Manşet 14.11.2017 20:19:57 695 defa okundu

Seyit Rıza Anması

Seyit Rıza ve arkadaşları için, idam edilişlerinin 80. yılında İstanbul'da anma programı düzenlendi. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ise sosyal medya hesabından bir çağrıda bulundu ve şu ifadeleri kullandı: İşte haberin ayrıntıları...

Seyit Rıza ve arkadaşları için, idam edilişlerinin 80. yılında Alibeyköy’deki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği bünyesindeki cemevinde anma programı düzenlendi. Burada konuşan HDP MYK Üyesi Çiğdem Büyükkeleş, “Seyit Rıza’nın mahkemelerde yaşadıklarıyla bugün yaşananlar çok benzer. Hiçbir sebep göstermeden arkadaşlarımız 17-18 yıla mahkum ediliyor.” dedi. Halkların Demokratik Partisi Tunceli Milletvekili Alican Önlü ise sosyal medya hesabından;“15 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 16.00’da Dersim Seyit Rıza meydanında gerçekleşecek olan Seyit Rıza ve arkadaşlarını anma etkinliğine tüm halkımızı bekliyoruz” şeklinde çağrıda bulundu.

 

SEYİT RIZA VE ARKADAŞLARI ANILDI

15 Kasım 1937’de Elazığ’da, o dönem Buğday Meydanı olarak adlandırılan meydanda idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşları için İstanbul’da anma programı düzenlendi. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü de, ölüm yıldönümünde Seyit Rıza ve kendisiyle birlikte asılan 6 kişiyi anmak üzere merkezdeki Seyit Rıza Meydanında toplanma çağrısı yaptı. Önlü, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verdi; “15 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 16.00’da Dersim Seyit Rıza Meydanında gerçekleşecek olan Seyit Rıza ve arkadaşlarını anma etkinliğine,tüm halkımızı bekliyoruz.”

 

MAHKEMELERDE YAŞANANLAR BUGÜNE BENZİYOR

 İstanbul Alibeyköy’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Eyüp Şubesi Konferans Salonu’nda idam edilişlerinin 80. yılında Seyit Rıza ve arkadaşları anıldı. Müzik dinletisiyle başlayan anma programı, panel ile devam etti. Moderatörlüğünü Mesut Gerçek’in yaptığı panele, konuşmacı olarak HDP MYK Üyesi Çiğdem Büyükkeleş, Munzur Çevre Derneği Başkanı Hatun Esen ve Evrensel Gazetesi yazarlarından Ercüment Akdeniz katıldı.

HDP MYK Üyesi Çiğdem Büyükkeleş, “Seyit Rıza’nın mahkemelerde yaşadıklarıyla bugün yaşananlar çok benzer. Hiçbir sebep göstermeden arkadaşlarımızı 17-18 yıla mahkum ediliyor. Ama dün olduğu gibi bugün de insanlık değerlerinde ısrar eden, kararlı duruş gösteren insanlar var” şeklinde konuştu.

 

ERCÜMENT AKDENİZ “KATLİAM MI İSYAN MIYDI?”

Konuşmasına “Dersim’de yaşananlar bir katliam mı yoksa isyan mıydı?” sorusuyla başlayan Ercüment Akdeniz, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi raporlarından örnekler vererek “O dönem açısından Dersim’de örgütlü bir ayaklanmadan söz etmek pek mümkün değil. Daha ziyade  kolluk kuvvetler eliyle bölgenin insansızlaştırılmasından söz edilebilir” dedi. Harekatın raporlara ‘dahili kolonizasyon’ ibaresiyle geçtiğini de belirten Akdeniz, “Uygulanan yöntemin İngiliz ve Alman emperyalizminden ihraç edilmiş olma olasılığı bir hayli yüksek görünüyor” şeklinde konuştu. Akdeniz, Seyit Rıza’nın yaşının küçükmüş gibi gösterilerek idam edilmesinin ise, akıllara 1980’de yaşı büyükmüş gibi gösterilerek idam edilen Erdal Eren’i getirdiğini söyledi.

Bir diğer konuşmacı Munzur Çevre Derneği Başkanı Hatun Esen de katliamı anlatan halk söylencelerinden kesitler vererek  “Çevre ve doğanın talanıyla Dersim’de bugün de zulm devam ediyor” dedi. Panel sonunda kurumlar adına yapılan açıklamada, 15 Kasım Çarşamba akşamı Galatasaray Lisesi önünde yapılacak ortak anma etkinliğine çağrı yapıldı. (Bu haberin oluşturulmasında, Evrensel’den alıntılar yapılmıştır)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 175
 Dün : 15355
 Toplam : 26052002
 Ip No : 54.166.207.223