Nazımiye 15.4.2021 19:07:20 22321 defa okundu

Kentimizde görülmesi gereken muazzam güzellikteki yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Tunceli, kuzey ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Irmağı, doğuda Bingöl Dağları ile Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. Türkiye’nin en az nüfusa sahip illerinden olan Tunceli Kalkolitik Çağ’a kadar uzanan tarihi geçmişi sayesinde, çağlar boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi ve turistik yerleri ile gönülleri fetheden Tunceli’nin gezilecek yerlerini tanıyalım…

Munzur Gözeleri - Ovacık

Tunceli kent merkezine 80, Ovacık ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Ziyaret köyünde bulunan ve Munzur Çayı’nın ana kaynağını oluşturan Munzur Gözeleri, baharın farklı renkleriyle ziyaretçilerine seyirlik bir manzara sunuyor.

İlçede kültür, doğa ve inanç turizminin gözde yerlerinden biri olan Munzur Gözeleri, bir yandan kutsal mekan olması itibariyle yöre halkı tarafından korunurken, diğer yandan da ilkbahar güzelliğini yaşamak isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından günübirlik ziyaret ediliyor.

Pertek Kalesi

İlçenin güneyinde, Murat Irmağı'nın kıyısındaki bir tepenin üzerinde inşa edilen Pertek Kalesi, bu bölgenin Keban Baraj Gölü suları altında kalması nedeniyle bugün bir ada üzerinde yer almaktadır. Osmanlılar zamanında onarım gören kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İç içe iki surdan oluşan kalede, surlar arasında yapı kalıntıları bulunmaktadır. Kalenin güney cephesindeki yontma taşların arasına kondurulmuş kırmızı sert tuğlalar ve serpiştirilmiş mavi çiniler vardır.

Ergen Kilisesi - Hozat

Hozat’a bağlı Geçimli Köyü'nde bulunan kilisenin hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir. Bölgedeki diğer kiliselere göre daha büyük olan kilisenin tavanı çökmüş olup duvarları sağlamdır.

Ermeniler tarafından yapıldığı sanılan kilisenin restorasyon çalışmasının yapılmaması nedeniyle büyük bölümü tahrip oldu. Kilisede halen Ermenice yazıtlar bulunuyor.

Mazgirt Kalesi

Mazgirt ilçe merkezinin kuzeyinde, ilçeye hakim bir tepe üzerinde kurulmuştur. Büyük ölçüde yıkılmış olan kale surlarının büyük bir kısmı hala ayaktadır. Kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kaleye bir mağara yoluyla gidilmekte olup mağaranın önünde kırk basamaklı bir merdiven vardır. Kalenin en yüksek yerinde bir köşk ve yel değirmeni olduğu sanılan kalıntılar bulunmaktadır.

Dereova Şelalesi - Nazımiye

Gelin Pınarı olarak da bilinen şelale, il merkezine 46 kilometre, Nazimiye ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta, Dereova Köyü'ndedir. 20 metre yükseklikten 3 kaynaktan yaygın bir şekilde dökülen sular, Pülümür Çayı'nın kollarından biri olan ve çok derin bir vadide akan dereye karışmaktadır. Şelale hem çevresine serinlik katmakta, hem de yaz ve kış aylarında çok etkileyici ve farklı bir manzara sunmaktadır. Kışın şelale sularından oluşan sarkıt ve dikitler, bir buzul tabakası meydana getirmektedir.

Şelalenin çevresi çok dik eğimli olup bodur meşe ormanları ile kaplıdır. Şelale ve çevresi doğal nitelikleriyle piknik, doğa yürüyüşü gibi günübirlik etkinlikler için önemli bir potansiyel taşımakla birlikte, yakın çevresinde turizme ve rekreasyona yönelik başka kaynakların olmaması, Dereova Şelalesi'nin turizm amaçlı olarak kullanımını kısıtlamaktadır.

İn Delikleri (Derviş Hücreleri) - Çemişgezek

Çemişgezek ilçe merkezinin batısında Tahar Çayı Vadisinin yukarıya doğru uzanan sarp kalker kayalarına konut amaçlı oyulmuş 20 civarında oda bulunmaktadır. İn deliklerinin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Üç kat halinde sıralı odalar ve bu odaları aydınlatan büyük pencereler ile uzun koridorlardan oluşmaktadır. Odalar 2.5 metre genişlik ve 1.7 metre derinlikte yapılmıştır. Ayrıca su gereksinimini karşılamak üzere, kayaların arasından sızan suların toplandığı sarnıçlar, yukarıdaki odalara ulaşmak için kayalardan yapılan merdivenler ve galeriler bulunmaktadır. İki kısımdan oluşan İn Deliklerinin birinci kısmına dışarıdan merdivenle çıkılmaktadır. İkinci kısım çok dar olup, girişinde bir bekleme yerine rastlanılmaktadır. Bekleme yerinden sonra merdivenle uzun bir koridora çıkılmaktadır. Koridorun sağında ışık için pencereler, pencerelerin tam karşılarında oda kapıları yer almaktadır. Bu odaların bir kısmı düz tavanlı, bir kısmı ise tonoz biçimindedir. Bu odaların en üstünde daha zor çıkılabilen ve diğerlerine görece daha büyük olan oda, ‘Bey Odası’ olarak adlandırılmaktadır.

Gelin Odaları Ve Mağaraları - Pülümür

İlçe merkezine 3 km. uzaklıkta, Gelin Odaları olarak adlandırılan mağaraların, Urartular döneminde burada yaşayan insanlar tarafından kayaların oyularak oda haline getirildiği ve bu odalarda yaşadıkları sanılmaktadır.

İçinde bir kral tahtı ve tutsakların cezalandırıldığı zindanın olduğu ve kaya içinde kaya oyularak çok derinlere oyma taş merdivenlerle inilerek oradan Hanım Köprüsünün bulunduğu noktada çaya ulaşıldığı, su alındığı gizli bir geçit vardır.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 843
 Dün : 18664
 Toplam : 51322211
 Ip No : 3.236.225.157