Manşet 17.10.2019 09:09:37 910 defa okundu

Sanayi Sitesi’ne Dair…

TUNCELİ/YEREL- “Dükkanlarımız çok küçük”

Tunceli EMEK- Tunceli’de yapılması planlanan Yeni Sanayi Sitesi’nin durdurulması, sanayide dükkanı olan esnafı zor durumda bıraktı. Merkez Atatürk Mahallesi’nde bulunan Sanayi Sitesini ziyaret ederek esnafla konuştuk. Esnaf, buraya dair sorunlarını bizimle paylaşırken yetkililerden sorunlarına çözüm bulmalarını istedi.  Konuştuğumuz Hasan Ormanlıdağ, dükkanların çok küçük olmasından şikayet ederken, Yılmaz Birsen ekonomide kriz olduğunu ifade etti ve bu durumun kendilerini etkilediğini belitti. Zülfü Öztürk yaşadığı sıkıntılarıYolumuzun bozuk olması, çevre düzenlemesinin olmaması, kaldırımın olmaması en büyük problemimiz.” sözleriyle açıklarken sitenin güvenliğinin sağlanması için bir bekçi bulundurulması gerektiğine vurgu yaptı. Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Haydar Aktaş iseYeni Sanayi Sitesi için müracaatta bulunduk. Devlet peşin para istediği için şimdilik durduruldu. Vatandaşın gücü yok. Peşin para bulamıyor. Öğrendiğimiz kadarıyla Bingöl’de arsalar bedava verilmiş.” dedi.

 

“Yeni Sanayi Sitesi’nin yapılmasını istiyoruz”

Tunceli EMEK- Atatürk Mahallesi’nde bulunan Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnafla konuştuk. Yeni Sanayi Sitesi’nin yapımının durdurulduğunu söyleyen vatandaşlar, şuan bulundukları yerin dar ve dükkanlarının küçük olmasından dolayı problem yaşadıklarını söyledi. Sanayi Sitesinin etrafındaki apartmanlarda oturan vatandaşların sesten rahatsız olduğunu bu nedenle şikayet ettiklerini ifade eden esnaf, yetkililerden bu duruma çözüm getirmelerini istedi.

 

İşte Sanayi Sitesinde konuştuğumuz esnafın paylaştıkları;

 

Hasan Ormanlıdağ (Şeker Kardeşler Oto Kaporta ve Boya); “Sanayide birçok sorunumuz var. Sorunların giderilmesi için yetkililerden Yeni Sanayi Sitesi’nin bir an evvel yapılmasını, büyük dükkanların olmasını istiyorum. Çünkü, bana iki araç geldiğinde, birine boya attığım zaman diğerine geçemiyorum. Yerim büyük olsa ikisini de bitirir, müşterimi bekletmem. Ama yerimiz küçük olunca buna imkanımız olmuyor. Bu yüzden, yetkililerden isteğimiz; büyük sanayinin ve büyük dükkanların yapılması. Gençlerimizin buraya gelip meslek, sanat öğrenmelerini istiyoruz. Yerimiz dar, hep iç içeyiz. Elazığ’dan geldik. Güzel bir hizmet vermeye çalışıyoruz. Buradaki komşularımız rahatsız oluyor. Bizi şikayet ediyor. Polis ve Jandarma geliyor, ‘bu saate kadar çalışmayın’ diyor. Sonuçta biz iş alıyoruz ve belirli bir saatte yetiştirmemiz gerekiyor. Yetkililerin ilgilenmesini ve biran önce Yeni Sanayi Sitesi’nin yapılmasını istiyoruz.”

 

“Gençlerimiz bu tür işlerde çalışmıyor”

Yılmaz Birsen (Deniz Oto); “Türkiye’nin ekonomik sorunları bizi de etkiliyor. Yani geçen yıl 200 TL olan lastik, bu yıl 300 TL. Ama işçiliğe baktığınız zaman hiçbir şey değişmiyor. Doğal olarak giderlerimiz yüksek, gelirimiz ise sabit kalıyor. Türkiye’nin ekonomisine baktığımızda gelirimiz geriye gidiyor da diyebilirim. Bu nedenle de, kendimizi bir türlü geliştiremiyoruz. Makine, yedek parça, lastik çeşitleri alamıyoruz. Biz de müşterimize farklı markalarda, farklı ürünleri daha uygun fiyata sunmak istiyoruz. Bunun yanında, usta sıkıntımız var.

