Ovacık 1.9.2020 22:09:35 1223 defa okundu

Munzur Gözelerine gittiler

Aşure pay edip bir de basın açıklaması yaptılar VİDEOLU HABER

AÇIKLAMAYI BURAYA TIKLAYARAK İZLEYEBİLİRSİNİZ

 

Alevi kurum başkanları, Munzur Gözeleri’ne giderek yapılan peyzaj çalışmasını kabul etmediklerini açıkladı. Gelenler, Munzur’da aşure de kaynatıp paylaştılar. Döndüklerinde ise merkezdeki Seyit Rıza Parkında bir basın açıklaması yaptılar. Konuşmalarda 1. Eylül Dünya Barış Günü’ne atıfta bulunularak barış temennisi bir kez daha dillendirildi. İlçede kaymakam ve merkezde ise Vali Özkan ile görüşüldü.

 

Önce yerel sonra mülki amirlerle görüşüldü

Tunceli’ye gelen bir grup Alevi kurum başkan ve yöneticisi, önce Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ardından peyzaj çalışması yapılan Munzur Gözeleri’ne gidildi.

 

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanları ve temsilcileri, Munzur Gözeleri’nde başlatılan peyzaj çalışmasına yönelik itirazlarını dillendirdi ve burada bir açıklama yaptılar.

 

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Munzur gözelerinde yapılan peyzaj çalışmasının Munzur’u tahrip edeceğini söyledi. Güzelgül, Munzur Gözelerindeki yapılaşmaya karşı duracaklarını ve izin vermeyeceklerini vurguladı.

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunun 238. gününde yaşamını yitiren Ebru Timtik’i de anan Güzelgül, “Daha iki gün önce İmam Hüseyin’in bize bıraktığı yolda yürüyen ve sadece kendisi için değil herkes için adalet isteyen Ebru Timtik canımız da Hakk’a yürüdü. Devri daim olsun, İmam Hüseyin yoldaşı olsun. Bugün de Yezitlere boyun eğenler var. Boyun eğmeyenler İmam Hüseyinlerin yolunu sürdürenlerdir. Mücadelemizin ruhunu İmam Hüseyin’den aldık. Yezit’e biat etmeyeceğiz. Hepimiz hizmetimizi Hak için yapalım” diye konuştu.

 

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Pir Celal Fırat da bir konuşma yaparak, Munzur Gözeleri’nin korunması gerektiğini vurguladı.

Açıklama sonrası Munzur Gözelerinde Alevi kurum başkanları beraberindekilerle birlikte aşure kaynatıp paylaştı.

 

SEYİT RIZA’DA BASIN AÇIKLAMASI

Daha sonra Tunceli merkeze dönen grup, burada da bir basın açıklaması yaptı. Seyit Rıza Meydanında yapılan basın açıklamasında 1 Eylül nedeniyle barış talebi  dillendirildi.

Munzur Gözelerindeki mevcut durumdan da memnun olmadığı aktarılan açıklamada, Vali Özkan ile Ovacık Kaymakamı ile de görüşüldüğü aktarıldı. “Munzur Gözeleri üzerinde tartışılacak bir mekan değildir. Ama şunu da söylemek gerekir ki, Biz Alevi Dedeleri olarak gözelerin bu hali de bize yakışmıyor. Ordaki herkese vicdanını dara çekmekle mükellef. Dersim coğrafyasında yaşayanlar ile dışardan gelenlerin de bu mantık ile olaya yaklaşması gerekmektedir.” denilen açıklamada, “her zaman ve her konuda Dersim’in yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” ifadeleri de kullanıldı.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19869
 Dün : 13621
 Toplam : 39718358
 Ip No : 34.232.51.240