Manşet 17.4.2019 09:03:06 978 defa okundu

“Vergi” Konferansı

30. Vergi Haftası nedeniyle Munzur Üniversitesi Rektörlüğü ve Tunceli Defterdarlığı’nın işbirliği ile “Vergi” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı İmdat Türkay, Tunceli Vergi Dairesi Müdürü Edip Ateş ve Munzur Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ömer Sezai Şenel’in yanı sıra, Tunceli Defterdarı Tahir Bayındır, Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hikmet Esen, Stajyer Kaymakam Sonel Divli, İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci, bazı kurum amirleri, bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta, vergi konusunda Tunceli’nin durumu, ilimizdeki kadın istihdamı gibi konulara yer verildi.

 

Tunceli’nin vergi tahakkuk oranı % 91

Tunceli’nin tahakkuk tahsilatının gerçekleştirilmesinde % 91 oranla başarılı olduğunu söyleyen Tunceli Vergi Dairesi Müdürü Edip Ateş;

“Gelir İdaresi Başkanlığımız vergi ve diğer gelirlerin toplanmasından sorumlu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. Gelir İdaresi Başkanlığı, devlet gelirlerinin politikasını uygulamak, mükelleflerin vergiye uyumlarını kolaylaştırmak ve isteklerini yerine getirmek, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi, aynı zamanda mükellef haklarını gözetmek, kaliteli hizmet sunarak vergi ve diğer gelirleri toplamakla görevlidir.

Gelir İdaresi Başkanlığımızın vergi geliri tahsilinde 3.362.397 TL harcama yapmıştır. Yani 100 TL’lik vergi alacağımıza yaklaşık olarak yaptığımız harcamamız 0,46. Daha önceki zamanlarda bu oran 0.72, 0.83 şeklinde değişmekteydi. Elektronik hizmete geçtiğimizde mükelleflerimizle ilgili daha verimli bir çalışma sonucunda bizim tahsil edeceğimiz vergi gelirlerinde, giderlerimiz aşırı bir şekilde düşüşe geçti.

2018 yılında hedeflenen ve gerçekleşen genel bütçe gelirleri bütçe kanununda 667.319.541TL, gerçekleştirilen tahsilat ise, 705.500.916 TL olarak belirlendi. İller itibariyle 2018’e baktığımızda Tunceli’mizin brüt tahakkuku 178.969.210 TL, bürüt tahsilatı ise 162.864.730 TL. Bu rakamlara göre Türkiye genelinde tahakkuk tahsilatın gerçekleştirilmesinde %91 oranla başarılı bir iliz.” açıklamalarında bulundu.

 

Kadın istihdamında Tunceli’nin durumu

Kadın istihdamında Tunceli’nin önemli başarılar elde ettiğini söyleyen Gelir İdaresi Grup Başkanı İmdat Türkay konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Tekstil üzerine bayanların istihdama katılması için valilik ve özel sektör iş birliği kapsamında kurs açılmış. Meslek edinilmiş ve şu anda birçok kişi orada çalışıyor. Bu gerçekten çok gurur verici. Buradan belirtmek isterim ki öncelikle Sayın Valime ve iş yerini açan kişilere çok teşekkür ediyorum. Biz gidip çalışanlarla da görüştük. Herkes çok memnun. Hatta ihracat yaptıklarını duyduğum zaman daha da memnun oldum.  Tunceli, kadın istihdamında çok güzel başarılara imza atmış. Bunları bir araya topladığın zaman, kayıtlı bir çalışma düzeni çıkıyor. Yani kayıt dışı ekonomi azalıyor ve SGK prim tahsil ediyor, bizlerde vergi tahsil etmiş oluyoruz. O nedenle istihdam yaratan her mükellefe gerçekten teşekkür etmek lazım.”

“Kurumsallaşma zayıf”

Türk vergi sisteminin tarihçesi, işleyişi ve verginin gerekliliği hakkında bilgilendirme yapan Munzur Üniversitesi Akademisyenlerinden Dr. Ömer Sezai Şenel şunları kaydetti;

“Cumhuriyet’in kabulünden sonra, Osmanlı Vergi Sistemi’nin yerini çağdaş batılı devletlerin uyguladığı sistem aldı. İlk olarak zirai ürünlerden vergi alan Aşar, 1925 yılında yürürlükten kaldırılmıştır. Bu olay Cumhuriyet Dönemi’nin ilk vergi reformu olarak kabul edilebilir.

Türkiye’de harcamalar üzerinden alınan vergi %65, servet üzerinden alınan vergiler %5 ve gelirler üzerinden alınan vergiler %30’dur. Bu %30’un, %10’nunu kurumlar vergisi %20’sini ise gelirler vergisi kapsıyor. Bu tablodan kurumsallaşmanın ne kadar zayıf olduğunu görmemiz mümkün. Gelir vergisinin %20’den daha fazla olmasını sağlamak ancak kurumsallaşmayı ve bir anlamda vergi adaletini sağlamak açısından vergi kaçak ve kaybının önlenmesini gerektirir.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1875
 Dün : 14613
 Toplam : 36568631
 Ip No : 18.207.254.88