Dersim’e dair biraz siyasi gıybet yapalım mı?

Sizin için neler derledik neler...?
Haydi kentin siyasetinde yaşananları birlikte okuyalım. Bizim duymadığımız, sizin bildikleriniz de varsa, yorum olarak yazın da biz de sizin bildiklerinizi bilelim olmaz mı? Başlıyoruz...

                                        Hüsniye Karakoyun Yazdı

DEM Parti Dersim’de neden adayını bir türlü açıklamadı?

Aday adaylık başvurusu diğer illerin aksine Dersim’de neden uzun süre yapılamadı?

15 Ocakta nihayet başvuruları almaya başladığını açıklayan DEM, 19 Ocakta sona erdirdiği başvurularda aday adaylarına dair tanıtım toplantısı düzenleyecekti. 29 Ocakta düzenleneceği açıklanan tanıtım toplantısı da ertelendi.

Görüşmeler, ittifak arayışları, karşılıklı “Kendi adayımız ile seçime gireceğiz” restleşmeleri, basın açıklamaları ve sonra “uzlaştık” açıklamaları…

Şimdi de 10 Şubat 2024 Cumartesi günü önseçim yapılacağı duyuruldu.  

Toplam 12 aday adayının başvurduğu Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, resmî kısaltmasıyla DEM Parti, 4 kadın 8 erkeğin başvurduğu aday adaylık başvurusunda 1 kadının dosyasını kendisine iade etti. 1 erkek aday adayının da dosyasını iade edilebilecekleri konuşuluyor.

Yaklaşık 600 kişinin oy kullanması beklenen bu önseçimde çıkacak sonuca göre mi belirlenir Dersim Belediye Eşbaşkanları yoksa yine dışarıdan nur topu (!), kentin tanımadığı adaylarla mı seçime gidilir bilinmez. Ama şu an itibariyle önseçimden önce başka bir gelişme yaşanmazsa DEM Partisi Dersim İl Örgütü mensupları şu aday adaylarını oylayacak:

İŞTE DEM’İN DERSİM BELEDİYESİ EŞBAŞKAN ADAY ADAYLARI (KADIN)

Nuray Atmaca

Makbule Tulga

Birsen Orhan

İŞTE DEM’İN DERSİM BELEDİYESİ EŞBAŞKAN ADAY ADAYLARI (ERKEKLER)

Ferhat Yıldız (İlk başvuruyu yaptı)

Alaaddin Erdoğan

İbrahim Aşkın

Murat Polat

Uğur Beycan

Cevdet Konak

Yoldaş Demirtaş

Orhan Çelebi

Bu partinin 27 kişilik seçim komisyonunun kararıyla 1 dosyanın iade edildiği belirtiliyor.

PEKİ ADAYLARINI AÇIKLAMAMALARININ NEDENİ NEDİR?

DEM’in Dersim Belediye Başkanını geç açıklamasını Hüseyin Aygün’ün adaylığını açıklamasını beklemek olarak açıklayanlar da var, ittifak sonucunda uzlaşı sağlanmasını beklemek olarak açıklayanlar da.

DERSİM’İN 31 MART 2024 SEÇİMLERİ RENKLİ, CANLI VE HEYECANLI MI GEÇECEK?

Dersim sanki bu seçimi çok heyecanlı, canlı ve renkli geçirecek gibi…Henüz adaylık başvurusu için zaman olsa da, şu an için net olan belediye başkan adayları şunlar:

AKP: Erkan Eroğlu

CHP: Ali Mustafa Çelik

MHP: (Cumhur İttifakı kapsamında il merkezinde aday çıkarmayarak bu parti ve AKP adayı Eroğlu’nu destekleyecek)

Bağımsız Belediye Başkan Adayları:

1.     Hüseyin Aygün

2.     Aydın Polat

İddia odur ki; Yusuf Kenan Aydın da adaylık düşünenlerden ancak henüz sadece niyette. CHP’den ayrılıp bağımsız girer mi zaman gösterecek ancak 20 Şubat tarihine kadar Tunceli Merkez İlçe Seçim Kuruluna başvurmak mümkün.

