Ovacık 22.8.2020 20:30:00 1391 defa okundu

Munzur Gözelerinde Eylem

Munzur Özgür Aksın Meclisi’nin çağrısıyla bugün Ovacık’taki gözelerde insan zinciri adı verilen eylem gerçekleştirilmek istendi. Ancak işte sonrasında yaşananlar:

Munzur Özgür Aksın Meclisi’nin çağrısıyla bugün Ovacık’taki gözelerde insan zinciri adı verilen eylem gerçekleştirilmek istendi. Valiliğin pandemi sürecinden ötürü daha önce aldığı 15 günlük eylem yasağı hatırlatılarak yürüyüşe izin verilmeyeceği belirtildi. Ancak, göstericiler farklı noktaları kullanarak Munzur Gözelerine gitti. Burada basın açıklaması yapan Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin, "Munzur Özgür Aksın Meclisi olarak daha önce de söyledik, burası Dersim’in kalbi ve yöre insanının inanç merkezidir. Her zaman olduğu gibi buraya sahip çıkmaya devam edeceğiz." dedi. Gözelerde, bazı sanatçılar da çeşitli eserler seslendirdi.

 

İNSAN ZİNCİRİ EYLEMİ

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözelerinde peyzaj düzenlemesi adıyla açıklanan bir çalışma başlatıldı. Geçtiğimiz yıllarda Tunceli Valiliği’nin FKA ile ortaklaşa yürütüleceğini açıkladığı proje kapsamında başlayan çalışmalara, bazı STK ve siyasi partiler tepki gösteriyor. Çalışmanın bu alanı ticarileştirme gayreti olduğu yönündeki çekincelerini paylaşanlar, projeyi yıkım, talan ve Alevilerin kutsal mekanlarına saldırı diye nitelendiriyor.

Benzer gerekçelerle haftasonu bir eylem yapıldı. Munzur Özgür Aksın adlı STK’nin çağrısıyla gözelerde insan zinciri oluşturulacağı duyuruldu. Cumartesi günü yapılması planlanan eylem, Ovacık merkezden başlayacaktı. Ancak eylem öncesi polis, valiliğin 15 günlük pandemi sürecinde aldığı eylem ile gösteri yasağını gerekçe göstererek izin vermeyeceğini açıkladı.

Eylem öncesi Ovacık merkez ve Munzur Gözelerinde zırhlı araç ve asker-polis konuşlandırıldı.

Munzur Gözelerine girişe pandemi gerekçesiyle izin verilmeyeceği belirtildi.

Eyleme katılanlar “Munzur darda Dersim isyanda”, “Munzur özgür akacak” sloganlarıyla başka yollardan Munzur Gözelerine girdi ve bir süre el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

 

AVUKAT ÇETİN “BURASI YERELİN KALBİDİR”

Munzur gözelerinde Munzur Özgür Aksın Meclisi adına konuşan Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin “Munzur Özgür Aksın Meclisi olarak burası yerelin kalbidir, dünya mirası ve yöre insanının inanç merkezidir. Her zaman olduğu gibi buraya sahip çıkmaya devam edeceğiz. Eyleme katılıp emek veren ve güç katan herkese teşekkür ederiz." dedi.

 

Eylemde; Sanatçılar Metin Kahraman, Erdoğan Emir, Musa Baki, Doğan Çelik ve Bektaş Sarıataş da çeşitli eserler seslendirdi.

 

DEDEF “BU ÇALIŞMA HAFIZAMIZA MÜDAHALEDİR”

DEDEF'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise, "Munzur Gözeleri’nde hayata geçirilmeye çalışılan Peyzaj Projesi inancımıza, kültürümüze ve hafızamıza müdahaledir. Sosyal, kültürel, inançsal ve etnik özellikleri ile özel bir bölge olan Dersim rızalık toprağıdır. Dersim halkının Munzur peyzaj projesine rızalığı yoktur" denildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 327
 Dün : 19894
 Toplam : 39718710
 Ip No : 34.232.51.240