Manşet 12.10.2018 08:39:21 284 defa okundu

Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

Bir canlı düşünün ki yıllarca uyuyabiliyor, besine ihtiyaç duymuyor! Bir uçak düşünün ki yıllar önce havalandı, daha onun hızına yetişebilen yok!

İşte bilim ve teknoloji dünyasından çok az kişinin bildiği şaşırtan olaylar...

*Bir salyangoz üç dört yıl boyunca uyuyabilir; bu süre içinde besine ihtiyaç duymaz. Salyangozun ortalama ömrü 15 yıldır.

*İnsan uyandığı andan itibaren beyin küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretir.

*Bir mavi balinanın dili Afrika'da yaşayan ortalama bir filin ebatlarıyla aynıdır.

*Amerikalıların geliştirdiği ve NASA'nın da yeni görüntülerini paylaştığı bir özel jet, dünyada hiçbir uçağın yapamadığı çok önemli bir şeyi yapıyor!

*1976 yılında ABD'nin casus uçağı SR71 Blackbird, saatte 3.500 km'yi aşarak ses hızının 3 katını geçmiştir. Bu, bugüne kadar hiçbir uçağın kıramadığı bir rekor olarak tarihe geçmiştir.

*1990'da yapılan testlerde, SR-71’lerin saatte 5682 km'den fazla hız yapması durumunda, dış sıcaklığı yaklaşık 815 santigrat dereceye ulaştığı halde uçağın hareket kabiliyetinde bir değişme olmadığı görüldü.

*En hızlı yayılan iletişim aracı internettir. Radyo yayınlarının 50 milyon dinleyiciye ulaşması 38 yılda gerçekleşmiştir. Televizyon yayınları için bu süre 13 yıldır. İnternetin 50 milyon kullanıcıya ulaşması ise yalnızca 4 yılda olmuştur.

*Çok mecbur kalmadığınız takdirde asla kar yemeyin. Vücudunuz karı eritmek için oldukça fazla enerji harcar. Susuz kaldığınız zaman sadece son çare olarak kar yiyin çünkü vücudunuz kardan su elde etmek için fazlasıyla ısı vermek zorunda kalacaktır.

*Peynir ve bitter çikolata, diş çürümesini önler.

*Dünyanın en hızlı trenleri olan Maglevler, yaklaşık 600 km/s hızla hareket ederler. Bu hız bir uçağın kalkış hızından fazladır.

*İlk helikopter tasvirini, İtalyan ressam Leonardo da Vinci 1480'li yıllarda yapmıştır. İlk modern helikopter ise 1939 yılında Rus asıllı ABD'li bilim insanı Igor Skorksy tarafından yapılmıştır.

*Bugüne kadar en yüksek hıza ulaşan uzay aracı, Güneş'in yörüngesinde dönen Helios Uzay Sondası'dır. Aracın saatteki hızı 250.000 km olarak ölçülmüştür.

*Popüler sosyal medya platformu Twitter kuşunun adı "Larry"dir.

*1978-1992 yılları arasında ABD Basketbol Ligi NBA'de forma giyen efsane basketbolcu Larry Bird'den gelir.

*1971 yılında bilgisayar üreticileri bir elektronik çipe ancak 4 bin transistor sığdırabiliyorlardı. 2015 yılında ise bu sayı 10 milyara ulaşmıştır.

*Uçak modunun şarj sırasında kullanılmasının faydasını biliyor musunuz? Telefonu uçuş moduna alıp şarja takarsanız 50 kat daha hızlı şarj olur.

*Taklitçi ahtapot isimli ahtapot, sadece renk değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda dil balığı, aslan balığı ve deniz yılanı gibi hayvanların şekline de bürünebiliyor.

*Dünyada yaşayan tüm insanları oluşturan atomlardaki boşluklar çıkarılırsa, tüm dünya nüfusu bir elmaya sığabilir.

*Amerikan yapımı arabaların çoğunun kornası Fa notasında çalar.

*Dünyanın en zengin 3 ailesi, en fakir 48 ülkenin toplam servetinden daha fazla mal varlığına sahip.

 

Bizi takip etmeye devam edin, her gün yeni bilgiler öğreneceksiniz…

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14159
 Dün : 13984
 Toplam : 29628159
 Ip No : 34.207.78.157