TUNCELİ GENELİ MUHTARLIĞA RAĞBET BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE MİLLETVEKİLLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇTİ

Tunceli merkez, ilçeler ve köylerde muhtarlık rekabeti öyle kızışmış durumdaki, muhtarlık başvuruları milletvekilliği ile belediye başkanlığından daha fazla. Bu muhtarlığa sevgimizin mutlak bir nedeni vardır ama muhtemelen onu kimse kabul etmeyecektir. Şu sıralar duraklar, taşlar, duvarlar, kapılarda boy boy muhtar afişleri görülüyor. Hatta afişlerinin gece saatlerinde toplandığı iddiasında bulunanlar bile var.

Muhtarlıkta ittifak olur mu?

Emin olun var.

Aşiretler, ezbetler, akrabalıklar…

Hepsi devrede.

Taraftar ve oy bulmak uğruna şu sıralar herkes ince bir çalışmaya girişmiş durumda.

CHP CEPHESİNDE DURUM NEDİR?

Cumhuriyet Halk Partisi, neredeyse bir geleneği yine bu seçimde de sürdürdü. Bazı istifalar, partisinin adayı yerine başkalarıyla dirsek temasına girenler, herkesten önce yollara düşüp adayını eleştiren bazı partililer…

Her seçimin aday adaylık başvuru dönemlerinde "Kessen kanının CHP'li akacağını söyleyenler, aday açıklandıktan sonra başlarlar bir bir dökülmeye...İstifalar, eleştiriler ve aleyhte söylemler...

Yani her seçim döneminde olduğu gibi bu partinin bazı mensupları geçmişten gelen geleneğini bu seçimde de sürdürmek gayretinde. Kendi adaylarına inanıp kenetlenebilseler aslında büyük bir güç var ortada…AMA!

Koca bir AMA...!

PEKİ EMEP BU DÖNEM ADAY ÇIKARACAK MI?

Her seçim dönemi en çok merak edilenlerden biridir aslında EMEP’in aday çıkarıp çıkarmayacağı. Bu seçime doğru yol alırken, yine benzer tahminler yürütüldü.

2009 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde Pertek’ten bağımsız olarak seçilen Avukat Kenan Çetin daha sonra EMEP’e katılmıştı.

Çetin’in EMEP’ten Dersim merkezden adaylık düşündüğü konuşuluyordu. Adaylık düşünenlerden bir diğer ismin ise İl Başkanı Ergin Tekin olduğu iddia ediliyordu. Bu dönem aday gösterecekler mi diye tahmin ve tahliller yapılırken, bir basın açıklaması yapıldı ve Ergin Tekin’in okuduğu ortak metinde DEM ile uzlaşı sağlanamadığı belirtildi, DEM’e çeşitli eleştiriler yöneltildi.

Sosyal medyada tarafların taraftarları zaman zaman bazı platformlarda paylaşımlarıyla eleştiriyi aşıp başka boyuta geçmişken, DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan’dan SMF, TİP, EMEP, Emek ve Özgürlük Cephesi'nin kurdukları ittifakı eleştiren, henüz görüşmeler sürerken bu kararın alındığını savunan bir açıklama geldi.

Eleştirinin yöneltildiği ittifaklardan, buna yönelik de bir açıklama geldi ve bu eleştiriyi kabul etmediklerini duyurdular.

Millet gıybetin dibini sıyırırken, haber geldi ittifaktan, “uzlaştık” mealinde.

GELELİM AKP CEPHESİNE

AKP-Ak Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi…

Onların durumu da bizim kentin durumu kadar dramatik. Kısaltmasından rahatsız olur mu bir partinin üyeleri?

İlginçtir ki bu partinin mensupları oluyor.

AKP denildiğinde kendilerine hakaret gibi algılıyorlar. Onların kafası da tıpkı bu kentte yaşayan bizler gibi karışık.

