Nazımiye 15.5.2021 16:29:22 38738 defa okundu

Sonunda bu da oldu

Yürü be Nazif kim tutar seni...!

657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanununda olmayanı Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım uyguladı. Yıldırım, geçtiğimiz yıllarda İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı olarak da görev yapan Özgür Kılıç’a “Ayağa kalkmadın” diyerek kınama cezası verdi. Nazif Yıldırım’ın cezası sonrası kurum personelinin bir kısmı tarafından “Yollarda karla mücadele çalışması yürüten dozer ve greyder operatörleri Nazif’i gördüğünde aşağı inip esas duruşa mı geçecek?” hicvi yapılmaya başlandı. Nazif Yıldırım, hızla yükselmesiyle de ünlü bir bürokrat.

Yıldırım’ın devlet memurluğu serüveni çok ilginçtir ki 16 yaşında başlıyor. Çemişgezek'in Aşağı Demirbük Köyü Camii'nde vekil imam olarak devlet memuru olan Yıldırım, ardından hızla Cami İmamı, Pülümür ilçe müftülüğünde memur, Elazığ Sanayi Ticaret Müdürlüğünde daktilograf, veri hazırlama kontrol işletmecisi, Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı, 2014 yılında Genel Sekreter olmak gibi hızlı yükselişi ile dikkat çekiyor. Bu süre zarfında kardeşi Kadir Yıldırım da Tunceli Adliyesinde katipken KOSGEB Müdürü oldu. Yıldırım Kardeşlerin bu hızlı ve prosedüre uygun olmayan yükselişinde AKP’li Mustafa Ataş’ın dahli olduğu konuşuluyor.

 

YÜRÜ BE NAZİF KİM TUTAR SENİ(!)

Tunceli İl Özel İdaresi’nde çalışan harita ve kadastro teknikeri Özgür Kılıç’a Nazif Yıldırım’ı gördüğünde ayağa kalkmadığı gerekçesiyle tutanak tutuldu. Tunceli İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yıldırım tarafından hakkında tutanak tutulan Kılıç’a  Vali Yardımcısı Muhammed Emin Nasır imzasıyla “Kınama” cezası verildi.

 

TUTANAKLARDA YER ALDIĞINA GÖRE İŞTE DETAYLAR

19 Mart 2021 tarihinde Nazif Yıldırım tarafından tutulan ve altında imzası olan tutanakta şu ifadeler yer aldı; “İl Özel İdaremizdeki rutin denetimimde 19.03.2021 Cuma günü sabah saat 09.00 sıralarında Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünde çalışan personellerin denetimi sırasında Proje Odasında çalışanlardan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi Harita Kadastro Teknikeri Özgür Kılıç’ın masasında oturduğunu Kurumun üst yetkilisi olarak beni muhatap almadığını görmezden gelerek ayağa kalkmadığına dair işçi Yalçın ATEŞ’in de olay anında odaya girişimde aramızdaki konuşmaya ve Özgür KILIÇ kurum amirini görmezden geldiğine şahit olduğunu ilgili kişi hakkında gerekli işlemin yapılması hususu ile ilgili iş bu tutanak tarafımızdan imza altına alınmıştır.”

 

KILIÇ’IN SAVUNMASINDA İSE CEZAYA VE GEREKÇELERİNDEKİ MANTIKSIZLIĞA DİKKAT ÇEKİLDİ

Şahsıma yöneltilen suçlamada ‘‘Görev sırasında amire hal ve hareketi ile saygısız davranmak’’ gerekçesi ile KINAMA cezasını ve soruşturma isteminde “kurum amirini muhatap almadığım ve görmezden gelerek ayağa kalkmadığım yönündeki suçlamayı kabul etmiyorum. İfade tutanağında da tarafımca izah edildiği üzere, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki görev yerim olan proje odasının her zaman yoğun olduğu, yine böyle bir günde Pertek İlçesi Korluca köyü kanalizasyon projesi için harita çıktısını aldığım ve masamın üzerinde kalemle çizim yaptığım, gelişini görmemin mümkün olmadığı esnada bana yüksek sesle GÜNAYDIN BEYEFENDİ diye seslendiği an kendisini fark ettiğim, kafamı kaldırıp GÜNAYDIN MÜDÜR BEY HOŞGELDİNİZ diye cevap verdiğim, bu süreçte saygı kurallarına aykırı bir tavrımın olmadığı, kendisinin NEDEN AYAĞA KALKMIYORSUN GELDİĞİMİ GÖRMEDİN Mİ demesi üzerine söylenen sözün ve söyleme üslubunun şaşkınlığı içerisindeyken Genel Sekretere ÇALIŞTIĞIM İÇİN GELİŞİNİZİ GÖRMEDİM BU NEDENLE KALKAMADIM diyerek cevap verdiğim, bunun üzerine aynı odayı kullandığımız mesai arkadaşım Yalçın ATEŞ’e dönerek ŞAHİTSİN TUTANAK TUTTURACAĞIM diyerek odadan çıktığı, benim ve Yalçın ATEŞ’in yaşanan diyalogları ifadelerimizde belirtmiş olmamıza rağmen Genel Sekreter tarafından  “kendisini muhatap almadığım ve görmezden gelerek ayağa kalkmadığım” gerekçesi ile hakkımda soruşturma başlatılmıştır…”

