- G:

Tunceli'de 17 okula yıkım kararı alındı... Vatandaşlar taşımalı eğitime karşı çıktı!

Tunceli Valiliği’nin okullarda başlattığı güçlendirme çalışması, Darıkent’te yaşayan öğrenciler için eğitimi güçleştirdi. Veliler, çocuklarının Bulgurcular İlköğretim Okuluna taşımalı eğitim ile günde yaklaşık 80 km yolculuk yapmasının zorluklarına dikkat çekti ve bu maksatla köyde basın açıklaması yaptı. Köylüler yetkililere seslerini duyurmaya çalışırken, köydeki boş kamu binalarıyla cemevinin okul olarak kullanılması önerisinde bulundu.  

DEPREME DAYANIKLI OKULLAR PROJESİNDE TAŞIMALI EĞİTİM MODELİ

Tunceli Valiliğince il genelinde başlatılan depreme karşı dirençli kent oluşturma kapsamında ilde yapılan incelemeler sonucu 17 okulun yıkım kararı alındı. Mazgirt’e bağlı Darıkent İlköğretim Okulu da güvenlikli olmadığı gerekçesiyle boşaltılarak eğitim-öğretim sürecinin Bulgurcular İlköğretim Okulunda devam edeceği kararı alındığı belirtildi.

VELİLER ÇOCUKLARIMIZI OKULA GÖNDERMİYORUZ

Ancak veliler Darıkent’ten öğrencilerinin Bulgurcular’a götürülmesi hususunda çekincelerini belirterek Darıkent’te kullanılmayan ve depreme dirençli kamu binalarının bu amaçla kullanılabileceği konusunda yetkililere öneride bulunuyor. Boşaltılan sağlık ocağı binasının okul olarak kullanılabileceğini belirten köylüler, bir basın açıklamasıyla seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı.  Köylüler, çocuklarının eğitim-öğretim süreçlerini köylerinde sürdürmelerini istiyor. Bu amaçla Tunceli Valiliğine bir dilekçe de verildi.

Öğrenci velileri tarafından çekincelerini belirttikleri dilekçede şu ifadeler yer aldı;

“2024 Valiliğimiz tarafından Tunceli ili genelinde depreme karşı dirençli kent oluşturmak için yapılan incelemeler sonucu 17 okulun yıkım kararının çıktığını biliyoruz. Yetkililerin bu hassasiyetleri bizler açısından çok değerli. Çocuklarımızın okuyor olduğu Darıkent İlköğretim okulu da yıkım kararı verilen okullar arasında. Bizler bu kararı çocuklarımızın can güvenliği açısından olumlu karşılıyoruz. Ancak Darıkent İlköğretim okulu yıkım kararı verilen diğer okullardan farklı olarak bir köy okulu olması nedeniyle farklı zorluklarla eğitim öğretimin sürdüğü bir okul.

Öğrencilerimiz çevre köy ve yerleşim yerlerinden gelerek eğitimlerini sürdürmekte. Hala hazırda eğitim devam ederken dahi 1 saatlik servis yolculuğuyla çocuklarımız okullarına ulaşmaktaydı. Yıkım kararı verilen tüm okulların öğrencileri yakınlarında yer alan diğer okullarda eğitime devam edecek. Fakat köy okulunda okuyan bizlerin çocukları yakında herhangi bir okul olmadığı için diğer okullardan farklı olarak zor bir durumla karşı karşıya.

Bizlere çocuklarımızın Bulgurcularda ki okulda eğitime devam edeceği bilgisi verildi. Çocuklarımız Okul servisi tarafından 10:30 da alınmaya başlayacak ve 12:40 da yani 2 saati aşkın bir yolculukla ancak Bulgurculardaki eğitime başlayacaklar. Bulgurcularda hala hazırda eğitim gören öğrenciler sabah, bizlerin çocukları ise öğleden sonra eğitim alacak. Yani 5 saatlik eğitim için her gün 4 saati aşkın bir yolculuk yaparak çocuklarımızın eğitim görmesi gerekecek.

