Manşet 25.5.2019 23:21:13 1229 defa okundu

Vatan Partisi 'Dersim' kararı için suç duyurusunda bulundu

Vatan Partisi, Tunceli Belediyesi'nin isminin 'Dersim Belediyesi' olarak değiştirilmesi yönünde alınan meclis kararı için Ankara Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu. Sonrasında ise Seyid Rıza ve Dersim adına dair açıklamalarda bulunuldu. İşte ayrıntılar:

Vatan Partisi, Tunceli Belediyesi'nin isminin 'Dersim Belediyesi' olarak değiştirilmesi yönünde alınan meclis kararı için Ankara Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu. Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan başkanlığındaki heyet, başvuru öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı. "Bu karar Cumhuriyet'e meydan okumaktır" denilen açıklamada, suç başvurusunun gerekçesi şöyle anlatıldı;

 

“Kanunlarımıza göre bir ilin adı, yalnızca kanunla değişmektedir”

"Tunceli Belediye Meclisi, toplanarak belediyeye ait binalarda 'Tunceli Belediyesi' yazılı tabelaların 'Dersim Belediyesi' olarak değiştirilmesi yönünde bir karar aldı. Bu karar açıkça Anayasa ve kanunlara başkaldırıdır. Kanunlarımıza göre bir ilin adı, yalnızca kanunla değişmektedir. Yani tek yetkili, yasama erkini elinde bulunduran Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Belediyelerin kanunlarda belirtilen görevleri yalnızca kent hizmetlerinin görülmesinden ibarettir. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu dahil, Belediye Meclisi toplantısında bu bölücü önergeye kabul oyu veren bütün meclis üyeleri hakkında; suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, kanunlara uymamaya tahrik ve görevi kötüye kullanma iddialarıyla suç duyurusunda bulunuyoruz. Dilekçemizde gerekçelerimizi ayrıntılarıyla görebilirsiniz.

 

“Dersim derebeyleri Cumhuriyet otoritesini tanımamışlardır”

Dersim-Tunceli tartışması basit bir isim tartışması değildir. Ortaçağ ile Cumhuriyet arasındaki bir tercihtir. Dersim derebeyleri Cumhuriyet'in ilanından itibaren Cumhuriyet otoritesini tanımamışlardır. Cumhuriyet hükümetleri bölgeye defalarca heyetler göndermesine karşın, bu derebeyi takımı 'Okul yapmayın, vergi toplamayın, yol yapmayın, karakol kurmayın, asker toplamayın' taleplerinde ısrar etmişlerdir. Eşkıyalık ve yağma düzenlerine dokunulmamasını istemişlerdir. Yani, Cumhuriyet'i Dersim’de istememişlerdir. Onlar, yüzlerce yıldır ezdikleri, köleleştirdikleri, yağmaladıkları halkın özgürleşmesini istememişlerdir. Onlar, bölge halkının Ortaçağ karanlığında kendilerinin dini ve ekonomik zorbalığının altında yaşamasını istemişlerdir. Cumhuriyet’in ikna çabalarına karşın bu zorba derebeyleri silahlı isyana kalkışmıştır. Atatürk’ün sağlığında 1935’te şehrin adı değiştirilmiş, 1937’de Tunceli’de isyan başlamış, isyan 1 yıl sonra bastırılmıştır. Başta Seyit Rıza isimli derebeyi olmak üzere, gerici isyancıların önde gelenleri yakalanmış, yargılanmış ve cezalandırılmıştır. Bu feodal isyanın bastırılmasıyladır ki Tuncelimiz, diğer kentlerimiz gibi Cumhuriyet’in ışığıyla tanışabilmiştir. Bugün okuma yazma ve üniversiteli oranının en yüksek olduğu kentlerin başında Tunceli geliyorsa, bunu Seyid Rıza’nın başını çektiği ağa, bey, şeyh takımına aman vermeyen ve onları söküp atan Cumhuriyet’e borçluyuz. Tunceli halkı bugün başı dik, özgür bireylerse, bunu Cumhuriyetin ağa ve dini otorite kılığındaki zorbaları temizlemesine borçluyuz. 1937-38 Harekatı olmasaydı, bugün Munzur’unda yüzülen Tunceli’den değil, ilkellik içinde bir Dersim’den söz ediyorduk.

 

“Kooperatifçi, sevimli Komünist aslında bir Cumhuriyet karşıtıdır”

Durum böyleyken, kendisini 'komünist' diye pazarlayan bir TİKKO’cu, yanına PKK/HDP’nin de desteğini alarak Belediye Meclisi'nde Tunceli’yi kaldırma, Dersim’e dönme kararı alıyor. En gerici, ilkel, feodal, ortaçağcı kararı, kamuoyuna sözde komünist olarak kakalamaya çalışmaktalar. Bunlar Atatürk’e, Cumhuriyet’e düşmandır. Bu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı Seyit Rıza hayranını, allayıp pullayıp bir grup saf Atatürkçüye bile sevdirmişlerdir. Şimdi makyaj akmakta, 'kooperatifçi sevimli komünistin' aslında bir Cumhuriyet karşıtı olduğu gün gibi ortaya çıkmaktadır.

 

“İçişleri Bakanı ve Tunceli Valisi'ne sesleniyoruz”

Buradan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Tunceli Valisi Sayın Tuncay Sonel’e sesleniyoruz; Bu rezalete izin vermeyiniz. Bu sözde karar önce Valinin önüne gelecektir. Bu kararı reddediniz. Reddedilmemesi halinde Vatan Partisi kararın iptali için ayrıca idare mahkemesine gidecektir. Bu kanun tanımazlığa izin verilirse, yarın her belediye meclisi kafasına göre il-ilçe isimlerini değiştirme cüretinde bulunur.

 

“Seyid Rıza heykelini de kaldırtacağız”

2010’da BDP’li belediye tarafından (şimdiki HDP) şehrin ortasına dev boyutlu bir Seyit Rıza heykeli dikilmiştir. O dönem 'Çözüm Süreci' sarhoşluğunda olan hükümet ve yargıda heykelin kaldırılması yönünde başvurular olmasına rağmen, buna göz yumulmuştur. Devlet buna seyirci kalamaz. Siz Seyid Rıza heykeline göz yumarsanız bugün tabelanızı da indirirler, yarın Atatürk heykellerini de kaldırırlar. Vatan Partisi, önümüzdeki günlerde bu heykelin kaldırılması için de idari ve hukuki girişimlerde bulunacaktır."

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 12898
 Dün : 33264
 Toplam : 37524948
 Ip No : 35.173.48.53