Misal; Dersim dediğinizde bir grubun kahraman ilan ettiği, diğer bir cenaha hedef olabiliyorsunuz. Tunceli derseniz; bazılarına göre devletçi, 1938’in Dersim Tertelesi faili gibi muamele görebiliyorken, diğer tarafın “Atatürkçü” sırt sıvazlamasının kahramanı olabiliyorsunuz.

Yani bir şehrin isimlendirmesi; sizi hem kötü hem sevimli yapabilir mi?

Burada yaşamıyorsanız, dramlarımızı size anlatacak her sözcük kifayetsiz kalır(!)

Neyse mevzudan biraz sapmışken geri dönelim; AKP’lilerin durumu da bizimle aynı. İlk kurulduklarında AKP demekten rahatsız değillerdi aslında.

Sonra bu kentin tarihine çentik atarak ve Türkiye ile Tunceli siyasetine 35 yıllık bir süre yön veren Kamer Genç mecliste “AKP Mekke’de şeytan taşlanan yerin adıdır” dedi diye mi irrite olmaya başladılar, başka bir şey mi oldu bilinmez ama onlar da bu kentte, özellikle Müslüman Mahallesinin Salyangoz satıcıları gibi, hepimiz gibi savrulup duruyorlar.

Neyse; üzülmeyin. Biliyorsunuz biz toplum olarak çok demokrat, aydın, okumuş (!) insanlarız…

Allah affetsin:))

Ayağımızı kaldırdık.

Okumuş dediysek; bildiğini okumak da okumuşluk sayılıyor ya hani...En azından doğru olmayanın bu kısmıyla direkten döneriz belki. Çarpılmaya karşı…

Ak Parti demekten yana da bir tereddüdümüz yok. AKP derken de maksat farklı değil.

Ama derleme burada bitsin artık…

***

Ne güzel gidiyorduk değil mi?

20 yıllık gazetecilik serüveninde farklı zamanlarda çalışan 4 genç kızımız ve 1 mutfak personelimizin sitemi olmuştu: “Hocam bırakmıyorsunuz ki biraz dedikodu yapalım. Şiştik” diye.

Ayıp bana dedim ve oturdum gece gece size gıybetli derleme yaptım.

İçinde biraz da aşk, meşk, aldatma türünden birkaç gıybet olsaydı dediyseniz içinizden, vallahi 20 senede gelebildiğim nokta bu…

Düşündüm taşındım ve Müslüman Mahallesinde aykırı kalmanın da manası yok. Körlerin ülkesinde gören göz olmak yadırganır. Herkes görmezken sizin aydınlığı tasviriniz, artınız değil eziyetinize dönüşür. Hepimiz birbirimize benzersek birbirimizi severiz dedim (?) ve bu çıktı ortaya…

Aranıza hoşgeldim…

Kabul buyurun lütfen…

Hüsniye KARAKOYUN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüsniye Karakoyun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Arin(erdal Karateke) - Merhaba Hocam.

Sizi ne kadar çok sevdiğimi söylememe gerek yok. İyi ki sizi tanımışım iyi ki sizinle yollarımız kesişmiş demiyorum çünkü devam edilecek ise o yolu sonuna kadar yürürüm sizinle ? verdiğiniz emeği mücadeleyi yazmak yetmez onu ancak sizinle o mücadeleye dahil olup beraber soluklayan bilir.

Dersim'e söz oraya gelince tabiki herşey değişir. O çok sevdiğimiz toprakları ve severek gözümüzü kırpmadan canla başla yaptığımız işimiz aşımız elimizden alınmadan önce herşey çok güzeldi içimiz dışımız birdi ama bir türlü kendimizi anlatamadık bugünlere geldik.

Geçmiş geçmişte kaldı ama bazen de diyorum demek ki bazı insanlar bizi hak etmiyor birde buradan bakıyorum. Herşeye rağmen hayat devam ediyor nefes aldığımız sürece.

Yerel seçime dair tespitlerimiz çok doğru. Bende Tuncel Kurtiz in iddiacı cambaz Şaxo repliğinde dediği gibi kim kazanır derseniz.

