İşte Türkiye'de belediye başkanı seçilen kadınlar

81 ilden 11'ini kadınlar yönetecek... İşte kazanan isimler

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre, resmi olmayan sonuçlara göre 81 ilden 11'i kadınlar tarafından yönetilecek. İstanbul'da 3 ilçede kadın belediye başkanı kazanırken, Ankara'da ise bir kadın belediye başkanı kazandı. İşte resmi olmayan sonuçlara göre kazanan isimler...

Türkiye dün 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçti. 81 ilde kadın belediye başkanlarının sayısı arttı. Resmi olmayan sonuçlara göre bu kez 81 ilin 11'ini kadınlar yönetecek. İşte kazanan kadın belediye başkanları...

 

5 BÜYÜKŞEHİRDE KADIN BAŞKAN

AYDIN - ÖZLEM ÇERÇİOĞLU

Aydın'da, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na CHP'nin adayı Özlem Çerçioğlu seçildi.

ÖZLEM ÇERÇİOĞLU KİMDİR?

11 Ağustos 1968'de Aydın Nazilli'de doğdu. Selçuk Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon Bölümü'nden mezun oldu. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 22. dönem CHP Aydın Milletvekili olarak parlamentoya seçildi. Aynı zamanda parlamentoda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda görev aldı. 22 Temmuz 2007'de 23. Dönem CHP Aydın Milletvekili olarak yeniden seçildi. TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde partisinin ve Aydın Belediye Başkanı seçilerek kentin ilk kadın belediye başkanı oldu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Halen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Özlem Çerçioğlu, evli ve 2 çocuk annesidir, İngilizce bilmektedir.

 

DİYARBAKIR - AYŞE SERRA BUCAK KÜÇÜK

Diyarbakır'da 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na DEM Parti'nin adayı Ayşe Serra Bucak Küçük seçildi.

AYŞE SERRA BUCAK KÜÇÜK KİMDİR?

Ayşe Serra Bucak Küçük,1976 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1995 yılında İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nden mezun olan Küçük, 2006 yılında Almanya'da Köln Üniversitesi- Alman Dili ve Edebiyatı ile Pedagoji bölümlerinden mezun oldu. 2006-2011 yıllarında Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evi koordinatörlüğü, 2014-2016 yıllarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde danışmanlık ve meclis üyeliği yapan Küçük, 2016-2022 yıllarında çocuk ve kadın alanlarında sosyal çalışmacı olarak çalışmalar yürüttü. Küçük, evli ve 2 çocuk annesidir.

 

ESKİŞEHİR - AYŞE ÜNLÜCE

Eskişehir’de 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, CHP'li Ayşe Ünlüce Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

 

AYŞE ÜNLÜCE KİMDİR?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili olan eşi Aydın Ünlüce'yi geçen yıl mart ayında geçirdiği kalp krizi sonucu kaybeden 2 çocuk annesi Ayşe Ünlüce, 1970 yılında Eskişehir'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Ünlüce, Adalet Bakanlığı bünyesinde hakim olarak görev yaptı. Türk Telekom A.Ş. ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde hukuk müşaviri olarak görev alan Ünlüce, 2016 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde 1'inci Hukuk Müşaviri oldu. 2018 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreterlik görevine getirilen Ünlüce, 2024 yerel seçimleri sürecinde görevinden istifa etti.

 

GAZİANTEP - FATMA ŞAHİN

Gaziantep'te 31 2024 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na AK Parti'nin adayı Fatma Şahin yeniden seçildi.

FATMA ŞAHİN KİMDİR?

Fatma Şahin, 1966’da Gaziantep’te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te, yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Bölümü’nde tamamladı. 2002 seçimlerinde Gaziantep’ten ilk kadın milletvekili olarak seçildi. TBMM'de 22, 23 ve 24’üncü dönem milletvekili olarak görev yaptı. 2007-2011 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı olarak görev yaptı. 61’inci hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapan Fatma Şahin, 2014 ve 2019 yıllarında yapılan yerel seçimlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Evli ve 2 çocuk annesi olan Fatma Şahin, dün yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre 3'üncü kez Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

 

TEKİRDAĞ - CANDAN YÜCEER

Tekirdağ'da 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, CHP'li Candan Yüceer, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na seçilen ilk kadın oldu.

CANDAN YÜCEER KİMDİR?

Candan Yüceer, 1973 yılında Malatya'da doğdu. İlköğrenimini Ankara Güven İlkokulu'nda, ortaöğrenimini Ankara Güven Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nde tamamladı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Yüceer, Ankara, Samsun ve Tekirdağ Çerkezköy'de Sağlık Bakanlığı kadrosunda hekim olarak çalıştı. Ardından işyeri hekimi olarak görev yaptı. 24-25-26 ve 27'nci dönem CHP Tekirdağ Milletvekili olarak seçilen Yüceer, evli ve 2 çocuk annesidir.

HANGİ ŞEHİRLERDE KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI KAZANDI?

AĞRI - HAZAL ARAS

Ağrı'da 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre oyların yüzde 51.06'sını alan DEM Partili Hazal Aras belediye başkanı seçildi.

