını kısıtlamaktadır.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 602
 Dün : 18664
 Toplam : 51321970
 Ip No : 3.236.225.157