Manşet 14.12.2019 17:47:49 1319 defa okundu

MEB 81 ili uyardı

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası"nı bu sene okullarda yeni bir bakış açısıyla "yerli üretim" temalı etkinliklerle kutlanacağı duyuruldu.

12-18 Aralık tarihlerini kapsayan Yerli Malı Haftası'nda, okullar Türkiye'de üretilen ve yurt dışına satılan ürünlerin tanıtımının yapılması, veli bilgilendirme toplantıları, konferanslar gibi etkinliklere imza atacak.

 

Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla tüm okullara gönderilen  yazıda, "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" kapsamında düzenlenecek  etkinliklerde, tarımdan sanayiye kadar her alanda büyük önem taşıyan yerli  üretimin öneminin vurgulanacağı bildirildi.

Bu kapsamda okullar, öğrencilerin yaşadıkları bölgelere ait coğrafi işaretleri öğrenmeleri, Türkiye'de üretilen ve yurt dışına satılan ürünlerin tanıtımının yapılması, veli bilgilendirme toplantıları gibi etkinliklere imza  atacak.

 

Okullarda "Biz Başardık" köşeleri oluşturulacak

 Yerli ürünler ve üretimle ilgili film, belgesel, animasyon, tiyatro  gösterimleri, sergiler ile marka, patent ve faydalı model sahibi olma koşulları  ile önemi konulu konferanslar düzenlenecek. Okullarda, ayrıca bilim, sanat, kültür ve spor alanlarında dünya  çapında, devlet kurumlarınca ya da Türkiye vatandaşlarınca geliştirilen  bilim-teknoloji ürünlerinin ve bu başarıların tanıtıldığı "Biz Başardık" köşeleri  oluşturulacak. Etkinliklerle, yerli malı üretim ve kullanımı konusundaki bilincin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması, tasarruflu olma, yerli üretim, üretim kalitesi ve kaynakların etkili kullanımının toplumun tümünde içselleştirilerek bir yaşam tarzı haline getirilmesi hedeflendi.

 

Etkinlikler hafta ile sınırlı kalmayacak

Yerli üretim ve yerli tüketimin önemi konusundaki çalışmalar, sadece  "Yerli Malı Haftası" etkinlikleri ile de sınırlı kalmayacak. Bu kapsamda yıl boyunca okullardaki saha gezileri, film, belgesel, animasyon gösterimleri,  tiyatro, seminer, söyleşi, yarışma ve sergi gibi etkinliklerle hem öğrenciler hem de vatandaşlarda farkındalık oluşturulacak.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 528
 Dün : 18835
 Toplam : 42391009
 Ip No : 18.206.177.17