Manşet 14.8.2020 13:49:00 821 defa okundu

Suçumuz saz çalmak olmasın

Bülent YÜKSEL'in kaleminden

Saz çalmanın suç olduğu ülkede, nasıl yeni buluşlar bulmak için, insanlar özgür beyin ile deneyler yapabilir. Ve insanların ibadet özgürlüğü yok sayılarak sınırsız üretimin önü kesiliyor. Dünyada her şeyin birbirine göbeği bağlıdır. İş  sosyal yaşamın, anasıdır.

 

Çalışma, beraberinde ibadeti sosyal oluşu doğurur. Ama sadece müzik yapan, şarkı söyleyenler tehdit altında yaşıyorsa, sosyal olarak o grubun şarkılarındaki anlamı yorumlayan çalışan bireylerin hayal dünyasında deprem yaratır. Eğer üretici yenilikçi bireyler istiyorsak, istemeliyiz de, o zaman farklı şarkı şiir, kitap okuyanları rahat bırakalım. Dünyadaki yaratıcı okuduğunu anlayan, dünya halklarına buluşlar armağan eden ülkelerin yönetim şekillerindeki esnekliği görmemiz lazım.

 

Bakın Vietnam yüz milyona yakın bir ülke. Ama coronadan ölen insan sayısı daha binin çok çok altında. Orada insanlar bilinçli olarak hareket edebiliyor. Çünkü; bireylerin özgürlük alanlarına saldırılmıyor ve dünyada refahı yakalayan hiçbir ülkede milliyetçilik yok ve tarih oldu. Bu dünyada yaşam ömrü süresi uzun değil. O açıdan kin, nefret kavramları çok zararlı. Mümkünse onları ruhumuzdan kovalım.

 

Eğer uzun ömürlü, barışçıl yönetim istiyorsak, şarkı söyleyenleri, saz çalanları okuyup insanlığa yararlı olmaya çalışanları rahat bırakalım.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11303
 Dün : 19910
 Toplam : 39325385
 Ip No : 18.207.106.142