Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 26 Ocak 2024 Tarihli ve 32441 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından:

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1- 19/6/2002 tarihli ve 24790 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinin 51 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, ikinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş, üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

“h) CMK,”

“Başkanlık, defter kayıtları ve dayanağı belgelerin düzenli bir şekilde saklanması için gerekli tedbirleri alır.”

“Barolar, defter kayıtlarını ve dayanağı belgeleri, elektronik ortamda da tutabilirler. Başkanlık, sistemin güvenliğini sağlamak suretiyle defter kayıtları ve dayanağı belgelerin elektronik ortamda tutulması, yedeğinin alınması ve düzenli bir şekilde saklanması için gerekli tedbirleri alır.”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 73 üncü maddesinin ikinci fıkrasına “belgelerin” ibaresinden sonra gelmek üzere “fiziksel veya elektronik ortamda” ibaresi eklenmiş, üçüncü fıkrasının (ı) bendinde yer alan “CMUK” ibaresi “CMK” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu yürütür.

27 Oca 2024 - 12:58 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.