Boşanmış ve iki çocuğu var...

Yeşim Tijen yazdı..

Merhabalar Yeşim Hanım,

Evet yine bir klişe mevzu daha. Benim sevgilim ile aram çok iyi maşallah diyim bu arada ve ailem ile tanıştırma kararı aldım. İlk babam ile tek buluştu ve konuştu, yaklaşık 3 saat. Diğer haftası tüm aile ile tanıştı herkesten tamam onayı çıktı ve çok sevdiler çocuğu. Burada tek atladığım konu sevdiğimin 2 çocuğu ve boşanmış olması... Bunu ilk başta ailemden gizledim, zaman ile söylerim diye. Onu bu kadar çok sevmiş iken ve kabullenmiş iken bu durumu bir türlü anlatamadım. Ev tuttuk, eşyalar aldık ve dizdik evi, başka bir şehirdeydi. Benim yaşadığım şehre taşındı ve ona iş bulduk, her gün ben işte olmama rağmen babam çocuğu arayıp bizim eve yani annemlere çağırıyordu yemek yemesi için ve vakit geçirmek istiyordu illa ki. Her fırsatta o da gelsin o da bulunsun o da olsun diyordu. Babam yani bu kadar benimsemişken anlatamazdım ve anlatmadım. Hayatımda anneme ilk kez güvenmek istedim ve anlattım bu durumu. Babama ben kendim söyleyeceğim dedim anneme, aradan 24 saat geçmeden babam çağırdı işten sonra beni yanına ve konuştuk. Çocukları ve boşandığı eski eşi Türkiye’de yaşıyorlar ve kendisi Almanya’da. Bana Allah’a şükür ilk baştan dedi evlatları olduğunu. Eski eşi ile zorunlu evlenmiş kendisin de teyzesinin kızı oluyormuş, bunlar sürekli olarak tartışıyorlar ama öyle böyle değil. Kadın sevgilime ağzını açıyor gözünü yumuyor ve hakikatten öyle, binlerce kez şahit olduğum bir durum çünkü ve geçimsizlik yüzünden ayrıldılar. Çocuklar için konuşuyorlar ve bu durum beni asla rahatsız etmiyor sonuçta ben geçmişi olan bir adam bu yüzden konuşmalarında bir sorun görmüyorum ki sevgilim aramazsa ben diyorum bir ara konuş çocukların ne yapıyor, nasıl diye sor. Ben bekar ve çocuksuz olduğuma rağmen çocuklara bayılıyorum. Ve getirse sen bakar mısın dese evet derim. Neyse gelelim tekrar konuya; ben ailemden zaten biraz kopuk yaşadım bu her zaman böyleydi. Ne ablam ile abla kardeş ilişkisi vardı ne de abim ile çünkü kendimi hep dışlanmış hissediyordum. Kendimi geride bıraktım çok kez konuşmayı denedim, tartıştık ama hep aynıydı edilmedik küfürler, yemediğim dayak kalmamıştı abim tarafından. Babam bana elini kaldırmaz çünkü annesinin adıyım diye ama hakaret ve küfür eder. Edilmeyecek şeyler söyler mesela yüzüme tükürür ama dövmez. Keşke dövseydi onlar da söz söylemeseydi. Söz inanın aklından çıkmıyor çünkü, yaralar iyileşir. Geçenlerde bu konu hakkında bana bir kurşunluk hayatın var o çocuğu seçersen dedi. Ben ne yapacağımı ne edeceğimi inanın ki bilmiyorum, annem-babam ve ablam karşı gerçi ablam onlar ne diyorsa o diyor da kaçmayı düşünüyorum açıkçası sizce en doğru karar ne? Kendinizi benim yerime koymanızı istiyorum.

Ve bunu da söylemek istiyorum, onun ile birlikte oldum, ilkimdi o benim... Bu durumdan hiç pişman değilim. Onun yaşı 27 benim ise 29.

Yeşim Tijen'in cevabı:

"Neden her aşk

Bir kadının cenazesini kaldırır mutlaka." demiş Didem Madak

Her aşk mı? Yanlış aşk mı?

