Becerikli Mazgirt'teki Başkanlığının 5 yılında sık sık kaymakamları suçladı

2020 yılında yaptığı açıklamalarda dönemin Mazgirt Kaymakamını suçlamıştı ve belediyenin çalışmalarını engellediğini iddia etmişti. 2021 yılında yine yaptığı bir açıklamada Akpazar Beldesinde kayyum olarak görev yapan kaymakamları usulsüzlük yapmakla suçlamıştı.

İŞTE 2021 YILINDA MURAT BECERİKLİ’NİN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR ÜZERİNE BASINA YANSIYAN HABERLER

AK Partili Başkandan kayyımlar hakkında usulsüzlük iddiası

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Murat Becerikli, ilçede görev yapan ve kayyım olarak atanan kaymakamlar hakkında çeşitli usulsüzlükler yaptıkları iddiasında bulundu.

Becerikli, kaymakamların makam araçlarını görev dışında kullanmaktan, sosyal yardımlaşma paraları ile lojman yeniletmeye kadar çeşitli usulsüzleri olduğunu söyledi.

Becerikli, 'Bu milletin bir kuruşunu kendi lüksün için şatafatın için harcayamazsın. Maalesef ilçemize atanan kaymakamlar devletin gücünü kendi bireysel güçleri olarak görüyorlar o güç halkın ve devletin gücüdür' dedi.

2017 yılında Mazgirt ilçesine kaymakam olarak atanan Kenan Aktaş'ın kendisine 2 milyon değerinde zırhlı araç tahsisi yapıldığını ve kaymakam Aktaş'ın herhangi bir bilgilendirme yapmadan resmi araçla şehir dışına çıktığını belirten Becerikli şu şekilde konuştu:

 'RESMİ ARAÇLA KAZA YAPILDI, TUTANAK TUTULMADI'

'İlçemize bağlı Belde Belediyesine kayyum olarak görevlendirilen Mazgirt Kaymakamı Kenan Aktaş, devletimizin kendisine 2 milyonluk zırhlı araç tahsis etti. Ancak Kenan Aktaş o dönemde korumasıyla birlikte o resmi aracı gayri resmi işlerde kullanarak o araçla ciddi bir kaza geçirmesinden sonra, o araç çok büyük maddi hasar gördü. O araçla kaza yaptıkları yer Tunceli ili sınırları içerisinde değil, Mardin ilinde yapılmıştı. Kaymakamlığa tahsis edilen bu araçla kaza yapılması sonrasında bu olayla ilgili herhangi bir resmi işlem yapılmadı. Normalde kamu aracıyla bir kaza yapıldığı zaman, bunun için resmi işlem yapılması lazım. Ancak eski kaymakam ve koruması o aracı kaza yaptıktan sonra herhangi bir resmi işlem yapılmadan, Malatya'da bir servise yine el atından para vererek gayri resmi bir şekilde onarımını yaptırıyorlar. Aracı tamirden sonra getirip garaja attılar'

 

'GAYRİ RESMİ İŞ İÇİNDE OLDUKLARI AŞİKAR'

Becerekli, il dışında yapılan kazanın kamu görevi esnasında yaşanması durumunda tutanak tutulması gerektiğini belirterek, 'Bu sefer özel idareye bağlı köylere hizmet götürme birliği üzerinden başka bir araç aldılar. Bu beyefendiler eğer kamu görevinde oldukları için bu kazayı yaptılarsa, bu aracın zabıtlar tutularak aracın bakımı yapılması lazımdı, ancak onu yapmadılar. Burada da gayri resmi bir iş içerisinde oldukları aşikardır. Çünkü Kaymakam'da olsanız, Belediye Başkanı da olsanız, bir başka şehre giderken bir olur veya resmi bir belge olması lazım. Şehir dışına gidildiğinde ve birkaç gün kalındığında bir olur almanız ve yerinize de vekaleten birinin görevlendirilmesi lazım. Burada gayri resmiden kastımız şudur; bu kaymakam ve koruması Mardin'e giderken herhangi bir resmî belge veya görevlendirmeyle mi gitti? Eğer öyle bir belge olsaydı o araçla Mardin'de kaza yapıldığında o aracı resmi yollardan gerekli tutanaklar tutularak tamir edilmesi gerekirdi. Ancak bu işlemlerin hiçbiri yapılmadı. Yapılan bu tür keyfi muameleler hiçbir şekilde ne hükümetimizi ne de Devletimizi bağlamamaktadır. Devletimiz bu tür keyfi ve şahsi yapılan olumsuz işlerin müsebbiplerini affetmeyecektir' ifadelerini kullandı.

'SOSYAL YARDIMLAŞMA PARASIYLA LOJMANIN EŞYALARINI YENİLEDİ'

2020 yılında ilçeye atanan kaymakam olarak atanan Muhammed Şahin'in ise sosyal yardımlaşma vakfının parasıyla lojmanındaki eşyaları değiştirdiğini iddia eden Becerikli, 'Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının amacı yoksul insanlara yardım etmek için kurulmuştur. Bu vakıflara gelen ayni ve nakdi yardımların tümü maddi durumu uygun olmayan vatandaşlarımız için kullanılır. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız için gelen bu yardımlar hiçbir şekilde kaymakam veya diğer kamu görevlilerinin şahsi ve çıkar gerektiren diğer işler için harcanamaz. Ancak 2020 yılında ilçemize Kaymakam olarak geçici görevlendirilen ve Akpazar Belde Belediye Başkan Vekili olarak da görev yapan Muhammed Şahin beyin, ilçemizde kaymakam olarak göreve başlamasından sonra heyet üyesi olarak bir kez vakıf toplantısına katıldım. Kaymakam Beyin emrivaki tutumları ve devlet otoritesine yakışmayan davranışları hoşumuza gitmedi. Orada alınan kararlar oybirliğiyle alınması gerekirken kaymakam bey kendi keyfine göre yardım kararları almasından sonra hiçbir toplantıya katılmama kararı aldım. Sonrasında bu Kaymakam Sosyal Yardımlaşma Vakfından vatandaşlar üzerinden paralar çıkartarak oturduğu makamının ve lojmanın eşyalarını yenilediğini duyduk. Aldığı oda takımı 30-40 bin TL olduğu ifade ediliyor. Bu konuyla ilgili bir inceleme başlatıldığında zaten her şey ortaya çıkacaktır' diye kaydetti.

2020 YILINDA DA ŞU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI

                 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.