Ali Ekber Yurt Giderken Götürdükleri...

Tunceli Aile ve Sosyal Politikalar MüdürüAli Ekber Yurt doğduğu topraklara veda etti. Muhtemeldir ki yüreğinde büyük birboşlukla yol aldı başka diyarlara. Bu duyguyu tanıyoruz çoğumuz. Bir biçaredurumdur ki sormayın gitsin. Kimi zaman devlet, askeri düzen, faşizm dedikleribarbar yapı kovduğunda neyse de, bu gidiş gönül verdiğin, doğduğuntopraklardaki insanlardan gelince ne menem şeydir…?

İnsan en çok yapmadıklarının hesabınıvermekte zorlanır. Yaptıklarınıza vereceğiniz bir cevabınız vardır zaten. Bukentte neredeyse çoğumuzun derdi haline geldi: yapmadıklarımızın hesabınıvermeye zorlanmak.

Bu nedenle bugüne kadar baktığınız yüzlerebir kez daha ve dikkatli bakın, mutsuzluğun resmini göreceksiniz.

Bu kentin tarihi durmadan hep aynı kısırdöngüde tekerrür ederken, devletin sürgününe kentlinin katılmasının acısı varüstümüzde.

Şimdi Tunceli’de bir kaç Sivil Toplum veMeslek Örgütünün arasında harca harca bitmeyen günlerin ağırlığı altındahayatlara, yürekte zorunlu ancak yüzeyde istekli gidiş hikayeleri ekleniyornicedir.

Ali Ekber Yurt için onlarca basınaçıklaması, sayfalar dolusu medyaya servis edilen metinler gönderildi. Uğrundagrafikerliğe kendince yeni boyut kazandıran Yurt’un fotoğraflarından karelereHz. Ali’nin sözlerine göndermeler yapıldı. Bu yaratıcılığı başka mecrada niyekullanmadık demezken, hepimiz aynı dilsizlikle kendi iç dünyamızda bazen “Yeteryahu” dediğimiz zamanlar yaşadık.

Sözde açıklamalarda en çok ifade edilen vesözümona karşı çıkılan, Ali Ekber Yurt’u kınayan kısımlar arasında: “AliEkber Yurt AKP’lidir.” vardı.

Olamaz mı? Varsın olsun. BDP’li olmak,EMEP’li olmak olağan da AKP’li, CHP’li olmak neden tuhaf olsun değil mi?BDP’li, solcu, Kürt, sosyalist, Alevi, devrimci... olarak kabul görmek içinyıllarca mücadele vereceksiniz, Hrant katledilirken Ermeni olacaksınız, Ezidizulme uğrarken hakkını savunacaksınız, sonra başka siyasi düşünceye tahammületmeyeceksiniz...? Bu bir çelişki değil mi?

(Allahınızı severseniz hemen bukısımda derin ve bilgiççe bir çözümleme yapıp: Demek sizde AKP’lisiniz,CHP’lisiniz ondan savunuyorsunuz demeyin olur mu? Artık öğüresi geliyorinsanın, bazılarının bu kadar kolay insan yaftalamasından)

Ali Ekber Yurt cemevine müftüleri,sunileri de davet edip cem törenleri yapıyor

Ne güzel işte. Karşı olduğumuz şeye bak.Biz yüzyıllardır Alevi olarak kendimizi anlatmanın derdine düşmüş, sürekli bazıhastalıklı suniler tarafından mum söndü ile aile içi ensest ilişkileryaşadığımız, kuyruğumuz olduğu, abdest almadığımız için cenabet dolaştığımızyönünde isnat ve iftiralara uğrarken, okuduğumuz üniversitelerde,mesleklerimizi icra ettiğimiz uzak diyarlarda durmadan kendimizi anlatarakkabul sorunu yaşarken, cemevi dedesi de olan Ali Ekber Yurt’un Alevilerdışındakileri de ibadetlerimize dahil etmesinde ne tuhaflık olabilir ki?

Ayrıca Aleviliği tanımayanlarınanlamalarını nasıl beklersiniz ki?

Bir de hani Alevilik’te Kabemiz insandı.Yoksa kastedilen hümanistlik Alevinin Alevi’yi sevmesi midir?

Aslında farkında olmadan bazı ırkçı,kafatasçı Türkler ve Suniler ile ortak noktaya gelmişiz haberimiz yok.

