Sürmanşet 12.1.2018 09:21:39 4031 defa okundu

Tunceli’de son yıllarda artan boşanmalar!

Tunceli sokaklarında yine halka sorduk. Son yıllarda Tunceli’de artan boşanmalarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Cinsiyet, yaş, meslek ayrımı yapmadan herkese mikrofon uzattık. Verilen cevaplar bizi biraz düşündürdü ve beyin egzersizi yapmamıza neden oldu.

Tunceli EMEK-Mesela Şilan Tüley’in şu cümleleri çarpıcı; “Eskiden insanlarımız bir şeyleri tamir etmeye çalışıyorlardı, direk çöpe atmıyorlardı. Şimdi ise kırılan her şeyi çöpe atıyorlar, hiç arkasından gitmiyorlar. Boşanmaların çoğunun maddi olduğunu düşünmüyorum. İnsanlarımız maddiyata pek önem vermiyor, sevgiyi daha öncelikli olarak görüyor” 

İşte Tunceli EMEK’in “Tunceli’deki boşanmalar sizce neden arttı?” sorusuna verilen yanıtlar:
 

“Kırılanı tamir etmeye çalışmıyoruz”

Şilan Tüley: “Eskiden insanlarımız bir şeyleri tamir etmeye çalışıyorlardı, direk çöpe atmıyorlardı. Şimdi ise kırılan her şeyi çöpe atıyorlar, hiç arkasından gitmiyorlar. Boşanmaların çoğunun maddi olduğunu düşünmüyorum. İnsanlarımız maddiyata pek önem vermiyor, sevgiyi daha öncelikli olarak görüyor. Fakat aldatma ve anlaşamama söz konusu olduğunda boşanmalar daha sık görülüyor.
Hemen her şeyi kestirip atıyorlar, uzlaşmak için bir orta yol bulmaya çalışmıyorlar. Bir şeyleri düzeltmeye çalışsınlar, hemen kestirip atmasınlar.”

 

 “Ataerkil bir toplum yaratmak istiyorlar”
Burak Yıldırım:
“Kadına şiddetin olduğu bir evlilikte zaten ilerleme beklemek mümkün değil. Bir erkek olarak kadına el kaldırılmasını kınıyorum. Toplumumuzda daha çok erkeklere önem veriliyor. Doğumundan itibaren erkek çocuk daha fazla ilgi görür ve sürekli ‘erkektir yapar’ şeklinde yetiştirildiği için, erkekler kadınlar üzerinde baskı kurmak istiyor. Ataerkil bir toplum yaratmak istiyorlar. Kadın şiddet görerek bir evliliği devam ettirmek yerine, boşanıp kendi ayakları üzerinde durarak huzurlu yaşamalıdır. İnsanlara şunu söylemek istiyorum; ‘birbirlerini sevsinler’

 

Devam edecek…

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2365
 Dün : 15355
 Toplam : 26054192
 Ip No : 54.166.207.223