Nazımiye 22.5.2021 19:21:16 7898 defa okundu

Nazımiye’de mera sorunu

​​​​​​​“Alanlar peşkeş çekiliyor”

Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı Eğribelen Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Haydar Kaya, köy merasında yaşanan probleme dair aktarımlarda bulundu. Kaya, “Özel mülkiyetlerimizi anlaştığımız bir vatandaşa verdik. Bu arkadaşımız, Pertek’ten köyümüze hayvanlarını getirirken tahdit gerekçesiyle köye sokulmayarak 12 hayvanı telef oldu. Jandarma, Nazımiye girişinde durdurmuş” dedi.  Ancak köylerinde Bedri Uzun isimli şahsa mera verilmesinden kaynaklı kendi anlaştıkları kişinin sürüsünü getirememesine tepki gösteren Kaya, “Özel mülkiyet sahibi olarak ben ihaleye girdim, ancak Bedri Uzun isimli şahsa bizim köyümüzü peşkeş çekmek istiyorlar” diye konuştu.

“ÖZEL MÜLKİYET SAHİPLERİ HİÇE SAYILIYOR”

Kaya, “Bizim köyümüzde mera alanı çok az. 2014 yılında bu alanlar için dava açtık. Bu meraya bin 500 koyun gelirken, bu sene 3 bin 500 koyun getirmek istiyorlar. Meraya gidebilmeleri için benim tarlamdan geçmesi lazım. Benim yolumu kullanması lazım. Bizim köyümüz yayla değil. Özel mülkiyet sahipleri hiçe sayılıyor. Ben köylü olarak ihaleye girmek istediğimde, bana alamazsın dediler. Tunceli Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Zeynel Erdoğan ihaleye girip Bedri Uzun’u köyümüze getiriyor. Birlik Başkanı Zeynel Erdoğan, İl Tarım Müdürü ve Bitki Şube Müdürünün ilişkileri iç içe geçmiş durumda. Bu konuda Vali, Vali Yardımcısı ve Kaymakamımızın en ufak bir hatası olmadığını düşünüyorum” dedi.

“KÖYÜMÜZDE ALTIN ARAMASI YAPILDIĞINI DUYDUK”

Köylerinde altın araması yapıldığını duyduklarını da ileri süren Kaya, şunları kaydetti:

“Ayrıca bizim köyümüzde altın araması olduğunu duyduk. Geçen sene yabancı plakalı araç gelmişti, karakola da bildirdik. Bu sorunlar sadece burada değil, kentin farklı mera alanlarında da var. Mafyalaşmış durumdalar, özel mülkiyet yasasını çiğniyorlar.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 825
 Dün : 18664
 Toplam : 51322193
 Ip No : 3.236.225.157