İşte içine yuvarlandığımız o korkutucudüşünce: Kendimizden olmayanı reddetmek noktasına varmış bilesiniz.

Takip ettiğimiz bu yanlış yolda, kendiyanlışlarımızı görmeyi de reddediyoruz. Bu nedenle Sivas’ta adam yakılmasını,her yıl ve yılda bir kaç defa eylem ile söylemlerimizde kınıyorken,Tunceli’deki birahaneleri kadın garson çalıştırıyor diye molotof kokteyliatarak yakmak istiyoruz. Bir karakolu yakmaya çalışırken, üst katındakilojmanlarda oturan kadın ve çocuklardan oluşan onlarca kişiyi de yakmakistiyoruz.

İçimizden bir tek solduyuluda çıkıp“Birahanede çalışan kadın, çıkacak yangında yanarsa ne olacak? Sırf birahanedeçalıştı diye insan yakma hakkımız mı var? Bir çocuk ve kadın, sırf polis veyaemniyet müdürünün eşi diye yakılmalı mı?” diye sormuyor, sorgulamıyor.

Giderek yanlışları doğru haline gelen,Kürt’ün ve Alevi’nin faşistini yaratan bir çizgiye doğru kayıyoruz. Tüm bunlarolurken, dün milletçe devletten korktuğumuz için susuyorduk, şimdi kendizalimlerimizin zulmünden.

Tunceli’de var olan kurumlara ısrarlakomşu illerde elde ne kadar kendilerine yer bulunamayan insan varsa hükümettekipartinin gerek milletvekilleri gerekse Bakan’ları tarafından bize gönderilenadamlara bakın Allahınızı severseniz. Bazılarının miadı dolmuş, bazılarınabakarken “Ben buna bir şey sormayayım kendi alanıyla ilgili. Çünkü hemsoruya hemde zamanıma yazık” denilecek türden, koltuğun içine gömük, içigeçmiş, makamı telef eden bazı adamlara kimsenin itirazı olmazken, bir taraftanhükümeti Tuncelilileri, Alevileri, Kürtleri devlet kadrosuna almamaklasuçlarken, öte yanda eldeki bir kaç Alevi-Kürt müdürü de durmadan bir yerdenöteki yere savurmak anlaşılır şey değil.

O zaman; artık ya devletin Alevilerle,Kürtlerle sorunu olduğu söylemini bırakın, yada sınırlı sayıda kurumda olan buetnik kimliğe mensup insanlara durmadan kendi iç dünyanızda yarattıklarınızıyüklemeyin.

Zira, yerel seçim öncesi bir zamanda Aileve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde ziyaret ettiğimiz Ali Ekber Yurt’un birinternet sitesinde kendisiyle ilgili yayınlanan, Ak Parti’den belediyebaşkanlığına gireceği yönünde, içinde ağır hakaretlerin de olduğu yazıyıokurken söylediği “Bir gün bu partinin bürosuna dahi gitmişliğim yok. Böylene bir talebim nede başvurum var.” derken titreyen sesi ve yüzündeki hüznü veacısı, Doğu ile Güneydoğu’da yaşayanlarımızın neredeyse tamamının yıllarcadevletin askeri, polisi, JİTEM’i...vs’sinin sorduğu ısrarlı “teröristlernerede.” Sorusuna, “vallahi görmedim” yanıtına inanmadıklarında, yüzümüze vebedenimize inen tekme ve tokatlardan daha ağırdı, bilin lütfen.

Ve hatırlarsanız Temmuzda yazdığımız birderleme vardı "Önce Biz Barışsaydık" başlıklı.

Tekrar ediyoruz, gerçekten niye önce bizkendi içimizde birbirimizi sevmeye çalışmıyor da ısrarla Türkler, Suniler bizisevsin kabul etsin çabasındayız. Önce biz bizimle barışıp birbirimizi sevseydikdaha iyi değil mi?


Not: "Önce Biz Barışsaydık" başlıklı haber-derlemeyi

http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=8017&uyeid=0

linkinden okuyabilirsiniz

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete


Bizi Tunceli EMEKGazetesinin facebook sayfası (TunceliEmek), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu(Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takipedebilirsiniz...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Diğer YAZILAR - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.