AFYONKARAHİSAR - BURCU KÖKSAL

Afyonkarahisar'da 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, CHP'li Burcu Köksal, Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı'nı kazandı. Cumhuriyet tarihinde çok partili dönem sonrasında CHP'nin ilk kez merkez belediye başkanlığını kazandığı Afyonkarahisar'da, Burcu Köksal aynı zamanda kentin de ilk kadın belediye başkanı oldu.

BATMAN - GÜLÜSTAN SÖNÜK

Batman’da, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde resmi olmayan sonuçlar göre DEM Parti adayı Gülistan Sönük, belediye başkanı seçildi.

BİLECİK: MELEK MIZRAK SUBAŞI

Bilecik'te 31 2024 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, CHP'li Melek Mızrak Subaşı, Belediye Başkanı olarak seçildi.

 

EDİRNE - FİLİZ GENCAN AKIN

Edirne'de 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, CHP'li Filiz Gencan Akın, Belediye Başkanı seçildi. Akın, Edirne'nin ilk kadın belediye başkanı oldu.

SİİRT - SOFYA ALAĞAŞ

Siirt'te, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre; Belediye Başkanlığı'na DEM Parti'li Sofya Alağaş seçildi.

 

İLÇELERDE KAZANAN KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI

İSTANBUL

Bakırköy: Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu, CHP

Üsküdar: Sinem Dedetaş, CHP

Maltepe: Esin Köymen, CHP

ANKARA

Akyurt: Hilal Ayık, AK Parti

İZMİR

Çeşme: Lal Denizli, CHP

Foça: Saniye Fıçı, CHP

Karabağlar: Emine Helil İnay Kınay, CHP

Karaburun: İlkay Girgin Erdoğan, CHP

 

Karşıyaka: Behice Yıldız Ünsal, CHP

Kınık: Sema Bodur, CHP

Konak: Nilüfer Çınarlı Mutlu, CHP

Selçuk: Filiz Ceritoğlu, CHP

 

ADANA

Seyhan: Oya Tekin, CHP

 

ANTALYA

Akseki: İlkay Akca, CHP

Korkuteli: Saniye Caran, CHP

İbradı: Hatice Sekmen, AK Parti

En genç ve en yüksek oy oranı da kadınlarda

En genç belediye başkanı da en çok oy oranı ile seçileni de kadınlardan çıktı. Kadın belediye başkanları arasında öne çıkan bilgiler şöyle:

* İlk kez büyükşehirlere kadınlar belediye başkanı olarak seçildi.

* BDP’nin Diyarbakır Lice ilçesinden seçilen 25 yaşındaki Rezan Zuğurli en genç belediye başkanı olurken, onunla aynı yaşta, aynı zamanda Süryani olan Februniye Akyol Mardin’de Eş Belediye Başkanı oldu.

* Rezan Zuğurli Lice’de yüzde 90 oy oranı ile seçildi.

* Cizre’de 27 yaşındaki Leyla İmret yüzde 83 oy oranı ile belediye başkanı oldu. Beş yaşındayken babasının öldürülmesine şahit olan İmret önce annesiyle Mersin’e daha sonra da Almanya’ya göç etti.

* BDP Diyarbakır Kocaköy ilçesi belediye başkanlığını çocuk gelin Berivan Elif Kılıç kazandı.

* Geçtiğimiz dönem kadın belediye başkanı olmayan İzmir’de dördü CHP’den biri MHP’den olmak üzere beş ilçede belediye başkanı kadın oldu.

* Geçtiğimiz seçimde kazanan kadın adayı olmayan MHP’nin İzmir’in Kiraz ilçesi belediye başkanı kadın.

* Hakkari'de BDP adayı Dilek Hatipoğlu'nun kazanmasıyla kenti ilk kez bir kadın yönetecek. 

Oy pusulasının sadece yüzde 3,3'ü kadınlardan oluşuyordu

Kadın Koalisyonu'nun verilerine göre seçimlerde oy pusulalarında yer alacak belediye başkan adaylarının sadece yüzde 3,3’ü kadınlardan, yüzde 96,7'si erkeklerden oluştu. 

Kadın adayları seçilen partilerin adayları arasındaki kadın oranı ise şöyleydi:

* AKP'nin 1394 belediye başkanı adayından 16’sı, yani yüzde 1,1’i kadın, yüzde 98,9'u erkek.

* CHP'nin 1180 belediye başkanı adayından 51’i, yani yüzde 4,3’ü kadın, yüzde 95, 7'si erkek.

* MHP'nin 1394 belediye başkanı adayından 35’i, yani yüzde 2,5’i kadın, yüzde 97,5 erkek.

* BDP’nin oy pusulasında ismi yer alacak 224 belediye başkanı adayından 31’i yani yüzde 13,8’i kadın, yüzde 86,2'si erkek. Bu 31 kadın adaya ek olarak 93 kadın eşbaşkan adayı da var.

 

01 Nis 2024 - 16:00 - Siyaset

Mahreç  Mahmut Karakoyun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.