Emekli maaşına yeni zam mı yapılacak?

Emekli maaşlarının belirlenmesinde etkili olan enflasyon verileri açıklandı. İki aylık veriye göre SSK ve Bağ- Kur emeklisine 11.54 puanlık artış kesinleşti. Peki 5 aylık zam oranı kaç çıkacak? 6 ay sonunda kim ne kadar zam alacak? Bunun da ipucunu Merkez Bankası verdi. İşte o hesap...

Milyonlarca emekliye Ocak ayında yapılan enflasyon ve refah payı artışlarının yansıtıldığı maaşlar ödenmeye devam ediyor.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Memur emeklileri yüzde 49.25 oranında zam ve enflasyon farkı alırken SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 37.57 çıkan altı aylık enflasyon oranına 11.68 puan refah payı eklenerek yüzde 49.25 artış yapılmıştı.

Böylece yüzde 49.11 yapılan asgari ücret artışıyla birlikte tüm memurların ve emeklilerin zam oranları da yüzde 49.25 rakamında eşitlenmiş oldu. Bu arada taban maaş da yüzde 33 artırılarak 7.500 TL'den 10 bin liraya çıkartıldı.

Emekliler bu yine maaşları 6 ay boyunca alacaklar ve yılın ikinci yarısından itibaren maaşları yeniden belirlenecek. Temmuz ayında yapılacak artışları da yine enflasyon rakamları belirleyecek.

Açıklanan şubat ayı enflasyonuna göre emekliler ve memurlar için 2 aylık enflasyon oranı 11.54 çıktı. Bu orana 4 aylık veri daha ekleniyor.

Bilindiği gibi SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylıklarına 6 aylık enflasyoranı eklenirken memurlar ve memur emeklileri için yüzde 10 oranında Temmuz ayı için toplu sözleşme artışı var.

Onlar da Ocak'ta yapılan yüzde 15'lik toplu sözleşme artışının üzerinde oluşan enflasyonu fark olarak alacaklar. İki aylık enflasyona göre kesinleşen 11.54'lük enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon artışı anlamı taşıyor.

Ancak henüz yüzde 15'lik Ocak artışını aşmadığı için memurlar ve memur emeklileri için bir fark oluşmamış durumda. Fakat 6 ayın sonunda bu farkın oluşması bekleniyor.

Bu arada Merkez Bankası enflasyon raporu açıklarken özellikle Mayıs ayında enflasyonun en yüksek noktaya ulaşacağını ve yıllık enflasyonun yüzde 73'ü bulabileceği öngörüsünde bulunmuştu.

İşte bu yüzde 73 oranındaki öngörü bize Temmuz zamlarıyla ilgili önemli bir ipucunu da vermiş oldu.

TEMMUZ ZAMLARI NE OLACAK?

Merkez Bankasının bu öngörüsünden yola çıkarak hesaplama yaptığımızda Mayıs ayı itibariyle 5 aylık enflasyonun yüzde 21 olacağı görülüyor.

Bunun üzerine eklenecek Haziran enflasyonu ile birlikte rakamın yüzde 22-24 aralığında çıkması bekleniyor.

Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklisinin kök aylığına yüzde 22-24 aralığında enflasyon artışı yapılmış olacak. Bunun üzerine refah payı eklenmesi de gündemde. Ayrıca taban maaşların da artırılması yine Temmuz'da gerçekleşecek.

Memur ve memur emeklileri açısından bakıldığında ise 5 aylık enflasyona göre enflasyon farkı 5,24 olacak. Yüzde 22-24 aralığında çıkacak 6 aylık enflasyona göre ise memur emeklilerinin farkı yüzde 6.09 ile 7.83 aralığında oluşacak.

Böylece toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 10 artışa ilaveten memur emeklilerinin artış oranı yüzde 16.70-yüzde 18.61 aralığında gerçekleşecek. Aynı oranlar memurlar için de geçerli olacak.

REFAH PAYI VE EŞİTLEME OLUR MU?

Bilindiği gibi Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranları yüzde 37.57 ile memur emeklilerinin 11.68 puan gerisinde kalmıştı.

Hükümet bu açığı kapatarak tüm emeklilerin yüzde 49.25 almasını sağladı. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerine refah payı verildi. Temmuz'da ise memur emeklilerinin oranı SSK ve Bağ-Kur'luların zam oranının gerisinde kalacak.

Buradaki fark yaklaşık 6 puanı bulacak. Bu durumda memur emeklisinin zam oranının da yukarı çekilerek diğer emeklilerle eşitlenmesi de söz konusu olabilir.

Her iki emekli kesimine refah payı eklemesi olabilir. Bu kararlar temmuz ayında açıklanacak Haziran enflasyonu ile belli olacak 6 aylık oranı göre şekillenecek.

MERKEZ BANKASI’NIN YÜZDE 73 ÖNGÖRÜSÜNE GÖRE HESAPLAR

5 aylık enflasyon: % 21.03

SSK ve Bağ-Kur emeklisi artışı: % 21.03

Memur ve emeklisi enflasyon farkı: % 5.24

Memur ve emeklisi artışı: % 15.77

6 AYLIK ENFLASYON % 22 ÇIKARSA

SSK ve Bağ-Kur emeklisi artışı: % 22

Memur ve emeklisi enflasyon farkı: % 6.09

Memur ve emeklisi artışı: % 16.70

6 AYLIK ENFLASYON % 24 ÇIKARSA

SSK ve Bağ-Kur emeklisi artışı: % 24

Memur ve emeklisi enflasyon farkı: % 7.83

Memur ve emeklisi artışı: % 18.61

08 Mar 2024 - 09:53 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.