Dersim’de 6 partiden ortak ittifak açıklaması

Dün ortak açıklama yapılacaktı ama DEM’in önseçimi 2. Tura kalınca açıklamada ertelendi. İşte DEM Parti, EMEP, SMF, TİP, EÖC, Partizan’ın ortak ittifakına yönelik açıklama:

Dersim’de 6 partiden ortak ittifak açıklaması
Video için play'e tıklayın

                                   VİDEO: PİRHA

Dersim’de düzenlenen bir toplantı ile DEM Parti, EMEP, SMF, TİP, EÖC, Partizan’ın ittifakına yönelik açıklama yapıldı. Açıklamada, Dersim merkez ile il ve ilçelerde seçim ittifakının kurulduğu duyuruldu. ‘Dersim’de Buluşuyoruz’ denilen ortak düzenlenen basın toplantısında DEM Parti, EMEP, SMF, TİP, EÖC ve Partizan seçimlere ortak gireceği duyuruldu.

EMEP, DEM, HDP’Lİ VEKİLLER, SMF VE PARTİZAN YETKİLİLERİ KATILDI

İttifak açıklamasına; DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Emek Partisi İstanbul Milletvekili ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı İskender Bayhan, Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilcisi- HDP İstanbul eski Milletvekili Erdal Ataş, Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi Gökmen Yeşil, Partizan temsilcisi Leyla Elma ile davetliler katıldı.

Siyasi parti temsilcileri adına yapılan ortak açıklamada şunlar kaydedildi; “Bölgemizde ve dünyamızda büyük alt üst oluşların yaşandığı bir konjonktürde demokrasinin neredeyse fiilen lağvedildiği, emekçilerin büyük bir yoksulluğun pençesine itildiği, savaş yanlısı politikaların yoğunlaştığı koşullarda 31 Mart 2024 yerel seçimlerine gidiyoruz.

Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde Dersim halkının söz ve kararının egemen olacağı, tüm kent dinamiklerinin katılım ve katkısına açık kent uzlaşısı zemininde buluşuyoruz.

Kadınların, gençlerin; emekçilerin, üreticilerin sesi olarak, yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve Dersim de yaşayanların kendilerini yönetebilmesi için buluşuyoruz.

Dersim merkezde, yedi ilçesinde ve bir beldesinde Dersim halkının siyasi tercihlerinin, temsilde adaletin sağlanması amacıyla DEM PARTİ, EMEP, TİP, SMF, Emek Özgürlük Cephesi (EÖC), Partizan olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerde ortak ve birleşik mücadeleye davet ediyoruz.”

Açıklama sırasında ittifak ortağı partilerin temsilcileri de birer açıklama yaptı.

DEM’Lİ TİRYAKİ “SÜREÇ KOLAY OLMADI”

DEM Partili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Herkes bunu bilsin ki sürecimiz kolay olmadı. Görüşmelerimiz yaklaşık iki ay sürdü. Iki ay boyunca ittifak anlayışla karşınızda duran siyasi partiler, siyasi hareketler, sosyalistler, devrimciler, yurtseverler çok çalıştılar. Bugün Dersim için, bir araya gelmek için, Dersim’de yeni bir seçenek yaratmak için, Dersim’in çıkarlarını temsil etmek ve yeni bir seçenek oluşturmak için bir araya geldik. Hep birlikte başaracağız. Çünkü Dersim için artık iddialı, yeni bir seçenek var. Dersim’de Kent Uzlaşısı var, Dersim Güç Birliği var, Dersim İttifakı var” diye konuştu.

BAYHAN: “BAŞIMIZDA ÜÇ BÜYÜK BELA VAR”

Emek Partisi’nden İskender Bayhan: “Başımızda üç büyük bela var. Bunlardan biri; bu ülkeyi yıllardır yöneten saray iktidarı, yoğun ve ucuz emek gücü sömürü üzerine kurulu kölelik düzeni.

İkincisi; birçok mücadele arkadaşımızı cezaevlerinde esir tutan bu gerici, faşist bir rejim iddiası. Bütün kazanılmış demokratik haklarımızı yok sayan, onları kendisinin iktidar ve gelecek kavgası açısından inkarı üzerine kurulu bir gerici faşist rejim inşa etme iddiası.

Üçüncüsü de; bu coğrafyanın ve bütün komşu coğrafyalarımızın başta Irak ve Suriye olmak üzere buraların yeniden paylaşımından yeni Osmanlıcı iddialarla, hayallerle bu yağmadan pay kapma adına sürdürdüğü sınır ötesi operasyonlar ve savaş politikaları. Bu üç büyük belayı ancak işçi sınıfımız, ezilen halkımız, Kürt halkımız başta olmak üzere bu ülkenin emekçileri kardeşlikle, barışla bir arada mücadele ederek defedecek gücü ortaya koyabilir. Hep beraber başaracağız. Hep beraber kazanacağız.”

 SMF’Lİ ATEŞ “GEÇMİŞTE SÜRDÜRÜLEN KAVGALARIMIZI DA BİR TARAFA BIRAKMAMIZ LAZIM”

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) temsilcisi ve eski Milletvekili Erdal Ataş; “Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak bizim gördüğümüz en büyük kazanım burasıdır. Bu yüzden de farklılıklarımızı gözeterek, ideolojik mücadelemizi yürüterek, farklılıklarımızı ortaya koyarak yan yana duracağız. Doğa mücadelesinde cinsiyet kimliklerinin eşitliğinde işçi emekçilerinin haklarında savunmuş olduğumuz bütün bu konularda fikirler söyledik, protokoller hazırladık. Geçmişte sürdürülen kavgalarımızı da bir tarafa bırakmamız lazım. Siyasal mücadele dosta karşı yürütülmez. Dostlar birbirinden hesap sormaz. Dostlar birbirlerini zayıflatmaz. Dostlar birbirinin başarılarını sahiplenir. Kazanımları hepimizin kazanımımıza çeviren bir anlayışla bu meseleyi yürütmemiz gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor. Bu noktada Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak tüm esnekliğiyle bu mevcut çalışmanın başarıya ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Çıktığımız yol önemli bir yoldur. Hala önemli eksikliklerimiz olmasına rağmen bütün kurumların ilk defa bir araya geldiği, merkez, belde ve yedi ilçeyi hedef alan, bu başkan benden, diğeri senden biçiminde değil, tümünün temsil edildiği işçi ve emekçilerle, kadınlarla, gençlerle, ekoloji, hayvan hakları savunucularıyla birlikte yönettiğimiz anlayışla uzlaşmış durumdayız. Kazanacağımıza da inanıyorum.“

12 Şub 2024 - 22:27 Tunceli/ Tunceli- Siyaset

Mahreç  Eylem Salman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Seydali Yildiz - Zaza Halkimizi yok sayan hic bir partiyi tanimiyor ve kiniyorum.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 19:38