Manşet 25.5.2019 23:15:27 706 defa okundu

Meclisin kararı mahkemeden döndü

Tunceli Belediye Meclisinin, belediye hizmet binasındaki "Tunceli" yazısının "Dersim" olarak değiştirilmesine ilişkin kararı mahkemeden geri döndü. İşte ayrıntılar

Tunceli Belediye Meclisinin, belediye hizmet binasındaki "Tunceli" yazısının "Dersim" olarak değiştirilmesine ilişkin kararı mahkemeden geri döndü. Erzincan İdare Mahkemesi, Tunceli Valiliğinin itirazı üzerine, söz konusu kararının yürütmesini durdurdu.

 

“Dersim” kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu

Tunceli Belediyesi Meclisinin tabelasına 'Dersim' yazmak  üzere aldığı kararı, Valiliğin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

 

Valilik başvurdu, mahkeme yürütmeyi durdurdu

7 Mayıs'ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi'nden Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda, belediye hizmet binasından "Tunceli" isminin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılması kararı alınmıştı.

Tunceli Belediye Başkanlığı'ndan "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair kararın Tunceli Valiliği'ne gönderilmesi üzerine, valilik aynı gün söz konusu kararı hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine, kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

 

İtiraz İçin 7 Günlük Süre Var

Mahkemenin kararında, "Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine 'Dersim' ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun'un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere oy birliği ile karar verildi." denildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11718
 Dün : 33264
 Toplam : 37523768
 Ip No : 35.173.48.53