 

Sanayide temizlik konusunda büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Yollar devamlı çamur, dükkanlarımız çok küçük, esnafın % 90’nı bundan şikayetçi. Dükkanlar büyük olsa makine ve teçhizat daha fazla olacak ve insanlarımız dışarıya gitmeyecek. Büyük sanayi sitesi yapılacaktı oda bürokrasiye takıldı kaldı.

 

Bu arada internetten de bahsetmek istiyorum. Mesela, vatandaş ürünü bizden aldığı zaman servisi, yol yardımı, sigortası sıkıntısız bir şekilde temin edilmekte. İnternetten aldığınız zaman bu saydıklarımın hiçbiri yok. Ama bizden 5-10 TL düşük olduğu için insanlarımız hemen interneti tercih ediyor. Onları yadırgamıyorum. Çünkü, insanlar da ekonomik düşüşte. İnanın ki 5-10 TL için değmiyor. Bizden alış-veriş yapılsa, bizler de kendimizi geliştiririz. Bu da lastik fiyatlarımıza yansır. Bunun yanı sıra, eleman sıkıntımız çok fazla, gençlerimiz bu tür işlerde çalışmıyor.”  

 

“Buraya bir bekçi konulabilir”

Zülfü Öztürk (Öztürk Yapı); “Tunceli’deki sanayi sitesinin birçok sorunu var. Bunların birkaçını sayacak olursak; yolumuzun bozuk olması, asfaltın olmaması, düzenli bir yolun olmaması, çevre düzenlemesinin olmaması, kaldırımın olmaması. İnsanlar hep yolun ortasından geçmek zorunda kalıyor. Yan tarafta binalar var. Gelenler bu yollardan geçiyor. Biz araçla girip-çıkıyoruz. Bazen fark edemiyoruz. Burada hayvan barındırılıyor. Bundan dolayı da çok rahatsızız. Çünkü, arabanın altında kalma riskleri oluyor. Sanayide sorun bitmiyor. Güvenlik yok. Bundan 3-5 sene önce bir hırsızlık olayında bütün dükkanların kasası patlatıldı. Sanayinin belirli bir bütçesi var. Herkesten aidat toplanıyor. Buraya bir bekçi konulabilir. Bundan birkaç sene evvel bu dükkanda yangın çıktı. Sabah olduğunda dükkan kül olmuştu. Bir bekçi olmuş olsaydı böyle sorunlarla karşılaşmazdık.”

 

“Yeni Sanayi Sitesi için her üyeden 65-70 bin TL’ye yakın para istenmiş”

Haydar Aktaş (Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı); “Sanayi Sitesi’ndeki dükkanlarımız çok küçük. Bazen arkadaşlar kavga ediyor. Araçlar geliyor. Yer yok, dönüş yok. Dükkan isteyen arkadaşlarımız var. Onlar da burada dükkan bulamıyor. Yeni Sanayi Sitesi için müracaatta bulunduk. Devlet peşin para istediği için şimdilik durduruldu. Vatandaşın gücü yok. Peşin para bulamıyor. Öğrendiğimiz kadarıyla Bingöl’de arsalar bedava verilmiş. Bizimkinde de üye başına 400 metrekareye 65-70 bin TL’ye yakın para istenmiş.  Taksitle yatıralım dedik ama kabul etmediler. İki taksit yatırdık. Devlet peşin vereceksiniz deyince arkadaşların da gücü yetmediği için askıya alındı. Yeni yönetimimizle metrekareyi düşürmeye çalışıyoruz. 55 dönümlük bir yerdi. 30 dönüme kadar düşürüp üye sayısını düşüreceğiz. O şekilde belki peşin alma gücümüz olur. Yeni Sanayi Sitesi faaliyete geçseydi çok büyük olurdu. 55 dönümlük bir yerdi orası. Yaklaşık 70 kişilik üyemiz vardı. Sanayinin etrafında apartmanlar yapıldı. Vatandaşlar sürekli şikayet ediyor. Rahatsız olduklarını söylüyorlar. Bu şikayetler için yetkililer gerekeni yapmalı. Bize yeni yer vermeli. Yeni sanayi sitesi kurulmalı. Biz de vatandaşımızın rahatsız olmasını istemiyoruz. Şikayetler üzerine polis geliyor. ‘Belli bir saatten sonra çalışma’ diyor. Burası sanayi sitesi. Resmi daire değil ki ben memur saatine göre çalışayım.” 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1880
 Dün : 14613
 Toplam : 36568636
 Ip No : 18.207.254.88