Manşet 1.7.2018 17:50:00 2457 defa okundu

“Tunceli turizm ile kalkınacak” söylemi gerçek mi oluyor?

Uzun yıllardır dillendirilen Tunceli’nin turizm ile kalkınmasına yönelik öneriler, hayata geçirilecek gibi.

Tunceli Valiliği, FKA’nın desteğiyle hayata geçirilecek “Doğa Sporları Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında, Munzur Nehri üzerinde 2 akıllı bisiklet, 2 yüzer iskeleli kano istasyonu ve 6 trekking rotası oluşturulacağını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, Munzur Nehrinde 20 Km’lik alan içerisinde 4 rafting istasyonu kurulacağına dair bilgiye de yer verildi.

 

Tunceli’nin Turizm Potansiyeli

 

“Türkiye’de önemli turizm potansiyeline sahip iller arasında yer alan Tunceli’de, Fırat Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle “Doğa Sporları Altyapısının Güçlendirilmesi” Projesi hayata geçirilecek.

 

Projeyle, Munzur Çayı üzerinde 2 akıllı bisiklet istasyonu, 2 yüzer iskeleli kano istasyonu, 6 trekking rotası oluşturulacak.

 

Projede, Türkiye’de rafting yapmaya en uygun çaylar arasında gösterilen Munzur Çayı üzerindeki 20 Km’lik alan içerisinde 4 rafting istasyonu kurulacak.

 

İlin turist potansiyelini arttırmak için tanıtım amaçlı turlar düzenlenecek, web tabanlı doğa turizmi tanıtım uygulamaları hazırlanacak. Ayrıca proje kapsamında 1 acil durum müdahale istasyonu, doğa sporları danışma merkezi kurulacak, rafting, kano, jet ski, hız teknesi su sporu ekipmanları, parasailing alınıp, 40 yatak kapasiteli kamp merkezi oluşturulacak. Projenin maliyeti ise 2.320.000 TL olarak belirlendi.” Bu cümleler, Tunceli Valiliği tarafından konuya dair yapılan açıklamada yer aldı.

 

Tunceli, Türkiye’nin en zengin kaynaklarına sahip

 

Projeyle Tunceli’nin turizm potansiyelinin arttırılacağına dair bilgiye de yer verilen açıklamada, Vali Tuncay Sonel’in sözleri de paylaşıldı.

İşte Sonel’in o açıklaması; “Tunceli, bozulmamış doğası, tarihi, sosyal ve kültürel zenginlikleri ile önemli turizm kaynaklarına sahiptir. Türkiye’nin en zengin turizm kaynaklarına sahip olan ilimizin, sahip olduğu doğa turizmi potansiyelini değerlendirmek için sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, doğa ve kültür mirasımızı da koruyarak, bölgemizde alternatif turizm türlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla ‘Tunceli Doğa Sporları Altyapısının Güçlendirilmesi’ Projesi hayata geçirilecektir. Tunceli’mize hayırlı olsun”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9705
 Dün : 13271
 Toplam : 25513950
 Ip No : 54.81.150.27