ORMAN İSTANDA YAŞAM ..

Aylin Altun Gül  yazdı

Günün akşamında ormana dönen Hesene'bır, yorgun, dargın, ve kırgın bir günü"nü daha tamamlamıştı.

Bir lokma yiyecek uğruna bugün ne çok dolaştım dedi.

Eşi Fatte, kocası Hesenebırın işten dönüşüne sevindi. Heycanla kocasını karşılamaya yöneldi, ve hayal kırıklığı içinde boş olduğunu görünce seslendi, kocası Ayı Hasana, hayırdır, Hesene"bır, sakın boş geldim deme bana. Çocuklarım aç seni bekliyorlardı hani ne getirdin çocuklara derken .

Hesene"bır  başladı ağlamaya. Ere Fatte dedi, biliyor musun iki gündür ne çekiyorum bir sor bana.

Hani Şu Tilki Şadiye var ya? Eee, komşu Çiftliğin tavuklarını çalmış. Sahibi silâhla dere tepe Şadiye"yi arıyordu, beni fark edince bir el ateş etti  bana.

 Zor canımı kurtardım zor  İnan bana. Ve dolaşmaktan  tavanlarıma  kara sular bastı, takattım kalmadı benim gitmek istemiyorum artık bir yere anla beni.

 Bu gecede aç kaldık af et beni Fatıkam  af et no olur  dedi.

Fatte bir hışımla ne diyorsun Hesenebır dalgamı geçiyorsun sen benimle dedi.

 Ve  anne babaların kavgalarından sıkılan çocuklar açlığını unuttular dayanmayıp. Ağlayan  babaların boynuna sarılıp tamam baba ağlama, biz aç falan değiliz yarına  kadar dayanırız, olmadı mı  bizi"de  işe götür , sana  yardım ederiz dediler.

 Baba Ayı sevgiyle sarıldı çocuklarına. Kıyamam ben size, siz henüz çok  küçüksünüz  bu  iş benim  görevidir. Siz düşünmeyin bunları, gidin oyunlarınızı oynayın kaygılanmayın. Elbette bir çaresini buluruz  babalar ve anneler her zaman çocuklarını düşünür siz mutlu olun bu bize  yeter tamam'ı?

Şimdi gidin uyuyun  dedi.

*

Şadiye tilki komşusu"nun aç olduğunu duyunca akşama hazırladığı yemeği ve çiftlikten çaldığı bir tavukla komşularını ziyarette geldi..

Kümesten çaldığı tavukların birini onlara borç olarak verdi ve en kısa zamanda, borcunuzu öderseniz gecikme faizini almayacam sizden dedi .

Derken döndü Fatteye ere sen ne oturuyorsun benim kadar olmuyormusun kıçı kırık Fatte gece sende işe git bu çocukların rızıkları bol bulur dedi. Doğru söylüyorsun komşu  dedi Fatte!

*

Arkadaşları davaroğlu"davarla ormana ottarmaya giden Boğa Caro yoruldu, azıcık  mola versem ne çıkar dedi. Mola verdiği yerde uyudu, uyandığında. Karanlıklar inmişti tüm ormanın üstüne. Dönüş yolları bir saklambaç gibi, saklamışlardı kendilerini. Her tarafı Mayın tarlası gibiydi,  ölüm yavaş yavaş etrafa inmiş ,  Boğa Caro"nun  yüreğini korku sarmıştı, kendi kendine söyleniyordu Ah ulan Caro  bize boş  yere Öküz demiyorlar. Ne yapacam ben şimdi? Ne yapsam nereye gitsem gördün"mü zamansız ve sorumsuz  bir  mola  başıma ne işler  açtığını. Ve pişmanlıklar içinde göz yaşlarını tutamadı.

Galiba bu gece benim son gecem"mi olacak? Ne diyerek hem ağladı hem  onu sahipsiz ormana  salan sahibine öfkelindi neden zamanın'da  bize  sahip çıkmadın. Allahın vakası Bilo dedi.

Şimdi dere tepe  ne anırıyorsun Caro Caro diye yüreğin yetiyorsa gelsene benim bulunduğum  bölgeye. karanlıklar içinde benim dönüşümü"

beklersin öylemi? 

Oysa  zamanında  uyansaydım bende dönebilirdim  köyüme. Beni  düşmana yem ettiğin için, hakımı helal etmem Sana Bilo.

Şimdi kal kaldığın yerde, yarın yaşıyacağız. İkimizde sonumuzun  son pişmanlıklarını dedi Boğa caro.

Ve sahibi Bilo Dizlerini döve döve pişmanlıklar içinde ne yaptın sen Bilo sorumsuz"luğun, bedelini boğa Caroya ödetiyorsun? Caro"nun

başınıda yaktın dedi?

*

Düşman çoktan  gecenin içine akmış Ve sınırları"da aşmıştı. Orman kanunların kurallarına göre, sakinleri çoktan iş başı yapmışlardı bu gece sanki verimli bir geceye  benziyor  dedi dişi Fatte.

 Bağa Caro"nun sahibi Bilo umudunu şafağın seher vaktine bağladı çaresizce güneşin dönüşünü beklerken kara haber uzaklardan göründü. Boğa Caro yoktur artık  bunu anladı.

 Dün çiftliğin etrafında dolaşan Ayıyı hatırladı, uzun uzun onun kaçtığı yöne baktı Ah"ki  ah seni nasıl öldürmedim şerefsiz haysiyetsiz Ayı dedi.

 Sürüden ayrılan Boğa Caro"nun sonu, nemi oldu? Tuzaklarla dolu O"geceye yem oldu .

 Ayı Hasan"la, eşi Fatte"nın çocuk"larına yemek olurken, Tilki  Şadiyenin faizsiz ödenen borç senedi oldu ..

13 Mar 2024 - 09:48 Tunceli/ Tunceli- Kültür & Sanat

Mahreç  Yücel Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.