Rektör Ölçü İstedi Biz İnsaf

Tunceli Üniversitesi eğitim-öğretimin neredeyse yarı yılına yaklaşılan bir tarihte henüz açılmadı. Başka illerde vizeler başlayacak, bizde eğitim başlamamış. Öğrenciler okullar açıkken bir çok gerekçeyle eylem yaparken, okullarının açılmamasında ses çıkarmamayı yeğliyor. Öğrenci psikolojisi…! Ders işlemeyen öğretmeni sevmek, dersten kaytarmak… bizimde öğrenciyken pek hoşumuza giderdi. Çoğunluk davranışı yani. Öğrenci boyutuyla bakıldığında durum doğru bulunmasada anlaşılabilir ancak anlamakta zorlandığımız, üniversitenin açılışının gecikmesinden ötürü Rektör Durmuş Boztuğ’un öne sürdüğü gerekçeler.

Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, bunca yıllık meslek yaşamında az sonra bizim yazacaklarımızı emin olun biliyor zaten, ancak Tunceli’de akıl tutulması yaşandığını düşünüyor olmalı ki gerekçelerinin anlaşılmasını ve olağan kabul edilmesini istiyor.

Gecikmenin nedenlerini “Eylül ayında toplam 60 bin metrekare olan bu birinci etabın üst yapısını teslim aldık. Altyapıda mahkemeden ötürü yasal bir engelleme olmuştu. İki aylık bir gecikmeyi o nedenle yaşıyoruz. Ne kadar uğraştıysak, 30 Eylül olan tarihe yetiştiremedik şeklinde açıklıyor.

Şimdi sormazlar mı insana, efendim siz rektörlüğe niye getirildiniz? Muhtemelen sorun çözen, hızlı kararlar alan ve tüm olumsuzluklarda B planı olan biri olmalısınız ki binlerce kişiyi yönetecek bir konuma atanmışsınız. Bu durumda yeni yapılan kampusun durumu ortadayken, neden önceden bir planlama yapmadınız? Binaların yetişmeyeceği belliyken, var olanlarda neden başlatmadınız eğitim-öğretimi? Geçtiğimiz yıl kullandığınız binalar bir anda atıl duruma mı geldi de kampusu bekliyorsunuz ısrarla…?

Geçtiğimiz hafta Tunceli EMEK’te üniversite öğrencilerinin görüşlerine yer verilmiş ve sıkıntıları haberleştirilmişti. Öğrencilerin anlattıklarında ciddi iddialar var. Mesela tercih ettikleri bölüm ilçede olduğu halde bunun klavuzlarda belirtilmediğini, kendilerine merkezde yurt çıktığını oysa programın ilçede olduğunu buraya geldiklerinde öğrendiklerini söylüyorlar. Bir başka dikkat çeken cümleleri var mesela. Diyor ki öğrencilerden biri; bu durumu üniversitedeki görevliye sorduğumuzda “İlçede olduğunu belirtseydik kimse tercih etmeyecekti. Bu nedenle belirtmedik…?

Bu ciddi bir iddia. Gerçekten doğruysa, siz öğrencileri kandırmış oluyorsunuz. Oysa tüketiciye yanıltıcı reklamlar yapıp taahhüt ettiğini gerçekleştirememek dahi suçken, siz yükseköğretim kurumu olarak hileyle öğrenci alıyorsunuz…?

Böylece bölüm açıyorsunuz…!

İddia var, ancak buna yönelik herhangi bir işlem başlatıldı mı? Bu yazı yayına girdikten sonra yanıtına mutlaka ulaşacağız. Çünkü haberde öğrenci kendisine merkezde yurt çıktığını, bölümün ise ilçede olduğunu, bu durumda birinden birini tercih etmesi gerektiğini ifade etmiş. Yurdu tek başına tercih etmesi mümkün değilken, geriye tek seçenek kalıyor, o durumda da ilçede barınma sorunuyla karşı karşıya kalacak.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ, haftaiçinde kampusu basın mensuplarına gezdirirken, bazı basın organlarında kendisine yönelik eleştiriler olduğunu belirtmiş ve eleştiride ölçü istemiş. Üniversitenin açılmamasından ötürü kendisine yönelik eleştirileri siyasi saikle yapılmış (siyasi nedenlerle demek) kastını aşan cümleler olarak değerlendirmiş ve eleştiride ölçü vurgusu yapmış.