Merhaba sevgili okurlar,

Çocuklar genç olduğunda günümüzde internetin de hayatlara girmesiyle kendilerini çok akıllı yaşları ilerlemiş anne-babalarını yaşamdan bir haberler sanıyorlar. Halbuki bu yaşını başını almış kadın ve erkekler hayatın ciğerini biliyorlar. Yaşadıklarıyla yaşayamadıklarıyla, gördükleriyle duyduklarıyla acı tatlı tecrübe sahibi olmuşlar. Bu ne büyük bir kazanım biliyor musunuz? Mesela siz de böyle bir kazanım yok yavrum. Sırf sevdiniz diye boşanmış iki çocuğu olan bir adamla evlenmek isteyebiliyorsunuz. Hayatınızın en önemli kararı boşanmış iki çocuklu bir adam ile mi olacak? İkinci evlilik değil sizinki evde kalmış da değilsiniz. Neden boşanmış çoluk çocuğu olan bir adamı eş olarak seçiyorsunuz. Çünkü neler yaşayabileceğinizden bir habersiniz. Hayata sadece kalbinizden bakıyorsunuz, ah o kalbinde gözü doğru görmez. Onun için de aşkın gözü kördür diyorlar ya...

Eşler anlaşamayınca, evlilik çekilmez hal almışsa ayrılık çözümdür. Burada sorun yok. Ayrılık bir şekilde kabullenilir, içlere sindirilir. Sizin demenize göre sevgiliniz ve eşi anlaşamıyorlarmış. Sorun nerede? Sorun ayrılık sonrası ilişkinin hala bağırış, çağırış içinde geçmesinde. Boşandığı eşi sizce niye bağırıp çağırıp duruyordur? Bir kadın niye bağırır çağırır mutlaka sorunlarla boğuşuyordur. İki oğlan çocuğunu büyütmek bu zamanda kolay mı? Bu genç adam sorumsuz olabilir mi? Kadıncağız iki çocuğun sorumluluğuyla baş başa kalmıştır aradığı desteği sizin sevgilinizden bulamıyordur. Biri Almanya'da biri Türkiye'de. Bunu bayağı bir derinden düşünmelisiniz. Sonra bir de şu var. Bir kere erkekler öyle kolay boşanmazlar, hem de teyzesinin kızı. Teyzesinin kızından boşanmak iki kat zordur. Boşanmanın gerçek sebebini karısının ağzından veya yakın çevresinden öğrenmeniz gerekirdi. Sırf sevgilinizin söyledikleriyle anlaşamamışlar kadın telefonda bile bağırıyor diyerek eski eşi geçimsiz huysuz bir kadın olarak düşünemezsiniz.