Yarım gün eğitim gören çocuklarımız 9 saatlik bu koşturmacada yemek dahi yemeden gecenin geç vaktinde evlerine aç ve yorgun şekilde ulaşacaklar ve ertesi gün sabah saat 10:30 da yeniden başlayacak böylesi bir koşturmaya hiçbirinin dayanması mümkün değil. Kış koşullarında Darıkent’te okurken dahi zaman zaman servisler öğrencilerimize ulaşamazken ve bizler kilometrelerce yol yürüyerek çocuklarımızı servisin tıkandığı noktalara ulaştırıp; dönüşlerinde benzer bir zorluğu yaşayarak evlerimize dönmeyi başarabiliyorken Bulgurcular kadar uzak, yolları virajlı ve en ufak kar yağısında dahi kapana, servislerin yolda kalma ve kaza riskinin olduğu böylesi bir yolculuğa olur vermemiz bekleniyor. Elbette çocuklarımızın depreme dayanıklı olmayan bir okulda okumasını istemiyoruz.

Fakat bu yıkım kararıyla bizlere çözüm olarak sunulan Bulgurcularda eğitime devam etmeleri başka bir çözümsüzlük noktası. Deprem riskinden ötürü çocuklarımızın eğitim haklarının bu denli zora sokulması bizler için kabul edilebilir değil. Bizler tüm Darıkent ve çevre köylerde yaşayan insanlar ve öğrenci velileri olarak bu süreçte yıkım kararı sonrası bizlere çözüm adı altında sunulan bu çözümsüzlüğe karşı çözümün olduğunu dile getirdik ancak herhangi bir olumlu sonuç almayı başaramadık. Okulumuzun bulunduğu Darıkent’te çocuklarımızın eğitimlerini sürdürebilecekleri birçok alternatif mevcut. Yeni yapılan ve sadece 1 doktor ve hemşire ile haftanın sadece 3 günü ve yetersiz hizmet veren Sağlık ocağı Fiziki yapısı okul olmaya yetecek kapasitede ve kolayca okula dönüştürülebilir bir yapı.

Doktor ve hemşireye tahsis edilecek 1 oda ile şu an verilen hizmetin devamı mümkün. Böylece hiçbir hizmet aksamadan yıkım sonrası yapılacak okul hizmete girinceye dek çocuklarımız Darıkent’te okuyabilirler. Ayrıca sağlık ocağı lojmanları da değerlendirilebilir. Bir diğer alternatif belediye vasfının kalkması ile şuan boş ve atıl durumda olan eski Darıkent Belediye binasının hızlı bir tadilat ile geçici bir okula dönüştürülmesi. Ayrıca Darıkent Cemevi de gerek oda sayısı gerekse yapı kalitesi ile geçici bir süre çocuklarımız için kapılarını açmaya hazır. Tüm bu alternatiflerden birinin değerlendirilmesi ile çocuklarımız eğitim hakkından mahrum kalmadan eğitimlerini sürdürmeleri mümkün. Bizler bir kez daha sesimizi duyurmak amacıyla tüm veliler, Darıkent ve çevre köylerin sakinleri olarak yetkililere sesleniyoruz.

Çocuklarımızı deprem riskinden kurtaralım derken böylesi bir eziyete sokmayın. Onlar çocuk ve yetişkinlerin dahi kaldıramayacakları bu eziyeti kaldıramazlar. Yakın zamanda Sayın Valimiz Bülent Tekbıyık tarafından ulusal basına verilen beyanlarda Tunceli valiliğince Deprem riskine karşı Konteyner kentler oluşturulduğu haberleri basında yer aldı. Şayet bizlerin çözüm önerilerine olumlu cevap veremiyorsanız sizlerden ricamız tahsis edilecek birkaç konteyner ile eğitime Darıkent'te devam edilmesi. 5 saatlik eğitim için hergün 4 saat yolculuk yaparak 9 saatlik böylesi bir durumun kabul edilebilir olmadığı gerçeğini siz yetkililere bir kez daha hatırlatarak biran önce çocuklarımızın eğitimlerine Darıkentte devam etmeleri için gerekenin yapılmasını rica ediyoruz” dedi.

  

07 Şub 2024 - 12:29 Tunceli/ Mazgirt- Eğitim

Mahreç  Eylem Seçkin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.