Bugün Tabutları ve Kefenleriyle Tunceli Belediyesi Önüne Gelecekler

DERKAP projesinin hayata geçmesi halinde doğanın, kutsal mekanların ve yeraltı sularının kirleneceğini savunan köylüler, bugün tabutlarıyla Tunceli Belediye binası önüne gelmeye hazırlanıyor. Ellerinde “Doğayı yok edersen sen de yok olursun. Doğama dokunma! Kırmızı Dağı 2. İliç yaptırmayacağız.” Pankartlarını taşıyan köylüler ve kendisine destek veren çevreciler, bugün saat 12.30’da belediye binası önüne tabutla yürüyeceklerini duyurdu.

Kırmızı Dağ Çevre ve Yaşam Platformundan bu eyleme ilişkin basına gönderilen yazıda “Dedelerimizin bize bıraktıkları mirası koruyacağız. Rantçılara ve sahtekarlara verecek 1 karış toprağımız yoktur” ifadelerine yer verildi.

ÇEVRECİLER PROJE NEDENİYLE BELEDİYE İLE KARŞI KARŞIYA

Tunceli Belediyesi tarafından yapımı planlanan ve kamuoyunda da uzun süredir tartışılan Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi’nin doğaya, tarıma, yaban hayatına ve inanç yerlerine zarar vereceğini öne süren Sütlüce ve çevresi köylüleri, dün bölgeye gelen firma yetkililerini alandan uzaklaştırdı ve nöbet başlattı. Kırmızı Dağ Çevre ve Yaşam Platformu adı altında örgütlenen bazı vatandaşlar ise bugün kefenlerini giyip tabutlarıyla Tunceli Belediyesi önüne gelerek eylem yapmaya hazırlanıyor. Saat 11.30’da Sanat Sokağında bir araya gelmeyi planlayan eylemciler, 12.30’da ise belediye binası önüne giderek orada eylem yapacak.

ÇEVRECİLER BUGÜN DE EYLEM YAPACAK

Tunceli Belediyesi tarafından Sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi’nin doğaya, tarıma, yaban hayatına ve inanç yerlerine zarar vereceğini öne süren köylüler, tesisin yapılacağı alana dün gelen yüklenici firma yetkililerini köyden uzaklaştırdı. Araçlarıyla yolu kapatan köylüler, bölgede nöbet başlatacaklarını belirttiler.

PROJENİN SÜRECİNE DAİR…!

Tunceli Belediyesi, bazı ilçe belediyeleri ile birlikte Dersim Katı Atık Birliği’ni (DER-KAB) kurmuş, 18 hektarlık bir alanda yapılacağı belirtilen Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi’nin ihalesini yaparak alan belirleme çalışmaları için resmi makamlara başvurmuştu. 2014 yılında dönemin HDP’li belediye yetkililerinin İl mahalli çevre kurulunca Sütlüce köyü yakınlarında bulunan Kemer mezrasındaki arazi, proje için tahsis edilmişti. O dönemde köylülerin kendilerine imza vererek projeye olur verdiği savunulmasına rağmen, köylüler ise böyle bir onayları olmadığını savunuyor.

Bir süredir bölgede ikamet eden köylüler, tesisin yapılacağı alanda 55 binin üzerinde ağaç kesileceğini, doğanın tahrip edileceğini, tarım ve hayvancılığın yok olacağını, kutsal mekanlar ile mezar yerlerinin kaybolacağını, tesisten sızacak kirli suyun yeraltı kaynak sularına karışacağını söyleyerek projeye karşı çıkıyorlar.

Bu nedenle defalarca eylem yapan Kırmızı Dağ Platformu, bugün bir kez daha sesini duyurmaya çalışıyor.

HDP BAŞLATTI, MAÇOĞLU YÖNETİMİ SÜRDÜRDÜ VE BİRÇOK KURUM DESTEK VERDİ

HDP’li belediye zamanında temelleri atılan proje, Mehmet Fatih Maçoğlu yönetimi tarafından da sürdürüldü. Yer seçiminin bilimsel ve yasal kriterlere uygun olduğunu, projenin tüm yükümlülüklerinin yerine getirildiğini, uzmanlar ve bağımsız kuruluşlarca defalarca onaylandığını, projenin iptalinin önümüzdeki en az 20 yılda Dersim’in çöp sorununu artarak büyüteceği anlamına geleceğini savunan belediye yönetimi ise proje kapsamında sadece 4 bin ağacın kesileceğini belirterek projeden vazgeçilmeyeceğini duyurmuştu.

PROJEYE ONAY VEREN KURUMLAR

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İl Mahalli Çevre Kurulu (DSİ, İl Tarım Müd., Sağlık İl Müd.), Orman Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, TMMOB Tunceli İl Koordinasyonu, Avrupa Birliği Delegasyonu ve alanında uzman kişilerden oluşan bağımsız uzman heyeti de yer seçimi ve projeye onay veren kurumlar arasında bulunuyor.

KÖYLÜLER BÖLGEYE GELEN FİRMA YETKİLİLERİNİ KOVDU

Ancak tüm bu açıklamalara ve iki tarafı uzlaştırmak için yapılan toplantılara rağmen ikna olmayan ve protestolarını sürdüren köylüler, katı atık tesisiyle ilgili bölgeye yüklenici firmanın geleceğini öğrendiklerinde, bölgeye gidiş yollarını arabalarla ve taşlarla kapatarak firma yetkilerini kapattıkları alandan geri çevirdiler. Köylerine ‘katı atık tesisi’ istemeyen köylüler, firma yetkililerini uzaklaştırdıktan sonra nöbet başlattılar.

