Manşet 24.5.2019 10:28:40 1544 defa okundu

Tunceli, Dünya Rafting Şampiyonasıyla Anılacak

Tunceli 800 kişiyi ağırlayacak VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

İlimizde düzenlenecek olan Dünya Rafting Şampiyonası’na günler kala yapılan hazırlıkların duyurulması için Tunceli Valiliği tarafından basın açıklaması düzenlendi. Valilik konferans salonunda yapılan toplantıda konuşan Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı ve Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı, bu şampiyonanın Tunceli için önemini; “Tunceli öyle bir literatüre girecek ki, tanımayan kalmayacak, hep konuşulacak. Diğer su sporu başkanları da ilimizde şampiyona yapmak için gayret gösterecek” sözleriyle açıkladı. Dünya Rafting Şampiyonası’nı Tunceli’de izlemek isteyenler için konaklamanın sorun olmayacağı ve kamp alanları kurulacağının da altını çizen Yardımcı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

 

“800 kişiyi Tunceli’de misafir edeceğiz”

 “8-13 Haziran tarihlerinde Dünya Rafting Şampiyonası’nın Tunceli’de yapılmasına karar verildi. Müracaatlarımız sona ermiş ve resmen yola çıkmış bulunmaktayız. Toplam 20 ülke, 60 takım (sporcu, güvenlik, hakem, basın) toplamda 800 kişiyi burada misafir edeceğiz. Bunun dışında, Tunceli’de bu organizasyonu seyretmek isteyenler de var. Otel ve konaklamaların dışındaki park ve diğer alanlar da çadır konaklama alanları ilan edilecek. Çadır konaklamalarında ihtiyaç duyulacak her türlü şeyi karşılayacağız. İnternet erişimi de vermeyi düşünüyoruz.

 

“Büyük hedefimiz dünya şampiyonasıydı”

Tunceli’de bir yol haritamız vardı. 2017’de Munzur Nehri’nin 36 km’lik bölümünü Dünya Rafting Federasyonu’nda resmi rafting parkuru ilan ettik. 2018 Mayıs ayında da Tunceli Rafting Şampiyonası’yla yol haritamızı sürdürdük. Büyük hedefimiz Dünya Şampiyonasıydı. Hedefimize tur şampiyonaları yaparak ulaştık. Tunceli’de amaçladığımız şey çok önemli. Dünyanın su sporlarında en iyi ülkeleri; Rusya, İspanya, Çin, Kazakistan, Bulgaristan ve Hindistan gibi ülkeler burada bulunacağı için bu şampiyonayı iyi bir sınavla verdiğimiz takdirde artık Tunceli’yi su sporlarında uluslararası organizasyon merkezi yapacağız. Bu merkezi oluşturmak için bütün dünya başkanlarıyla mukabele ederek en iyi şekilde kendilerine göstereceğiz. Aynı örneği Fırtına Vadisi’nde yaşadık. Şuanda orada günde on bin kişi rafting yapıyor. 40 tane rafting tesisimiz var. Munzur Vadisi’nde onlarca rafting tesisi ile bu ilimizi de turizme en iyi şekilde açmayı hedefliyoruz.

 

“Çin, Tunceli gibi doğanın güzel olduğu yerlerde turizm arayışı içinde”

Bu çalışmaların dışında yurtdışından gelecek olan ekipler için önemli bir çalışma yapılıyor. Trafik komisyonu bütün yollarımıza, yarışmaya çıkacak alanı gösterecek yol işaretleme çalışması yapacak. Üç tane ana merkezimiz var. Celal Doğan bölgesi, Mameki Parkı turizm köyü ve karayolları bölgesinde hareket edeceğiz. Katılan ülkeler üç kıtada milli olduğu için çok önemsiyoruz. Çin, Tunceli gibi doğasının güzel olduğu yerlerde turizm arayışı içinde. Eğer biz Tunceli’de kendilerine uygun zemin yaratabilirsek birkaç sene sonra Antalya, Muğla, Dalaman gibi turizm bölgeleri bizi kıskanacaktır. Çünkü; Çin turizmi çok yoğun. İtalya bizim partnerimiz. Bize çok destek verdi.

 

“Son 12 senedir Dünya Rafting Şampiyonası Avrupa ülkelerinde yapılamadı”

Aslında biz şampiyonaya 5 Haziran’da start veriyoruz. 8 Haziran itibarıyla da şampiyona resmen başlıyor. Rafting doğası gereği bir salon sporu olmadığı için bu organizasyonu üstlenmek çok zor ve meşakkatli oldu. Son 12 senedir Dünya Rafting Şampiyonası Avrupa ülkelerinde yapılamadı. Biz bu şampiyonayı Tunceli’ye aldık. Kafaları karıştı. ‘Terör şehri Tunceli’de nasıl şampiyona yapacaksınız?’ sorularına defalarca yanıt verdik. Tunceli insanının güzelliğini, bu doğal güzelliği, misafirperverliği her ülkeye anlata anlata bu ülkelerin katılımını gerçekleştirdik ve kafalardaki soru işaretlerini sildik. Tabii ki gelip görmeden soru işaretleri tam silinmez. Geldikleri zaman onlara öyle bir şampiyona izleteceğiz ki, bu şampiyona bittikten sonra Tunceli’nin uluslararası su sporları şampiyonası yapılabilme özelliği dünyada yayılacak.

 

“Dünyada Tunceli konuşulacak”

Dünya Rafting Federasyonu üç beş üyeliyken Artvin’de Dünya Şampiyonası adı altında bir şampiyona düzenlendi. Artvin literatürde Dünya Şampiyonasını ilk düzenleyen şehir adını taşıyor. Tunceli öyle bir literatüre girecek ki Tunceli’yi tanımayan kalmayacak. Dünyada Tunceli konuşulacak. Diğer su sporları başkanları da burada şampiyona yapmak için gayret gösterecek.

 

“Muhteşem parkurumuzu dünyaya göstermemiz gerekiyor”

Tunceli 30 seneden beri almadığı su debisini şimdi aldı. Parkurumuz suyun içinde gömülü kaldı. Yoğun bir çalışmamız var. Barajlarımızın boşaltılmasını istedik. Çünkü o parkuru ortaya çıkarmamız gerekiyor. Muhteşem parkurumuzu dünyaya göstermemiz gerekiyor. 15 gün içinde suyun debisi biraz daha düşer biz de baraj kapaklarını açarsak parkurumuz da ortaya çıkmış olacak.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 12774
 Dün : 33264
 Toplam : 37524824
 Ip No : 35.173.48.53