Hemşireler Gününde Tunceli’den SESlendiler “Çok Yorulduk”

SES Dersim Şubesi koordinesinde bugün Tunceli devlet Hastanesi önünde eylem yapıldı. Burada yapılan basın açıklamasında, meslekte yaşananlardan ötürü sağlık emekçilerinin çok yorulduğu kaydedildi.

“BU HAFTAYI SORUNLARLA DEĞİL BAYRAM HAVASINDA GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ( SES) Dersim Şubesi, Hemşireler Günü’nde Tunceli Devlet Hastanesi binası önünde basın açıklaması yaptı.

 “Hemşirelik haftasını sorunları ile değil, bayram havasında geçirmek istiyoruz” pankartı açılan eylemde ortak açıklamayı SES Dersim Şubesi Eş Başkanı Serap Kahraman okudu.

Kahraman, “Emekliliğe yansıyan temel ücrette “dönüşüm” politikaları ile yıllar içinde gerileme yaşanmıştır. Hemşireler de diğer sağlık emekçileri gibi kısmen de olsa gelirlerini arttırmak için daha fazla mesai ve nöbet tutmaya başlamıştır. Yine döner sermaye, teşvik vb. uygulamalar ile yapılan ücretlendirme yöntemi nedeni ile en temel hak olan dinleme hakkı dahi kullanılamamakta, yıllık izinlere dahi ayrılmamaktadırlar. Bu durum bile yaşanan yoksulluğu göstermektedir. Temel ücretler çok az olduğu için emekliliği gelen hemşireler yoğun çalışma koşullarına rağmen emekli olmaktan imtina etmektedirler. Günümüz çalışma koşulları, yoğun emek sömürüsünün olduğu vahşi kapitalizmin ilk dönemlerini anımsatmaktadır. Bu sömürü düzeninde hemşireler yoruldular, tükendiler, hatta yaşamlarını yitirdiler” dedi ve bu meslek mensuplarının sorunlarını şöyle sıraladı:

“HEMŞİRELER İÇİN GÜVENLİ ÇALŞMA ORTAMLARI OLUŞTURULSUN”

-İş yerlerinde hemşirelere yönelik, yöneticilerden, ekip arkadaşlarından, hasta ve yakınlarından gelen şiddete son verilmesi için yasal ve idari düzenlemeler yapılsın.

-5510 kapsamında olan hemşirelerin emeklilik maaşlarına 3600 ek gösterge karşılığı artışlar yapılmalıdır.

-Sendikal örgütlenme özgürlüğü önündeki engeller kaldırılsın.

-Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin.

-Fiili hizmet süresi zammı yeniden düzenlensin.

-Kadın hemşireler için analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin, bu süreçlerde yeteri kadar ücretli izin verilsin.

-Hemşireler için güvenli çalışma ortamları oluşturulsun, şiddete karşı tüm tedbirler alınsın.

-Hemşire iş gücü planlaması yapılsın, çok sayıda değil nitelikli eğitim veren hemşirelik okulları açılsın.

-İş yerlerinde hemşirelere yönelik, yöneticilerden, ekip arkadaşlarından ve hasta ve yakınlarından gelen şiddete son verilmesi için yasal ve idari düzenlemeler yapılsın.”

Açıklamaya, Dersim Belediye Eş Başkanı Birsen Orhan, Dersim’deki siyasi ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

PİRHA


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.