Rabia Naz Vatan'ın Ölümü’nün 6. Yılında Kamuoyu Hala Soruyor: #RabiaNazaNeOldu

11 yaşında bir kız çocuğuydu. 6 yıl önce evinin önünde ağır yaralı halde bulundu. Hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti. Önce intihar ettiği ileri sürüldü. Ailesi buna inandırılmaya çalışıldı. Ardından da ilçede görev yapıp başka yere atanan kaymakam, tanık Mürsel Küçükal'ın babası Salim Küçükal’ın farklı tarihlerde araçlarında intihar ettikleri açıklandı. Rabia’nın babası kızının intihar ettiğine karşı çıkınca deli damgası vurularak tımarhaneye kapatılmak istendi.

6 yıldır kamuoyu #RabiaNazaNeOldu diye soruyor ama kulakları sağır eden bu feryadı adalet sağlayıcılar yanıtlamıyor…

RABİA NAZ HENÜZ 11 YAŞINDAYDI

Rabia Naz Vatan'ın ölümü; 12 Nisan 2018'de Giresun'un Eynesil ilçesinde 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, evinin önünde yaralı olarak bulundu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümü sosyal medyada ve Türkiye kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Ölümün nasıl gerçekleştiği, İçişleri Bakanlığı müfettişleri, savcılık, emniyet, adli tıp ve TBMM tarafından ayrı ayrı araştırılmış olmasına rağmen ölüm sebebi Türkiye kamuoyunda halen tartışma konusu olmaya devam ediyor.

BABASI ŞABAN’IN HUKUK MÜCADELESİ

Annesinin ismi Atika, babasının ismi Şaban'dır. Eynesil İmam Hatip Okulu altıncı sınıf öğrencisi Rabia Naz Vatan, öldüğünde 11 yaşındaydı. 12 Nisan 2018 günü saat 16.30'da okuldan çıktıktan sonra saat 17.15 sıralarında Eynesil ilçesi Gümüşçay Mahallesi Dedeli Sokakta oturduğu evin giriş katındaki babasına ait dükkânın önünde yerde sırtüstü yatar halde yaralı olarak bulundu. Kaldırıldığı hastanede müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Ölüm sonrası idari ve adli birimler tarafından soruşturma başlatıldı ve ilk tahminlere göre ölümün kaza veya intihar olabileceği üzerinde duruldu. Ancak kızlarının cinayete kurban gittiğini ve cinayetin örtbas edildiğini ileri süren aile, Türkiye kamuoyunda dikkat çekmek için Eynesil ilçe merkezinde büyük bir kalabalıkla miting düzenledi ve baba Şaban Vatan öğrendiği şüpheli durumları kendi sosyal medya hesabından paylaştı.

İnceleme ve soruşturma

Savcılık

Olayın hemen sonrasında açılan soruşturma; Rabia Naz Vatan'ın okuldan döndükten sonra ikamet ettiği binanın çatısına çıktığı, buradan kendisini aşağı atarak intihar ettiği savı ile yürütüldü. Hem polis hem de savcılık bu iddia üzerine araştırma yaptı. Ancak 11 yaşındaki bir çocuğun binanın hemen önüne değil de bina önündeki sundurmaya çarpmadan 4.5 metre ileriye düşmesi iddiası kamuoyunda tartışıldı.

Olaydan yaklaşık bir yıl sonra, Rabia Naz Vatan'ı yerde yaralı olarak gören ilk kişi; Mürsel Küçükal ifadesini değiştirdi ve savcılık da araştırmasını bu yönde değiştirdi.

Yeni iddiaya göre; Rabia Naz Vatan, ilk önce evinin yanındaki fındıklığa düştü ve düştüğü yerden sürünerek bulunduğu yer olan evinin önüne geldi. Ayrıca, savcılık tarafından baba Şaban Vatan'ın trafik kazası iddiası da araştırıldı.

Araştırma neticesinde 16 Temmuz 2020 tarihli Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı basın açıklamasında trafik kazası sonucu ölüme dair bir tespite ulaşılamadığı, Rabia Naz Vatan'ın çatıdan düşmüş olduğu, başkası tarafından düşürülmüş olma ihtimaline yönelik araştırma kapsamında herhangi bir kişinin kasten ya da taksirle sebep olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığı bilgisine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı

İçişleri Bakanlığının görevlendirdiği 3 müfettiş, Kasım 2018'de ilçeye giderek tarafları dinledi ve olay yerinde incelemelerde bulundu.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi Melih Özay, TBMM'de yaptığı sunumda, trafik kazasında ölme ihtimalinin olmadığı, ölümün yüksekten düşerek meydana geldiği, bununla birlikte intihar demek için de hiçbir bulgu ve tespitin olmadığını, ayrıca polis incelemesinde kriminal eksiklikler olduğu ve Eynesil polisinin ilk incelemede teknik donanımının yetersiz kaldığını ifade etti.