Eleştiride ölçü kısmına kesinlikle katılıyoruz. “Eleştiri, karşınızdakine bir şeyler katmalı, olumsuzlukları gidermeli.” deriz hep. Bu nedenle ağız dolusu küfretmenin, sürekli onu-bunu kınamanın saçma olduğuna vurgu yaptığımız yazılarımız dahi çoğunluktadır. Bunlardan biri de Tunceli Üniversitesi Rektörünün ODTÜ olayları ile ilgili kınaması sonrası yazdığımız “Bir Kınama Histerisi…” başlıklı ve http://tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=6292&uyeid=0 linkinden de okuyabileceğiniz yazıdır.

Bu yazıda ve normal yaşamda hep dillendirdiğimiz, eleştiride seviye ve üslup olayına vurgu yapmasına diyeceğimiz yok, fakat aylarca üniversiteyi eğitim-öğretimden yoksun bıraktınız diye eleştirilmeniz normal değil mi Sayın Boztuğ? Siyasi saikle diyerek savunma refleksi geliştiriyorsunuz, oysa bunca zaman başka bir kentte olsaydınız muhtemelen bu kadar rahat olamayacaktınız. Halk deyimiyle yatıp-kalkıp bu kentte rektör olduğunuza dua edin. Eleştirmeyen bir yerel basın var. Bakın gezdirdiklerinizden kimse çıkıp size; “Van depreminde binlerce ev yıkıldı, binlerce insan öldü. O acı tabloda, yıkılan okullara rağmen kısa süre sonra prefabrik okullarda, çadırlarda hemen eğitim-öğretime başlandı. Bir üniversite yöneticisi, iki buçuk aylık yaz tatili sürecince nasıl bir planlama yapmazda sonrasında 2 ay insanları eğitim hakkından yoksun bırakır” diye sormamış.

Hala siyasi saikle yapılmış haberler deyip ölçü istemişsiniz.

Ölçü istediğiniz sözler, yerel basın yerine internetteki bir yayın organında yer alan sözler. Sözlerin kırıcılığına itiraz edip siyasi saikle yapılmış diye değerlendireceğinize, bu kentte yaşayanlara ve öğrencilerinize bir teşekkür borcunuz yok mu Sayın Rektör? Çünkü; bunca zaman öğrencilere bir açıklama dahi yapma ihtiyacı hissetmezken, yanınızda götürdüğünüz ve gezdirdiğiniz medya mensupları duruma itiraz etmemiş, kendinizi savunmanıza aracılık etmişler… Ne kadar şanslısınız bir bilseniz.

Yerel basının çok etkili olarak görevini yaptığı bir kentte olsaydınız, aylarca açmadığınız üniversite için yönelen bir iki eleştiriye alınganlık gösterme şansınız olur muydu sanıyorsunuz?

Yaz tatilinde tüm olasılıkları hesaplamamış, en temel hak olan öğretim ve eğitim hakkını sekteye uğratmışsınız, açıklama yapmadığınız için defalarca şehir dışından çok sayıda genç toplayıp bavulunu gelmiş ve geri gitmek zorunda kalmış, barınma sorunu yaşayan öğrenciler ev ararken bazen büromuza dahi içler acısı halde gelip yardım istiyorken, şimdi siz bir-iki cılız eleştiride ölçü istiyorsunuz Sayın Boztuğ…

El insaf…

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

Tlf: 0428 2121890

e-mail: [email protected]


Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası, Tunceli EMEK Gazetesi Grubu ile Twitter’dan da takip edebilirsiniz (@TunceliEMEK)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Diğer YAZILAR - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.