İlçe Haberleri 29.1.2018 09:41:35 3234 defa okundu

Umutla Yaşamak

Bülent Yüksel Yazdı…

Dersim’de gecenin sessiz mutluluğu, kış günleri yakalanan istiridyenin incisi gibidir. Munzur’un hiç metaforlu dalgalarının olduğuna tanık olmadım. Ve fırtına kuşları gafil avlanmaz. Kanadından saçma yemiş kekliği, avcının yakalayıp kanadını sardığına, iyileştikten sonra doğaya saldığına tanık oldum. Burada bir insanın kalbindeki masum çocuğun gülüşlerini duyabiliyorum.

 

Kış akşamları, eş-dostun şirigult yerken yaptığı esprilerini unutmak mümkün değil. Bir topluma uyum sağlamanın yegane yolu, o toplumla empati kurmaktır.

 

Ey daha bozulmamış insanların içinde görev yapan kamu işçileri ve yöneticileri! biraz dünya tarihine bilgi yönünden hakimiyet kurarsanız, birçok yerden ender bozulmamışlığı görebilirsiniz. Bu ilin havasını soluduğunuz müddetçe buralısınız. Ve bu güzel ilimize canı gönülden yardımcı olmalısınız.

 

Her ne kadar işsizlik olsa da, insanların çoğunun erdemli olduğu kanısındayım. Lütfen sorumlulukların diz boyu olduğu zamanlarda, üç maymunları kafanızda misafir etmeyin. Hayatı cürufun içindeki kristal gibi görürsek, her anın değerini anlar ve elbirliği ile düşünü kurarken, sevinçten gözlerimiz yaşarabilir. Bunu canı gönülden söylüyorum.

 

Ölsem, bana bir can hakkı daha tanınsa, başka iller, ülkeler şansı verilse, ben tekrar Dersim’i seçerim. Nedeni, bir ilde hırsızlık yapılmıyorsa, tok aça ekmek verirken kibirlenmiyorsa, neden yaşamayayım?

 

Unutmayın! Dünyada ölen insanların genlerini çocukları, torunları taşır. Size gen ile ilgili bir de hikaye anlatıp öyle bitireyim yazımı.

 

Adını hatırlayamadığım bir ülkede, kralın doğan torununun gözleri mavi olunca, kral doğan çocuktan şüphe duymaya başlamış. Çocuğu ailenin yüz karası olarak görüyormuş. O dönemde mendel genler hakkında çalışma yürütülüyormuş. En sonunda genlerin ailenin öbür üyelerine geçtiği kanıtlanmış. Kral bunu öğrendikten sonra, geçmişini araştırmış ve sekiz göbek öncesindeki ecdadının gözlerinin mavi olduğunu öğrenince torunu hakkındaki olumsuz düşüncesi sona ermiş.

 

Hoşça sevgiyle kalın. Umut fakirin aşıysa, umuttan zerre kadar şaşmayın. Doğruya giden denklemin formülü çalışmak, o zaman gönülden çalışın.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4085
 Dün : 13222
 Toplam : 26453576
 Ip No : 54.90.185.120