Kadın & Sağlık 17.3.2020 19:37:57 1541 defa okundu

Tunceli’de kafeler ve kıraathaneler kapandı

Esnaf dertli ve “Birçok esnaf mağdur olacak” diyor

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge doğrultusunda, Tunceli’de de kafe, kıraathane, eğlence yerleri, sinema gibi umuma açık yerler kapatıldı. Genelge nedeniyle zabıtalar denetim yaptı. Bu önlemlere dair vatandaşlarla konuştuk. Ali Halis Çelik alınan tedbirlerin yeterli olmadığını söylerken, Davut Gezer ise “Bu tedbirler yersiz. Ekonomiyi düşündüğümüzde, bu durum birçok esnafı mağdur edecek.” dedi.

 

“DEVLET TARAFINDAN ESNAFA DESTEK VERİLMELİ”

Tunceli EMEK-İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile “Korona virüs önlemleri” adlı bir genelge gönderildi. Genelge kapsamında, Tunceli’de de kafe, kıraathane, çay bahçesi, sinema ve umuma açık yerler kapatıldı. Genelge kapsamında Tunceli Belediyesi zabıta ekipleri denetim yaptı.Denetimler sırasında, zabıtaların eldiven ve maske taktıkları görüldü. Tunceli sokaklarında eldiven ve maskeyle dolaşan vatandaşların sayısı da giderek artarken, biz de alınan önlemlere dair vatandaşlarla konuştuk.

 

İşte vatandaşların virüs ve önlemlere dair görüşleri;

 

“ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİL”

Ali Halis Çelik; “Bence alınan önlemler korona virüsü için yeterli değil. Öncelikle insanların bilinçlenmesi gerekiyor. İnternet üzerinden yayın oluşturulması lazım. Devlet tarafından esnafa destek verilmeli. Devletin aldığı bir önlem var ve esnaf mağdur olacak.”

 

“ESNAF MAĞDUR OLACAK”

Davut Gezer; “Bence korona virüsü nedeniyle alınan tedbirler abartılmış durumda. Hasta sayısı belli. Onlar da karantinada. Ülkeye giriş çıkışlar yasak. Bu tedbirler yersiz. Ekonomiyi düşündüğümüzde birçok esnafın mağdur olacağı kesin.”

 

“DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Ferzan Es; “Korona virüsü nedeniyle birçok yer kapatıldı. Esnaf olarak bu durumdan çok kötü etkileneceğiz. Ben de esnafım. Ödemem, vergilerim, kredi kartı borçlarım, BAĞ-KUR ödemem var. Türkiye’nin durumu belli, ekonomik olarak zaten zor durumdaydık. Sokakta kimse yok. İnsanlar sadece marketlerden alışveriş yapıyor. İzmir’den ürün sipariş edecektim ama bu olaydan dolayı iptal etmek zorunda kaldım. Daha önce almış olsaydım o eşyaların ödemelerini yapacaktım. Esnaflar devlete vergi ödüyor. Devlet eğer Suriyelilere yardım ediyorsa kendi insanına da etmeli. Devletten destek bekliyoruz.”

 

“KAFELERİN KAPATILMASI YETERLİ DEĞİL”

Türkan Yılmaz; “Bu virüs şakaya alınacak bir şey değil, durum çok ciddi. Ben de maske takmaya başladım. Kafelerin kapatılması yeterli değil. İnsanlar evlerinden gerekmedikçe dışarı çıkmamalı. Maske takıp hijyenli olmalı.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 567
 Dün : 18664
 Toplam : 51321935
 Ip No : 3.236.225.157