Manşet 1.7.2019 08:56:36 1154 defa okundu

Liseye Girememe Sistemi

Figen ATALAY yazdı...

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavın sonuçları, eğitimdeki fırsat eşitsizliğini bir kez daha ortaya koydu. Son 10 sırada olan iller, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunuyor.

 

Son sıradaki Şırnak’ta Matematikte ham puan ortalaması 0.78, Tunceli ise son yıllarda merkezi sınavlardaki başarısıyla dikkat çekiyor.

 

Eğitim uzmanı Ali Taştan, LGS sonuçları üzerinden şu analizi yaptı; “Sadece Doğu, Güneydoğu değil Akdeniz Bölgesi’ndeki Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Kilis gibi illere baktığımızda onların da sıralamada son 20’de yer aldıkları görülüyor. Mersin, Osmaniye gibi illerin de sondan 25. sıralarda olduğu görülüyor. Başka bir deyiş ile Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz Bölgesi illeri son sıralara mitili atmış durumda. Bahsi geçen bu illerin son sıralarda olmasının birçok nedeni var. Ancak ortak ve dikkat çeken bir özellikleri de bu illerde mülteci nüfusun çok olması. Elbette başarının düşmesini mülteci nüfusa bağlamak çok doğru değil. Ancak yapılan tüm sınavlarda bu illerin son sıralarda yer alması anlamlı bir şekilde dikkat çekiyor.

 

Tunceli’nin başarısı

Diğer bir yandan, bu iller başarısız da LGS’de Türkiye birincisi olan Muğla’da, ikinci olan Tunceli’de durum çok mu iyi?

 

Matematik dersinin ham puan ortalaması 3.97. Son sıradaki Şırnak’ta ise ham puan ortalaması 0.78.

 

LGS’de toplam 90 soru soruluyor. Birinci olan Muğla’nın ham puan ortalaması 50.96, ikinci olan Tunceli’nin 50.57, son sıradaki Şırnak’ın 21.11, Hakkari’nin 23.9 olduğu görülüyor.

 

Burada Hakkari, Şırnak, Bingöl, Elazığ gibi illerle aynı şartlarda olan Tunceli’nin başarısı çok dikkat çekiyor. Tunceli’de oluyor da Şırnak’ı ve Hakkari’yi geçtik, Adana’da, Kahramanmaraş’ta ya da diğer illerde neden olmuyor.

 

Tunceli yıllardır yapılan liselere giriş sınavında ya birinci oluyor ya da ilk üçte yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Tunceli’yi inceleme altına almalı. Tunceli’de de aynı öğretim programı uygulanıyor. Ancak, Tunceli insanının eğitime olan ilgisini incelemeli.

 

Konya’da din düşük

İmam Hatip Okullarının en yoğun olduğu Konya’da Din Kültürü ve Ahlak bilgisi sorularının ham puan ortalaması 6.19 iken, Tunceli’de bu oran 6.38.

 

Tunceli’de 2, Konya’da 64, Şanlıurfa’da 51 İmam Hatip Lisesi var. LGS’de Tunceli 2’ci, Konya 47’ci, Şanlıurfa 78’ci sırada.

(Cumhuriyet)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 15419
 Dün : 19584
 Toplam : 45502397
 Ip No : 3.236.212.116