Silahı satan kazanır derim ? Almanya dan kucak dolusu hasret yüklü sevgiler selamlar. Herşey gönlünüzce olsun kocaman yürekli Kadın .

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 11 Şubat 11:49
06

Hasan Çetinkaya - Hüsniye Hanım,79 yaşındayım.Erzincanlıyım.Emekliyim ,İzmir de yaşıyorum.Tunceli eski belediye başkanı sayın Veli GÜNDER ile Barış Partisi kurucu üyesi olarak siyasetle ilgilendim.Şimdi CHP üyesiyim.Tespit ve gıybetinizleri zevkle gülümseyerek okudum.Aklı seliminiz ve mizahi anlatımınız çok değerli.Aklına,kalemine ve de emeğine sağlık .

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 10 Şubat 14:17
05

Dersim Halkı Adına. - Dersim de maçoğlundan sonra koministliğe kimsenin itibarı kalmadı. 5 sene boyunca hiç hizmet yapmayan belediye bir gün dahi esnaf ziyareyi yapmayan,birgün dahi muhtarlar ile biraraya gelmeyen,birgündahi şehrin sokaklarinda gezmeyen,birgün dahi halka hizmet namına bir eser sunmayan bir belediye başkanına şahit oldu. Şehrin sokakları,kaldırımları berbat halde.Dikenden ottan yürünecek halde değil. Kış aylarında yollarda biriken karlardan dolayı gezilemiyor. Şehre bir eser kazandırmadıkları gibi, şehirdeki bulunan eserlere sahip çıkılmadı.(örnek,insan hakları anıtı)

Seçim zamanı insanları vaatleri ile kandırdılar, insanların duyguları ile oynayarak oylarını gaspettiler. Onun için nice insanlar gece gündüz çalıştı.

Belediyeyi borçlu devir alıp haber kanallarında reklam yaptılar. Bir dönem borcu kapattık,belediye kasasını kâra geçirdik dediler.belediye binasına pankart astılar bir kaç kez ve sonrasında onu da asmadılar. Çünki borç katlanarak yükseldi.

Nohut ekiyoruz dedi,resim çektirdi,kaldırım yapıyoruz dedi resim çektirdi ve bunu bazı medya organları ve yerel basına çok güzel reklamını yaptırdı.

Geldik şehrin deprem ile anılmasına. Gerçekten hiçbir çaba harcamadı kominist belediye. Harcamadıkları gibi şehri kaderine bırakıp seçim bölgesine gitti.Belediye de kim var nasıl yönetiliyor. Belediyede ki disiplinsiz çalışmalar. Belediye personellerinin kafasına göre işleri vs.vs.

Burda şehirde ki yerel basın,siyasi partiler,Sehirde ki esnafın,halkın,şehrin din önderleri gibi herkesin suçu var.Çünki kimse buna birşey söylemedi,itiraz etmedi,haber yapmadı.Şimdi yeni gelecek başkandanda pek ümidimiz yok.çünki oda borç vardı para yoktu diyecek böyle gidecek.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 10 Şubat 10:12
03

6262 - Dem, tip, smf, tkp, emek partisi... memleketin düştüğü hal'e bak. Hiçbiri de çalışmıyor ve seçilmelerine rağmen bir çivi bile çakmadı. Durum içler acısı.

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 08 Şubat 18:54
02

Ayla Bulut - Hüsniye hocam bence bir mizah kitabı süper olur. Nükteli, seviyeli ve akılla harmanlı. Çevremde IQ diplerde konuşmalardan bıkmışız. Bazen sosyal medyanızda yorumlara verdiğiniz cevaplara bayılıyorum. Süpersin hocam

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 08 Şubat 08:43
01

Kezban Topuz - Hüsniye hocam cesurluk ve cesaret gerçekten de nadir insanda bulunur. Sende de ziyadesiyle var. Gece saat 2 ve ben oturup bu yazını okudum. Müthiş. Kalemine sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 08 Şubat 02:21