Ovacık 6.8.2020 12:33:35 1148 defa okundu

Munzur Gözelerinde çalışma

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevi halkı için kutsal mekanlardan birisi olan Munzur Gözeleri için hazırlanan projenin başlayacağı medyaya yansıdı.

Bölgeye gelen askeri araçlarca stant kuran yurttaşların standlarının kaldırıldığı belirtildi. Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben, konuyla ilgili açıklamada, kendini yetkili olarak tanıtan kişilerin bölgede bulunan Munzur Koruma Kurulu üyesi ile tartıştıklarını ve ailesini arayarak tehditte bulunduğunu söyledi. Ben, “Bu peyzaj projesi kılıfı esasta, Alevi halkının inancına saldırıdır. Söz de düzenleme adı altın da bu alanı ticari bir işletmeye çevirmektir” dedi.

KAYMAKAMLIKTAN GELDİKLERİNİ SÖYLEDİLER

DEDEF açıklamasında “Munzur Gözeleri’ne önceki gün akşam saatlerinde kaymakamlıktan geldiğini belirten iki kişi kurulan satış stantlarını dolaşarak satıcılara 'Yarından sonra stantları açmayın, şirket tarafından gönderilen kepçeler bölgeye gelerek peyzaj projesine başlayacaktır' ifadelerini kullandı.

Munzur Gözeleri'nde bulunan Munzur Koruma Kurulu üyesi ise kişilere nereden geldiklerini sorduklarında 'Kaymakamlıktan geliyoruz' diye yanıt aldı. Bunun üzerine stantları gezen ve kurul üyesiyle tartışan kaymakamlık yetkilileri, Koyungölü köy muhtarını arayarak, Munzur koruma kurulu üyesinin babasına ulaştı. Yetkililer, kurul üyesi hakkında ailesine "Akıllı dursun, ön planda durmasın, yoksa gözaltına aldırır hapishaneye attırırız” tehditlerinde bulundu.

Yaşananların ardından Munzur Gözeleri’ne bugün askeri araçlar eşliğinde gelen yetkililer, stant açan yurttaşlara kararı tebliğ ederek, standları kaldırmaya başladı.” denildi.

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, bahsedilen peyzaj projesinin halkın ve STK’lerin katılımı olmadan, Erzurum Koruma Kurulu’nun 1. derece doğal sit alanına ilişkin ilke kararları gözetilmeden, koruma amaçlı imar planları hükümleri dikkate alınmadan hazırlandığı ve ihale edildiğini söyledi. Ben; “Munzur gözeleri bölge halkı ve Alevi kızılbaş inancının kutsalıdır. Bu peyzaj projesi kılıfı esasta, Alevi halkının inancına saldırıdır. Söz de düzenleme adı altın da bu alanı ticari bir işletmeye çevirmektir. Betonlaştırma ve çölleştirme amacı taşımaktadır. Bizleri ve Dersim halkını tehdit edenler aslında Munzur gözelerini sermayeye peşkeş çekmek isteyenlerdir, kutsalımıza saldıranlardır, buralardan rant devşirme peşinden koşanlardır. Federasyon üyelerimizi, dostlarımızı ve Dersim halkını tehdit ederek yıldırmaya çalışacaklarını düşünen, insana düşman, havyana düşman, doğaya düşman olanlara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bilmelerini isteriz. Bizler Dersim Dernekleri federasyonu olarak bu tehditlere ve baskılara dün de boyun eğmedik, Çevre ve doğa mücadelesi vermekten vazgeçmedik, bugün de yarın da vazgeçmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 937
 Dün : 19894
 Toplam : 39719320
 Ip No : 34.232.51.240