Ailenize kızgınsınız. Kızgınlık başkaları sizin ile aynı bakış açısında olmadığında hissettiğiniz duygu. Kızgınlığınız sizi güçlü ve haklı kılmaz yavrum. Büyürken aile içinde sorunlar yaşanabiliyor, kardeşler anlaşamayabiliyor ama büyümek, kendini geliştirmek karşındakini daha iyi anlayabilmek ve hoşgörü sahibi olmaktır da. Aile olmak da sorumluluklarınıza sahip çıkmak demektir eğer sorumluluklarınıza sahipseniz çok da sorun yaşamazsınız. Siz kendi sorumluluklarınızı taşıyor muydunuz? Ağbiniz o zaman size şiddet uygulamış sizin için mutlaka güzel anılar olmamıştır. Ablanız da abla olmamış öyle anlatıyorsunuz. Peki babanız, o size vurmamış ama o da küfürler ediyormuş. Üçü birden sizinle sorunluysa biraz kendinize bakmanız acaba geçmişte benim de onların tasvip etmediği düşüncesizce davranışlarım hatalarım var mıydı demeniz gerekmez mi yavrum? Karşınızdaki aileniz empati yapmak gerekiyor. Neden böyle davrandılar diye sorgulamak gerekiyor. Böyle sorunlar yaşayınca çözüm olarak ailenizden kopuk yaşamayı bulmuşsunuz. Demek daha çok dışarda arkadaş çevresinde vakit geçirdiniz. Aile çocukların bir nevi eğitim yuvasıdır. Aileden kopuk yaşayanlar daha çok hata yapmaya meyillidirler. Çünkü çocuklar aile içinde aile toplum değerlerini öğrenerek gelişir, yetişirler. Bu değerler size doğruyu yalnışı gösterirler. Siz boşanmış iki çocuğu olduğunu öğrendiğiniz bir adam olduğunu öğrendiğinizde bu genç adamdan hemen uzaklaşırdınız. Bir genç kızın evlenmiş boşanmış bir adamla birlikte olmasının ailesi tarfından kabul görmeyeceğini bilir. Ailenizi de kandırmazdınız diye görüyorum. O yüzden de sizin aileden kopuk yaşamınız size ne katmış olabilir diye soruyorum? Toplumumuzdaki bu bozukluk işte bu gençlerin fazla serbest bırakılmasından kaynaklanıyor. Toplum aile değerleri öğretmek bunlar artık yeni nesil ebeveynlere gereksiz angarya olarak geliyor. Oysa bu öğrenilen değerler çocuklarınızı yalnışlardan uzak tutma kabiliyetine sahip. Direkt yalnışı cız olarak görüyor.

Diyorsunuz ki çocuklara ben bile bakarım, çocukları çok seviyorum. Öyle kolay olsaydı keşke yavrum. Üvey anne kimliği boşa mı kazanıldı? Şimdi uzaktan konuşmak kolay. Evlendiniz ve çocuklar geldi. Büyüyen çocuklar erkek çocukları birde. Hareketli olacaklar. Büyüdükçe sorunları da büyüyecek ister istemez. O sorunlar size yük gelmeye başlayacak. Anneleri ortak çocuklar nedeniyle hep eski eşiyle muhatap olmak zorunda olacak. Bugün görüşmesini desteklediğiniz telefon konuşmaları 'offf bu kadında ne hep arıyor' diyebileceksiniz. Nafaka kısmı ona hiç girmiyorum verilen paralardan rahatsız olacaksınız gibi gibi.. Sizin de çocuklarınız olacak onları aynı görebilecek misiniz? İmkansız bir şey aynı şekilde görmek. Batmaya başlama ihtimalleri yüksek. Hiç öyle sandığınız kadar kolay bir şey değil, eski eşin çocuklarına kucak açmak... Açan kadınlar yok mudur? Vardır ama çok azdır. Siz o az kadından biri olabilir misiniz? Önceleri belki ama ya sonrası? Evliliklerde olduğu gibi gerçek karakterler o cicim ayından sonra çıkar...

Gelelim onunla birlikte oldum, ilkim demenize. Çocuk yaşta değilsiniz bu sizin tercihiniz. Pişman değilsiniz. Bu durum eskisi kadar erkekler için sorun olarak gözükmüyor gibi. Tabii ki sorun edenler de var ma şimdi çokça genç kız özgürce davranıyor yine de evlenebiliyor. Siz de evlenebilirsiniz. Bana kendinizi benim yerime koyun demişsiniz. Kendimi kimse için harcamazdım yavrum. Evlilik o kadar önemli bir karar ki evlendiğiniz kişi sizi ya daha değerli kılıyor ya da onunla evliliğinizle kendinizi ziyan ediyorsunuz. Didem Madak'ın sözlerini çok seviyorum ama burada paylaştığım sözüne katılmıyorum her aşk kadının cenazesini kaldırmaz. Akıl ile kalbin birlikte onaylamadığı aşklar cenaze kaldırır. Çok güzel yaşanan aşklar da var. Çok iyi düşünmenizi öneririm yavrum. Bir belediye başkanımızın sözü geldi aklıma diyor ya; 'Gençliğimiz var'. Sizin de gençliğiniz var. Kim korkar gelecekten biriyle birlikte olmuş olmaktan. Hepsi aşılır. hthayat

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayata Dair - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.