İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?

İOKBS, "İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı"nın kısaltmasıdır. Bu sınav, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir programın parçası olarak İOKBS, maddi destek gereksinimi olan başarılı öğrencilere yöneliktir, parasız yatılılık veya bursluluk imkanı sunar. Eski adıyla PYBS, "Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı"nın kısaltmasıdır. Peki 2024 Burs ödemeleri ne zaman, İOKBS Bursu zamlandı mı? İşte detaylar

İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?
İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Öğrencilerin ve velilerin gündeminde bulunan İOKBS bursu, eski adıyla "(PYBS) 2024 ne kadar oldu? Hangi ayda yatacak? Kimler yararlanabilir?" gibi merak edilen soruların cevaplarını hazırladık. 

İOKBS Nedir?

İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?

İOKBS, "İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı"nın kısaltmasıdır. Bu sınav, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir programın parçasıdır. İOKBS, maddi destek gereksinimi olan başarılı öğrencilere yöneliktir yatılılık veya bursluluk imkanı sunar.

İOKBS bursundan yararlanabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?

İOKBS (İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) sınavından yararlanabilecek öğrenciler genellikle şu kriterlere sahip olmalıdır:

Vatandaşlık durumu: Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı olmak.


Eğitim seviyesi ve sınıf düzeyi: Sınav, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere yöneliktir.
Genellikle 5, 6, 7, 8, ve hazırlık sınıfı ile 9, 10, 11. sınıf öğrencileri sınava katılabilmektedir.

Okul değişikliği: Sınavın gerçekleştiği ders yılında okul değiştirmemiş olmak.

Maddi şartlar: Ailenin mali durumu da sınav için çok önemli bir kriterdir. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelirinin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bir miktarı aşmaması gerekmektedir. 2023 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2023 Mali Yılı için tespit edilen 111.600,00 (yüzonbirbinaltıyüz) TL’yi geçmemesi
gerekir. 

Akademik başarı: Sınav başvurularında akademik başarı kriterleri de dikkate alınabilir, ancak bu, her yılın özel koşullarına ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği şartlara bağlıdır.


Bu şartlar genel olarak İOKBS için geçerlidir, ancak her yılın özel koşullarına ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyurulara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, sınav başvurusu yapmadan önce  Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi duyurularını ve İOKBS kılavuzunu dikkatlice incelemeniz önemlidir.

İOKBS Burs ücreti zamlandı mı? 

İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?

İOKBS (İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) kapsamında verilen burs miktarlarına zam yapıldığı belirtiliyor. Bu zam, genellikle devlet memurlarının maaşlarındaki artış oranlarına endeksli bir şekilde gerçekleşiyor ve bu miktarlar her sene iki defa güncellenme potansiyeline sahip.

Son dönemde yapılan duyurulara göre, devlet memurlarının maaşlarında %49 civarında bir artış gerçekleştiği gözlemlendi. Bu durumun, İOKBS burs miktarlarını da etkilemesi bekleniyor. Önceki yıl, yani 2023'te, İOKBS burslarının aylık tutarı 863 TL olarak açıklanmıştı. Bu bilgiler doğrultusunda, 2024 yılı için burs miktarlarının artırılmasının muhtemel olduğu öngörülüyor.

İOKBS burs ödemeleri ne zaman, Hangi tarihte ? 

İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı burs ödemeleri illere göre farklı tarihlerde gerçekleştiriliyor. Genellikle her ayın 25'ine kadar hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. Ocak ayı için, 25 Ocak'tan itibaren bazı illerde ödemelerin yapılması bekleniyor. 

İOKBS Sınav içeriği nasıl? Sınav kaç dakika?

İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?

Sınav genellikle Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerini içeren sorulardan oluşur. İOKBS sınavı 100 sorudan oluşuyor, sınav süresi ise 120 dakika.

İOKBS nereden başvurulur? 

İOKBS Bursu nedir? Kimler yararlanabilir? 2024 İOKBS Bursu (PYBS) zamlandı mı, Burs ödemeleri ne zaman?

Yurt içindeki öğrenciler e-Okul internet adresi üzerinden başvuru yapabilirler. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, sistem üzerinden başvuru yapabilirler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı olan öğrenciler ise KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği/müşavirliği üzerinden başvuru yapabilirler.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ek sınav süresi detayları (Kimler ek süre alabilir)

Total düzeyde görme yetersizliği olan (Hiç görmeyen) öğrenciler

Total düzeyde görme yetersizliği olan öğrenciler okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde tek kişilik salonlarda sınava alınacaktır. Bu öğrencilerden 5, 6, 7, 8’inci sınıf ve hazırlık sınıfında olanlara 20 dakika ek süre; 9, 10 ve 11’inci sınıflarda olanlara 30 dakika ek süre verilecektir. Total düzeyde görme yetersizliği olan öğrencilerin soru muafiyeti olmayacaktır. Sınavda resim, şekil ve grafik içeren sorular yerine eş değer sorular yer alacaktır. Başarı puanı tüm sorular üzerinden hesaplanacaktır.

İşitme yetersizliği olan öğrenciler

İşitme yetersizliği olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacaktır. Bu öğrencilerden 5, 6, 7, 8’inci sınıf ve hazırlık sınıfında olanlara 20 dakika ek süre; 9, 10 ve 11’inci sınıflarda olanlara 30 dakika ek süre verilecektir.

Ruhsal ve duygusal bozukluğu olan öğrenciler

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacaktır. Bu öğrencilerden 5, 6, 7, 8’inci sınıf ve hazırlık sınıfında olanlara 20 dakika ek süre; 9, 10 ve 11’inci sınıflarda olanlara 30 dakika ek süre verilecektir. Özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacaktır. Bu öğrencilerden 5, 6, 7, 8’inci sınıf ve hazırlık sınıfında olanlara 20 dakika ek süre; 9, 10 ve 11’inci sınıflarda olanlara 30 dakika ek süre verilecektir. Tercih etmeleri durumunda okuyucu
ve kodlayıcı eşliğinde sınava alınacaklardır.

Otizm spektrum bozukluğu olan öğrenciler

Otizm spektrum bozukluğu olan (rett sendromu, asperger sendromu, dezintegratif bozukluk, atipik otizm) öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacaktır. Bu öğrencilerden 5, 6, 7, 8’inci sınıf ve hazırlık sınıfında olanlara 20 dakika ek süre; 9, 10 ve 11’inci sınıflarda olanlara 30 dakika ek süre verilecektir. Tercih etmeleri durumunda okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde
sınava alınacaklardır.


Bedensel yetersizliği olan öğrenciler

Yazma becerisini engelleyecek derecede ince motor becerilerde yetersizliği olan ya da yazma becerisini engelleyecek uzuv kaybı (ampüte) olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacaktır. Bu öğrencilerden 5, 6, 7, 8’inci sınıf ve hazırlık sınıfında olanlara 20 dakika ek süre; 9, 10 ve 11’inci sınıflarda olanlara 30 dakika ek süre verilecektir. Bu öğrencilere RAM tarafından yapılan değerlendirme sonucuna göre kodlayıcı verilecektir.


Kaba motor becerilerinde yetersizliği bulunan ortez, protez, yardımcı araç gereç kullanan öğrenciler giriş katlarda bulunan salonlara diğer öğrencilerle birlikte yerleştirilecek olup bu öğrencilere ek süre verilmeyecektir.

27 Oca 2024 - 07:00 - Eğitim

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.