Ovacık 11.9.2020 21:28:07 251 defa okundu

Konaklar köyünün yeni üyeleri: "kara kaplumbağaları"

Zorlu geçen mevsim şartları nedeniyle doğal ortamlarında yiyecek bulmakta zorluk çeken kara kaplumbağaları, yiyecek ve suyun bol olduğu 15 haneli Konaklar köyüne misafir oldu.

Tunceli'nin Ovacık ilçesi, doğal güzelliklerinin yanı sıra variyetli yaban hayatıyla da ilgi çekiyor. Yaşadıkları ortamda yiyecek bulmakta zorluk çeken kara kaplumbağaları, gıda ve su kaynaklarının bol olduğu Konaklar köyüne konuk oldu.

Dağlık ve ormanlık alanda yaşamlarını sürdüren kara kaplumbağaları, bazı vakitlerde yiyecek bulamadıkları için besin çeşidinin çok olduğu Konaklar köyüne kadar inerek karınlarını doyurmaya çalışıyor.

Köydeki bahçelerde yetiştirilen domates, fasulye, salatalık, karpuz ve elma gibi gıdalardan beslenerek karınlarını doyuran kaplumbağalar, köy sakinlerinin de ilgisini çekiyor.

 

Köy halkı su bırakıyor

Köyün bazı noktalarına kaplumbağalar için su bırakan köy halkı, bu sayede hayvanların hem su ihtiyacını karşılıyor hem de sıcaktan etkilenmelerini engellemeye çalışıyor.

İlçeye 1 kilometre uzaklıkta bulunan köyde sıkça görülen ve sayıları her geçen gün artan kaplumbağalar, günün ilk saatlerinde geceyi geçirdikleri yuvalarından çıkıp beslenmek için geziyor.

Köye sevimlilik katan kaplumbağaların, zaman zaman kedilerle karşılaşması da eğlenceli sahneler oluşturuyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1253
 Dün : 19894
 Toplam : 39719636
 Ip No : 34.232.51.240