TBMM Araştırma Komisyonu

Ailenin mücadelesi ve kamuoyu baskısı neticesinde TBMM'de "Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması Komisyonu" kuruldu. Komisyon nezdinde Türkiye'de meydana gelen şüpheli çocuk ölümleri araştırılmaya başlandı ve Rabia Naz Vatan'ın ölümü de bu kapsamda incelendi. Komisyon üyeleri; ölümün gerçekleştiği Eynesil ilçesine giderek başta aile ve soruşturmayı yürüten Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan olmak üzere ilgili kişiler ile görüşme gerçekleştirdi.

Komisyon 12 kez toplandı ve raporunu 7 aylık çalışma sonucunda tamamladı. Hazırlanan raporda; Rabia Naz Vatan'ın trafik kazasına bağlı olmadan yüksekten düşerek ölmüş olabileceği kanaatine yer verildi. Raporda, kemik kırıkları ve yol durumu dikkate alındığında trafik kazası ihtimalinin düşük olduğu, "dakikalarla sınırlı bir zaman sürecinde Rabia Naz'a başka bir yerde bir aracın çarparak bulunduğu yere getirip bırakması ihtimalinin olamayacağı", "vücudunda meydana gelen ve ölümüne neden olan yaralanmaların ikametinin bulunduğu binanın terasından yan tarafta bulunan fındıklık alana düşme sonucu gerçekleşme ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu" ve binanın terasından nasıl düştüğü veya itilip itilmediğine dair bilgiye ulaşılamadığı görüşüne yer verildi.

Adli tıp

Giresun Adli Tıp Şube Müdürlüğünce hazırlanan adli tıp raporunda, Rabia Naz Vatan'ın "genel beden travmasına bağlı omur, kalça ve etraf kırıklarıyla birlikte iç organ yaralanması"na bağlı olarak ölüm sebebi yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması olarak gösterildi.

İddialar

Rabia’nın Babası Şaban Vatan, olay sonrasında kızının yüksekten düşerek ölmediğini, kızına başka bir yerde bir aracın çarparak hastaneye götürmek yerine evinin önüne bıraktığını iddia etti.

 Siyah araç

"Yol kenarında oyun oynayan Rabia Naz Vatan'a sürücüsü belirlenemeyen bir otomobil çarptı. Sürücü kaçarken kız çocuk ağır yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen ambulansla Görele Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Rabia Naz Vatan, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı."

13 Nisan 2018 tarihli hurriyet.com.tr ve İhlas Haber Ajansı haberi

Baba Şaban Vatan, Rabia Naz'a siyah renkli Doblo marka bir aracın çarptığını, araç sürücüsünün dönemin Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'nun yeğeni olduğunu, araç sürücüsünü korumak adına yaralı haldeki Rabia Naz'ın bedeninin kaza mahallinden taşınarak evinin önüne getirildiğini ve çatıdan düşerek yaralandığı süsü verildiğini, ambulansla hastaneye götürülürken de ambulans kamerası kayıtlarının silinerek delillerin karartıldığını iddia etti. Olayın gerçekleştiği gün Rabia Naz Vatan'a bir aracın çarptığı şeklindeki Doğan Haber Ajansı'nın haberini bu iddiaya kaynak olarak gösterdi. Ancak daha sonra yapılan açıklamada, siyah aracın çarpan araç değil, olayı gören araç olduğu iddia edildi.

Bu iddia; birçok kurum tarafından araştırıldı. Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı, görüntü iyileştirme programı kullanarak yaptığı incelemede, Aralık 2019 tarihli raporuna göre Rabia Naz Vatan'ın olay günü giydiği elbisede lastik izi olduğunu tespit etti.

Talaş parçaları

Olay yerinde bulunan Rabia Naz'ın bedeninde talaş parçaları tespit edildi ancak bu talaş parçalarının Rabia Naz'ın kıyafetine nasıl bulaştığı anlaşılamadı. Baba Şaban Vatan, çocuğuna araba çarptıktan sonra geçici olarak yakındaki metruk bir binaya götürüldüğünü, burada üzerinde talaş parçaları bulaştığını, daha sonra evinin önüne getirildiği iddiasında bulundu. Talaş parçalarının bulaştığı iddia edilen metruk binada, savcılık talebiyle adli tıp tarafından inceleme yapıldı, buradaki talaş parçaları ile Rabia Naz'ın üzerindeki talaş parçalarının örtüştüğü tespit edildi. Bu metruk bina, savcılık tarafından keşif yapıldıktan kısa bir süre sonra tehlike oluşturduğu gerekçesiyle ilçe belediyesi tarafından yıktırıldı.

