Sürmanşet 13.2.2018 18:00:06 1810 defa okundu

“Şirketleri bu ihaleye girmemeleri konusunda uyarıyoruz”

Munzur Koruma Kurulu, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde 3 farklı parseldeki arazinin 49 yıllığına kiraya verileceğini belirterek, bu duruma karşı olduğunu duyurdu.

Arazinin halka dağıtılması ve tarım yapılması amacıyla kullanılması gerektiği belirtilen açıklamada, arazinin ihalesinin 14 Şubat (yarın) yapılacağına dikkat çekildi ve “Son yıllarda en sert biçimde uygulamaya koyulan neoliberal politikalar ile ithalata bağımlı hale getirilen gıda ihtiyacımızın, güvenli olarak temini için gereken temel faktör olan kirlenmemiş topraklarımızın elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz. Gıdayı üreten egemendir. Topraklarımızda gıda egemenliğimizin elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz.” denildi.

Ovacık’taki arazinin kiralanmasına tepki

Munzur Koruma Kurulu, Ovacık’ta 3 farklı yerde yaklaşık 20 dönüm arazinin kiraya verilmesine tepki gösterdi. Hazineye ait arazinin kiraya verilmesi, ranta açılması şeklinde değerlendirildi ve bunun yerine halka dağıtılarak tarım arazisi olarak kullanılması talep edildi.

Munzur Koruma Kurulu, konuya dair açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Gün geçmiyor ki Dersim’e yönelik yeni bir saldırı ile karşılaşmayalım.

Baraj, HES, Kamulaştırma, Maden, Taş Ocağı, Dere Islahı, Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi, Munzur Suyunun Taşınması derken karşımıza bir de Ovacık ilçesinde 3 adet arazinin “49 yıllığına kiralanma” bahanesi ile büyük şirket veya şirketlere peşkeş çekilme planı ile karşı karşıyayız.

Tahsis başvurusu yapan gerçek ve tüzel kişiler arasından, 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun Ek-3. maddesi ile 15/06/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karara dayanılarak yayımlanan, Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında, defterdarlık tarafından değerlendirilerek seçilecek şirket ya da şirketlere, tahsis yapılacaktır.

Biz bu oyunun çeşitli versiyonlarını Anadolu’nun çeşitli köşelerinde gördük.

14 Şubat tarihinde Ovacık ilçesinde, yerlerini Ek’teki uydu haritasında gösterdiğimiz, yüzölçümleri; 837.844 m2, 358.680 m2 ve 685.138 m2 olmak üzere 3 ayrı kamu arazisinin, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine açılacak olması gerekçesi ile yerel halkın, sivil toplum örgütlerinin ve yerel idarecilerin onayı ve izni alınmaksızın 49 yıllığına tahsis edilmek üzere, yapılan başvurular arasından büyük teşvikler de verilerek, yangından mal kaçırırcasına, firma ya da firmalara, altın tepsi içinde verilmesi hedeflenmektedir.

Son yıllarda en sert biçimde uygulamaya koyulan neoliberal politikalar ile ithalata bağımlı hale getirilen gıda ihtiyacımızın, güvenli olarak temini için gereken temel faktör olan kirlenmemiş topraklarımızın elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz. Gıdayı üreten egemendir. Topraklarımızda gıda egemenliğimizin elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz.

Bu politikanın temel hedefi, geçimlerinin tamamına yakınını küçük aile çiftçiliği ile sağlayan Ovacık halkının toplumsal yapısıdır. Köylerinde tarım/hayvancılık ile geçinenlere darbe vuracaktır. Ovacık çiftçisi toprağını terk etmek zorunda kalacak ve zaten yaşanmış olan asimilasyona maruz kalmaya devam edecektir.

Bu arazilerin kullanımını ve büyük teşvikleri alan işbirlikçi veya çokuluslu şirketler, son dönemde gündemde olan Ovacık Belediyesi’nin öncülüğünü de yaptığı halk arasında “Komünist Ürünler” olarak bilinen ürünlere rakip olacak, bölgemizin çeşitli yörelerinde, halkın yoğun katılımı ile kuruluş çalışmaları sürdürülen tarımsal üretim kooperatiflerini, psikolojik ve toprak varlığı bakımından sekteye uğratacaktır.

Munzur Koruma Kurulu olarak bu arazilerin şirketlerin tekeline bırakılmaması, topraksız köylüye ya da kuruluş çalışmaları sürdürülen kalkınma ve üretim kooperatiflerine tahsis edilerek, bu toprakların gerçek sahipleri olan yerel halkın kullanımına aktarılmasını talep ediyoruz.

Şirketleri de bu ihaleye girmemeleri konusunda uyarıyoruz.

Kirli ve kanlı ellerinizi topraklarımızdan çekin.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar

Ali Uygar

Munzur koruma kurulu masal anlatıyor..Peki bütün Tunceli nin arazileri bomboş, gelip eksenize..Köylerde insan yok ki eksin..Bu siyasi dernek istismar ediyor konuyu..Vay be Dersime sahip çıkıyorlarmış öyle mi?..Munzur koruma kurulu zaten Dersim de yaşamıyor ki..SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4114
 Dün : 13222
 Toplam : 26453605
 Ip No : 54.90.185.120