Manşet 27.11.2020 17:40:38 1476 defa okundu

Okumayla aranız nasıl?

Çetin TOKAY'ın Kaleminden...

          Bir düşünün bakalım bu güne kadar neyi niçin okudunuz? İsterseniz bu güne kadar neyi ne kadar okuduğunuzun bir listesini çıkarın. Öyle 9-10 yaşlarına gitmenize gerek yok. Son iki yıl bile yeterli olur bunu öğrenmeye.

          Şimdiye kadar ne okumuş olabilirsiniz? Dünya Klasikleri (bir iki kitap mutlaka okumuşuzdur) ve illa ki kendi edebiyatımızın klasikleri. Öncelikle sizden en başta kişisel bir ricam olacak; artık Türk Edebiyatı demeyin, yazmayın. Türkiye Edebiyatı veya daha iyisi Türkçe Edebiyat kavramını iyice benimseyip ve içselleştirin.

          Dikkat ediyorum “okuyorum, iyi okurum” diyenlerin pek çoğu sadece “ÇEVİRİ Edebiyat” okuyor. Yani Türkçe yazılmış olmasında ne olsa okurum. Bu da ayrı bir kültürel ideolojik zihin altı kodudur. Bir denge olsun diye Türkçe Edebiyat eserlerini de okuyorum demekte yetmiyor. Üstelik okumaktan anladığımız asla sadece roman formu da olmamalı. Öykü de çok önemli. Öyküsüz olmaz! Sonra mutlaka deneme türünü okumak, gezi, yaşantı diyorlar şimdi anılarını (hatırat) yazanların kitaplarını da okumak gerekir. Eleştiri, değerlendirme, edebiyata kuramsal bakış getiren kitapları da okuyun. Çok değerli kitaplar var bu alanda. “Bütünleşik Okuma” diyorum ben buna. Tek başına, bir roman okudum nevrim döndü demek yok! Evet, roman da önemli ama siz artık bununla yetinemeyeceksiniz.

          Bir kere neyi neden okuyorsunuz bilmelisiniz ve dönemsel edebiyat olaylarını, akımlarını, yazarların edebiyattaki yerini ve önemini de bilmelisiniz. Yani edebiyat alanında yetkin bir bilgi birikiminiz olmalı. Ancak o zaman bilinçli okur olabilirsiniz.

          Nasıl olacak o diyeceksiniz?

Öncelikle çok ama çok soru sormaktır. Felsefenin temel varlık sorundur zaten; NEDEN?

Hiçbir gerçeklik nedensiz açıklanamaz. “Ben öyle istiyorum, canım öyle istiyor, ben bunları okumayı seviyorum”, diye bir okurluk olmaz. Neden, neden, neden? Hukukta da böyledir bu. Yargıç canım öyle istedi diye hüküm veremez. “Gerekçeli karar” yazmak ve açıklamak zorundadır yargısının nedenini.

Neden okuyacağız öyleyse ve neleri okumamız gerekli?

          Çocuk klasikleri geçti gitti, okuduğunuz kadarıyla. 10-11 yaşlarında olaydınız oradan başlatırdım ama 18 yaşından sonra (üniversite çağında) başka şeyleri artık belleğine almalı insan. Örneğin Maksim Gorki, John Steinbeck. Latin Amerika’nın büyülü gerçekçi yazarlarını, örneğin Marquez, okumadınız mı? 

Sonra Türkiye’nin bu toprakları anlatanların öyküleri ve romanları. Sebahattin Ali, Sait Faik, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Kemal Tahir, Fakir Baykurt, Sait Faik, Osman Şahin, Aziz Nesin elbette. Daha yeniler 70ler, 80ler, 90lar 2000’lerin yazarları ve eserlerini mutlaka tanımalı, bilmelisiniz. Tabii bir de yayıncıları ve onların yayınladıklarını. Hangi yayıncı ne basar, serileri nelerdir, yönelimleri, eğilimleri nelerdir, çocuk kitabı yazarları hangileridir bunları da bilmek entelektüel okur bilgisidir.

          Okumalarımız mutlaka sistematik olmalı. Sadece edebiyatın kurmaca tarafında da kalmayacak, eleştiri, deneme, anı kitapları da okuyacağız. Sonra o da yetmeyecek. İçinde bulunduğumuz, yaşadığımız ülkenin sorunlarını anlamak için tarih, sosyoloji, kültür/sanat alanlarında kuramsal okumalarımız olacak. Anlamak, kavramak, öğrenmek ve kendince yorumlamak için okumak!

Şimdilik bu kadar.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8138
 Dün : 9370
 Toplam : 41201302
 Ip No : 3.237.205.144