Sağlık Sektöründe Avcı ve Toplayıcı Dönem

Prof. Dr. Tunç Akkoç Yazdı

Para para para

Varlığı bir dert

Yokluğu yara…
***

İnsan var olduğundan beri yaşamını sürdürmek için her yolu denemiş.

Avcı-Toplayıcı Dönem içinde yaşayan insanlar üretmek yerine yaban hayvanlarını avlayarak ve bitkileri toplayarak yaşamlarını sürdürme telaşı içinde olmuşlar. Sonra zaman için bitkileri kültür ortamlarında yetiştiren, tarımcılık ve hayvan yetiştiriciliğine önem veren bir toplum haline evrilme başladı. Modern toplumların yaşam standına kattığı en önemli girişimlerden bir sanırım bu.

Her şeyin başı üretmek.

Üretmeyen toplumların ekonomisi zayıflar.

Dışa bağımlılığı artar. Modern dönemin Avcı-Toplayıcıları olurlar.

Arz ve talep arasında denge oluşturursanız sistem güzel işler. Arzı da talebi de belirleyen insanlardır. Günümüz çok modern(!) toplumlarda teknolojinin yeri ve etkisi yadsınamaz. İnsanlar ihtiyaç listelerini çevrelerine göre düzenliyorlar. Sağdan soldan gördükleri onların başlıca ihtiyaçları oluyor. Burada en önemli faktör sosyal medya. O yüzden sponsorlu ve talebi arttırmaya yönelik onlarca reklam ile karşılaşıyoruz.

Gelelim sağlık sektörüne.

Belki de hiç olmadığı kadar artışta olan para kazanma hırsı insanları farklı arayışlara itmeye başladı.

Para kazanma hırsı içinde sağlık sektörünü içine alan yaklaşımlar sanırım suistimale en çok açık olanları.

Terapi merkezleri, sağlık internet siteleri, diyetisyenler, alternatif sağlık merkezleri ve tıbbi ihtiyaç satış siteleri ile sık sık karşılaşıyoruz. Bunlar içlerinde de branşlaşıyorlar. Hadi biraz detaylandıralım.

Sağlıklı olmak hepimizin en büyük hedefi.

Olaylar karşısında “Sağlık Olsun” dememizin en büyük nedeni bu. Parayı kaybedersek bir şekilde telafi ederiz de sağlığı kaybettik mi o zaman kötü. Ancak para olmadan sağlık da olmuyor. Birtakım hastalıklar için internet sayfalarında bağış kampanyaları açılıyor. Veteriner sağlık alanında küçük dostlarımız için tedavi ve mama kampanyaları açılıyor. İyi niyet çerçevesinde baktığımızda bu girişimler kulağa hoş geliyor.

Peki kulağa hoş gelmeyen nedir?

Sağlık sektörünü fahiş fiyatlar ile sistemde tutunmaya çalışan, konusunun uzmanı olmayan ve medya sömürüsü ile insanları yanlarına çekmeye çalışan fütursuzlar.

Bunlar insan ve hayvan sağlığında her yerde varlar.

Bu arada işlerini bilimsel uzmanlık alanı içinde yapan, danışma kurulları olan ve amacı gerçekten sağlığa hizmet olan meslektaşlarımızı hariç tutuyorum. Bu yazıda diğerlerini konuşuyoruz.

Güzelleşme uğruna sokakta birbirine benzeyen, metamorfoza uğramış insanları görüyoruz.

Bunlar çok-çok para harcayarak hem sistemi diri tutuyorlar hem de “taşı toprağı altın sağlık sistemine”, alanında uzman olmayan yeni iş arkadaşları? kazandırıyorlar.

İnternet sitelerinden satılan sağlık ürünlerine ne kadarına güvenebilirsiniz. Araştırmadan bilmeden birkaç videoya kanıyoruz. Bu ceza hukukunda “adi dolandırıcılık” diye adlandırılan insanlardan telefon ile para toplamaya çalışan sisteme benziyor. O yüzden aman dikkat!

Diğer taraftan saç ekim imparatorluğu kurduğumuz ülkemizde, işin ehli olmayan insanların da sistemden faydalandıkları gün gibi açık.

Getirisi çok yüksek olan bu kafa güzelleştirme operasyonunda farklı yaklaşımlar mevcut. O yüzden aman dikkat!

Veteriner hekimliğinde kök hücre uygulamaları da son 3 yıl içinde aldı başını gidiyor.

Faydası var mı var. Ama uzman görüşü dışına çıkıldığı zaman sorunların başlama riski artıyor. Her şeye kök hücre diyen, her hastalığa uygulamaya çalışan, yüksek fiyatlar ile küçük dostlarımız üzerinden çok çok para kazanma telaşı içinde olan, konunun uzmanı olmayan hatta ekibi olmayan ticari kuruluşların portföyünde de bu tedavi yaklaşımı var. O yüzden aman dikkat! Onedio

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayata Dair - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.