Pülümür 24.9.2019 20:04:00 4736 defa okundu

“Munzur’u Keşfet, Koru”

Tunceli’de Jeopark Potansiyeli ve Jeoturizm Çalıştayı Başladı VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

TMMOB Jeoloji Mühendisler Odası tarafından, Munzur Vadisi’nin Jeopark Potansiyeli ve Jeoturizm Çalıştayı  “Munzur’u Keşfet, Koru” temasıyla başladı. Çalıştayın ilk gününde bu alanda uzman akademisyenler jeopark ve jeoturizme dair bilgiler paylaştı. Munzur Vadisi’nin jeolojik ve jeomorfolojik özelliklerine vurgu yapılan çalıştayın açılışında konuşan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu; “Munzur Vadisi geçmişten bugüne korunarak geldi. Sonraki nesillere de korunarak bırakılmasını istiyoruz.” dedi.

 

“Yerel kalkınma sağlanarak kırsal ve kentsel göçün engellenmesi gerek”

TMMOB Jeoloji Mühendisler Odası ve belediye ortaklaşa, Munzur Vadisi’nin Jeopark Potansiyeli ve Jeoturizm Çalıştayı  “Munzur’u Keşfet, Koru” temasıyla başladı. Tunceli Belediyesi’nin konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştaya sunum yapmak için gelen akademisyenlerin yanı sıra Vali Yardımcısı Akın Zor, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Akpazar Belediye Başkanı Orhan Çelebi, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Baro Başkanı Kenan Çetin, bazı STK’lerin başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Çalıştayın açılışını yapan TMMOB Jeoloji Mühendisler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, “Tunceli Belediyesi başta olmak üzere, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, siyasi partiler ve duyarlı yurttaşlarımıza önemli görevler düşüyor. Bu konuda odamız tarafından başlatılan çalışmaya, yerel idareler, Tunceli Barosu ve duyarlı yurttaşlarımızın katkısını bekliyoruz. Munzur Vadisi ve mücadele eden alanlar içerisinde bulunan bir kez tüketildiğinde bir daha yerine konulması imkansız olan jeolojik ve jeomorfolojik yapı ve oluşumlar, flora ve faunası ile tarihi, kültürel, inanç merkezlerinin tescil edilerek korunması Avrupa Jeopark Ağı ile UNESCO Global Jeopark ağı içerisine alınarak insanlığın ortak mirası haline getirilmesi, bugün olduğu gibi vahşi kullanımdan korunması amacıyla, koruma kullanma dengesi sağlanarak Jeoturizm yani kültürel inanç ve doğa turizm yoluyla insanların hizmetine sunulması, yerel kalkınmanın sağlanarak kırsal ve kentsel göçün engellenmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

 

“Munzur Vadisi geçmişten bugüne korunarak geldi”

Alan’ın ardından konuşan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu; “Bizim bu çalışmayı yürütmekteki tek amacımız, doğayı korumak. Munzur Vadisi’nin korunması; bu şehre, bu şehrin korunması bu ülkeye, bu dünyaya bir örnek teşkil edecek. Hepimiz Munzur’un kutsallığını biliyoruz. Çocuklardan, yaşlılara bu kutsallığa dokunulan bütün durumlara karşı çıkılacağını biliyoruz. Munzur Vadisi geçmişten bugüne korunarak geldi. Sonraki nesillere de korunarak bırakılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Doğanın, suların kirlenmemesi için yapılan her çalışmayı destekliyoruz”

Vali Yardımcısı Akın Zor ise, “Doğanın korunması hassasiyeti Tunceli’de üst seviyede. Devletimiz 1971 yılında Munzur Vadisi’ndeki doğal güzelliklere olan hassasiyetini Munzur’u milli park ilan ederek göstermiştir. Sayın Valimiz Tuncay Sonel’in de ilimize atandıktan sonra özellikle Munzur Nehri üzerinde barajların yapılmaması noktasındaki duruşu, tüm Tuncelilerin şahsında takdire şayandır. Buraya gelen devlet büyüklerimize de buradaki hassasiyetleri arz ettik. Aynı zamanda; doğanın, suların kirlenmemesi adına her türlü çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz.” diyerek Munzur Vadisi’ne verdiği önemi aktardı.

 

Konuşmaların ardından, gelen akademisyenler sunumlarını gerçekleştirdi.

İki gün sürecek olan çalıştay, yarın da çeşitli yerlere gerçekleştirilecek ziyaretler ile devam edecek.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11946
 Dün : 33264
 Toplam : 37523996
 Ip No : 35.173.48.53