Kılıç’ın savunmasının devamında usul hatalarına ve cezanın altında Tunceli Vali Yardımcısı Muhammed Emin Nasır’ın imzasının olmasının da usule uygun olmadığı ifade edilirken, savunma hakkının gasp edildiği, cezanın kasıtlı verildiğine dikkat çeken ifadeler de kullanıldı.

 Özgür Kılıç buna dair itiraz cümlelerinde de şunları kaydetti; “Devlet Memurları Kanunu açıkça ‘Savunma, memur hakkındaki iddialar, bu iddiaların dayandığı deliller, isnat edilen fiil veya hallerin hukuki nitelendirmesi ve 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinde sayılan fiil veya hâllerden hangisinin kapsamına girdiği bent ve alt bent belirtilerek istenir’ şeklinde belirtilmesine rağmen Tunceli İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Eğitim Müdürlüğü’nün 20 Mart 2021 tarihinde Genel Sekreter Nazif Yıldırım imzalı yazısı ile istenen ikinci ve son savunmam 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinde sayılan fiil veya hâllerden hangisinin kapsamına girdiği bent ve alt bent belirtilerek istenmediğinden ilk savunmamın aynısını ikinci seferde de tekrar ettim.

 

"SAVUNMA HAKKIM BİLEREK İHLAL EDİLDİ"

Oysaki cezanın kapsamı ikinci ve son savunma istenirken yazıda belirtilmiş olsaydı ona uygun savunma yapabilecek, neden o kapsamda değerlendirilmemesi gerektiğini detaylı bir şekilde yazarak ilgili makama iletecektim. Bunun yerine, savunma hakkım bilerek ve isteyerek ihlal edilmiş, söz konusu ceza verilirken usul ve esaslara uyulmayarak bilgi edinme hakkım elimden alınmış ve kendimi savunma hakkım engellenmiştir. Disiplin Kurulu ve Disiplin Amirleri Yönetmeliği ve ek çizelgeye göre İl Özel İdaresinin disiplin amiri Vali veya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’dir amirlik yetkisi devredilmeyecek yetkiler arasında olduğundan Vali Yardımcısı tarafından verilen ceza usul açısından hatalıdır.”

Tunceli Vali Yardımcısı Muhammed Emin Nasır imzasıyla “Kınama” cezası verilen Özgür Kılıç’ın itirazı üzerine ceza yeni düzenlemeye göre bu defa da Defterdar, Vali Yardımcılarından biri, Kılıç’ın bağlı bulunduğu sendika temsilcisi Taylan Aydoğdu da dahil bir komisyon tarafından yeniden görüşülecek.

 

“TUNCELİ İL ÖZEL İDARESİ’NDE BU TÜR CEZALAR ÇOK VERİLİR”

Kılıç’ın üye olduğu Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası Tunceli Şube Başkanı Taylan Aydoğdu da ANKA Haber Ajansı’nda yer alan açıklamasında, Genel Sekreter Nazif Yıldırım’ın bu tür keyfi uygulamaları ile personelden bazılarına uyguladığı mobbinge dikkat çekerek şu ifadeleri kullanıyor; “Tunceli İl Özel İdaresi’nde bu tür cezalar çok verilir. Çünkü kurum amirinin sevmediği bir personel olduğu zaman. Biz bunları sadece Özgür Beyde değil birçok kişide yaşıyoruz zaten.” 

Aydoğdu, Yıldırım’ın daha önce başka personele uyguladığı “mobbing” nedeniyle ceza aldığını da aktarıyor.

Bu arada; Tunceli’de 30’dan fazla muhtarın  Nazif Yıldırım’ı CİMER üzerinden şikayet ettiği ancak aylardır bir yanıt almadıkları da aktarıldı.

İşte muhtarların dilekçesi:

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1263
 Dün : 18664
 Toplam : 51322631
 Ip No : 3.236.225.157