 

“BUNDAN SONRA BURADA GÜNLÜK NÖBET TUTACAĞIZ”

Bölgede katı atık tesisi yaptırmamak için nöbet tutacaklarını belirten köylülerden Süleyman Özmen, ”Bugün haber aldık, dediler ki firma yetkilileri alandalar. Biz alana geldik, baktık ki firmacılar orda. Kendilerine durumu anlattık. Biz burayı almışız, burayı yapacağız ve kesinlikle burayı asker çağıracağız dediler. Biz de dedik asker çağırın bekliyoruz. Asker çağırdılar. Asker bunlara geri döndü, dedi ki alanı terk edin. Alana asker gelmediği için alanı terk ettiler. Biz dedik ki gidin belediyeyi, belediye başkanını çağırın. Bu işin muhatabı onlardır. Onlar da onları aradılar. Hiç kimse cevap vermedi. Hiç kimse de muhatap olmadı. Biz bundan sonra burada günlük nöbet tutacağız.

 BURANIN İKİNCİ BİR İLİÇ OLMASINI İSTEMİYORUZ”

“Ne pahasına olursa olsun hangi parti ya da kim bu projeyi savunursa savunsun, bizim hiç umurumuzda değil” diyen Özmen, “Biz tamamıyla ideoloji üstüyüz. Tamamıyla parti dışı bir durum. Biz yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz başka bir şey yok. Biz buranın ikinci bir İliç olmasını kesinlikle istemiyoruz ve kesinlikle bu projeyi istemiyoruz. Bizim için en önemlisi burası bizim tarih hafızamızdır. Burada yatan insanlarımız vardır. Burası bizim ziyaret yerlerimizdir. Bizim inanç yerimizdir. Sultan Paşa var. Aşağıda Kara Haydar var. Bakın burada bilirkişi 9 tane endemik bitki tespit etti. Hollanda’da 6 tane var. Burası kentin su havzasıdır. Burada 54 bin ağaç kesilecek” değerlendirmesinde bulundu.

“PROJENİN YAPILMAMASI İÇİN CANIMIZI VERİRİZ”

Projeye itirazlarını sürdüren köylülerden Süleyman Özmen, şunları kaydetti:

“Tesis yapılırsa hayvancılık ve tarım tamamıyla son bulacak. Köylülerin yaşam alanları tamamıyla elinden alınacak. Yani bir sürü şeyi bir araya getirdiğimiz zaman biz bu projenin topluma ve çevreye zararlı olduğunu ve biz bu projenin, bir nevi Dersim’de maden yollarını açmak için ortaya sürülen bir proje olduğuna inanıyoruz. Şimdi bunlar bizi aşarlarsa yarın da Kırmızıdağ’ın öbür tarafında maden çalışmalarını başlatacaklar. Ne pahasına olursa olsun istemiyoruz. Başında söyledim. Bir daha söyleyeyim. Bizim için ideolojinin hiçbir değeri yok. Partinin hiçbir değeri yok. Biz kendi doğamıza sahip çıkıyoruz. Yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz. Dersim’e sahip çıkıyoruz. Dersim’in geleceğine sahip çıkıyoruz. Bugünden sonra kendi kulübelerimizi buraya yapacağız ve içinde bekleyeceğiz. Projeyi uygulamak ve savunmak isteyen kişiler buyursun gelsin. Biz burada bekliyoruz, bu projenin yapılmaması için canımızı veririz.”

Bu haberde kullanılan fotoğraflardan 2'si PİRHA'dan alınmıştır.

28 Şub 2024 - 08:20 Tunceli/ Tunceli- Gündem

Mahreç  Eylem Salman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Dersimli - Bu proje doğanın kirletilmesi değil korunmasını sağlıyor şuan harçiğin çöpten anası ağlıyor Avrupa'dan fon bulmusuz köydeki 3-5 tane arsamin değeri düşüyor demeyi kendine yediremeyip doğayı kirletiyor diye karalama kampanyası başlatıp aslında uzun vadede metan patlamalarınin önüne geçecek olan projeye karşı çıkıyorlar hani koyun dediğimiz kişiler için öyle iç Anadolu'ya Karadeniz'e falan bakmamiza gerek yok yanibasimizda sürüsü var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 16:57
03

Celal Miroğlu - Bütün dünya yeraltı zenginlikleri çıkarma peşindeyken,bizim malum kökü dışarıda guruplar buna engel olmak istiyor.önlem almaya sonuna kadar evet,ama maden aramamamaya sonuna kadar hayır.Bu ülke ararsa,bulursa,üretirse ve değerlendirirse ilerler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 16:22
02

Kimse Kim - Adamlar resmen para için ülkenin içine ettiler yeminle.bu ne yaaa

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 14:42
01

M.latif Gülbaş - Katı atık bertaraf etmenin en zararsız uygulaması moderin çöp depolama projesidirgeçirimsiz plastik mebranla bohçakama çöpün çürümenin sonucu çıkan ağır metal suyu geçırimsiz havuza olınır dönüşümlü olarak çöpün üzerine serpilir bir tabaka çöp bir tabaka toprak serilerek sıkıştırılmış aralara drenaj bacaları yapılır çıkan metan gazı toplanır elektirik üretiminde kullanılır iyi yapılırsa iyi bir proje çevreye sıfır zarar verir depolama yerini iyi séçmeklwzım dağlar arası vadi olursa çök iyi olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 12:27