Saç tokası ve çorap

Rabia Naz Vatan'ın okuldan çıktıktan sonra çarşıdan geçerken görüntülendiği güvenlik kameralarında saçında toka olduğu, ancak olay yerinde Rabia Naz Vatan'ın saç tokasının bulunmadığı, ayrıca olay günü delil olarak işaretlenen çamurlu çoraplarının Adli Tıp Kurumuna gönderilen deliller arasında yer almadığı ve bu durumun şüphe uyandırdığını ifade etti.

İlk keşif sonuçları

Savcılık tarafından olay yerinde keşif yapıldı. Keşif sırasında; kum dolu bir çuval kullanıldı ve binanın çatısından yere atıldı. O yaşta ve o ağırlıkta bir çocuğun hiç ses çıkarmadan ve bina önündeki 4.90 metrelik çatıya çarpmadan yere düşmesinin mümkün olamayacağı ve bu sebeple kızı Rabia Naz'ın çatıdan atlamış olamayacağı ve intihar etmediği ifade edildi.

Otopsi raporu

Otopsi raporunda ölüm nedeni yüksekten düşme değil, "bedensel travmaya bağlı kemik kırıkları ile birlikte iç organ yaralanması" gösterildi.

İntiharlar

Rabia Naz Vatan'ın ölümü sırasında Giresun'un Eynesil ilçesinde kaymakamlık yapan Yılmaz Kurt, 17 Eylül 2018 tarihinde göreve başladığı Aydın'ın Kuyucak ilçesinde görev yaparken 3 Nisan 2021 sabahında otomobilinde elinde tabanca ile başından vurulmuş hâlde bulundu ve Rabia Naz Vatan'ın babası Şaban Vatan ise bu haberi Twitter hesabından "Rabia Nazımızın acımasızca canına kıyıldığı 12 Nisan 2018 günü Eynesil ilçe mülki amiri Kaymakam Yılmaz Kurt intihar etmiş. Ailesine sabırlar dilerim. Olay şüpheli gibi. Eynesil'den kendisini tanıyorum. Hafta sonları çocuklarını gezdirmeyi seviyordu. Ben bu olayı anlayamadım" ifadeleriyle paylaştı. 10 Nisan 2021'de ise soruşturma esnasında 5 kez ifade değiştiren tanık Mürsel Küçükal'ın babası Salim Küçükal’ın tüfekle kendini vurarak intihar ettiği duyuruldu.

10 Eylül 2019

Ölümün Türkiye gündemine taşınması sosyal medya sayesinde oldu. Gazeteci Metin Cihan'ın bir twitter paylaşımında Rabia Naz'ın ölümünü duyurarak baba Şaban Vatan'ın kızının şüpheli ölümüne dair endişelerine yer vermesi kamuoyunun dikkatini çekti. Ölümün sorumlularının bulunamaması ve baba Şaban Vatan'ın iddiaları sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi. 21 Mart 2019'da ​#RabiaNazınÖlümüAydınlatılsın​ etiketi günün en çok konuşulanları arasındaydı.

Olaydan iki ay sonra Şaban Vatan tarafından Eynesil ilçe merkezinde miting yapıldı ve olayın aydınlatılması için mitinge büyük bir kalabalık katılmıştır.

Siyasete etkisi

Dönemin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Mayıs 2019'da baba Şaban Vatan'ı parti genel merkezinde misafir etti ve 28 Mayıs 2019 tarihli partisinin grup toplantısında Rabia Naz Vatan'ın ölümünü şüpheli bulduğunu dile getirerek "Ankara'da bir güç adaletin önünü tıkamaya çalışıyor" iddiasında bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 20 Kasım 2019 tarihli partisinin grup toplantısında Rabia Naz Vatan'ın anne ve babasının taleplerine dikkat çekerek, ailenin adalet aradığını ve bu adaletin en kısa sürede yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bütün iddialara ilişkin olarak 14 Kasım 2019'da dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, baba Şaban Vatan'da kendisinin telefon numarasının olduğu ve sık sık görüştüklerini ifade ederek "Babanın iddialarını kanıtlayacak en ufak bulguya rastlamadık" açıklamasında bulundu. Konunun sosyal medya üzerinden tartışılmasına dair, "Bu konu sosyal medyanın malzemesi değil, adaletin işidir" paylaşımında bulundu.

Şimdi Rabia Naz’ın şüpheli ölümünün 6. Yıldönümünde ve şüpheli bir şekilde kaybettirilen Gülistan Doku nezdinde kamuoyu bir kez daha soruyor:

#RabiaNazaNeOldu #GülistanDokuNerede

Bu veriler; Wikipedia’dan www.tunceliemek.com.tr için derlendi.

13 Nis 2024 - 16:00 - Gündem

Mahreç  Hüsniye Karakoyun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.