- G:

Dersim’deki seçimde 9 bağımsız gözlemci görev alacak

Seçimlerin daha adil, özgür ve şeffaf bir ortamda yürütülmesi için Güney Afrika’dan Azerbaycan′a birçok ülkede bağımsız gözlemciler tarafından seçimler takip ediliyor. Bu yıl 31 Martta (yarın) yapılacak seçimlerde İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi’nden 9 kişi bağımsız gözlemci olarak görev yapacak. İHD Şube Başkanı Gürbüz Solmaz’ın da aralarında olduğu o 9 kişiden biriyle röportaj yaptık.

İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Ateş’e “Bağımsız Seçim Görevlisi ne iş yapar? Sandık başındaki yetkileri neler? Raporlama yapıyorlarsa bunu nereye sunuyorlar? Bu raporlar dikkate alınıyor mu? diye sorduk.

İşte o röportaj:

ULUSLARASI ŞEFFAFLIK DERNEĞİ GÖNÜLLÜSÜ 2014'TE BUNLARI YAZMIŞ

Uluslararası Şeffaflık Derneği Gönüllüsü Nurdan Körken’in 2014 yılında kaleme aldığı bir makalede şu ifadeler yer almıştı; “Demokrasinin yapı taslarından biri olan seçimlerin daha adil, özgür ve şeffaf bir ortamda yürütülmesi; ulusal ve uluslararası mecrada meşruluğunu yitirmemesi açısından sürecin bağımsız gözlemciler tarafından takip edilebilmesi son derece önemli. Seçimlerin ulusal, uluslararası ve bağımsız gözlemciler tarafından takip edilip raporlanması, gelecekte oluşabilecek ihmalleri ortadan kaldırırken kamuoyunun duyduğu güveni de güçlendirir. Güney Afrika’dan Azerbaycan′a birçok ülkede bağımsız gözlemciler tarafından seçimlerin takip etmesine imkan tanınıyor.

Uluslararası kuruluşların seçimleri izleyebildiği Türkiye′de, bağımsız gözlemcilerin takibine 298 sayılı Kanunun 25. Maddesine göre geçmişte izin verilmiyordu. Kanunun sadece siyasi parti gözlemcilerinden bahsetmesi gerekçe gösterilerek, sivil toplum kuruluşlarının başvuruları reddediliyor. Kanunda net bir yasak olmamasına rağmen Yüksek Seçim Kurulu ( YSK), Eşit Hakları İzleme Derneği ve İnsan Hakları Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının bağımsız gözlemci statüsü için yaptığı başvuruları geri çeviriyor. Sandık Başındayız, Oy ve Ötesi, Türkiye′nin Oyları gibi sivil girişimler gönüllü çabalarla seçim takibini sürdürmeye çalışıyor; ancak bu girişimler de bağımsızlıklarına zarar verecek işbirliklerine zorlanarak engellenmeye çalışılıyor. Bu konuda Bağımsız Seçim İzleme Platformu, bugüne kadar yapılan önerilere karşın seçim mevzuatı ve uygulamalardan kaynaklanan hiçbir konuda gerekli iyileştirici düzenlemelerin yapılmadığını vurgulamakta.

Seçimlerin daha adil, özgür ve şeffaf bir ortamda gerçekleşmesi ve kamuoyu güveninin zedelenmemesi için bağımsız gözlemcilerin seçim takibindeki rolü yadsınamaz. Dünyanın çeşitli yerlerinden birçok ülke seçimlerin özgürce takip edilebilmesi için bağımsız gözlemcilere izin verirken Türkiye, Avrupa Güvenlik ve Is Birliği Teşkilatı’nın (AGIT) önceki değerlendirmelerine rağmen henüz bu konuda bir adim atmamış bulunuyor. Uluslararası Şeffaflık Derneği olarak aşağıda adi geçen ülkelerin seçimlerde bağımsız gözlemci faaliyetlerine izin verdiğini ve Türkiye′nin hala bu listede olmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Bağımsız Gözlemcilere İzin Veren Ülkeler: Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Rusya, Makedonya, Güney Afrika, Afganistan, Zimbabwe, Ürdün, Arnavutluk, Kenya, Gana, Sierra Leone, Kamboçya, Nijerya, Sri Lanka, Zambiya, Sudan, Kosova, Lübnan, Filipinler, Pakistan, Karadağ, Sırbistan, Endonezya, Yemen, Hırvatistan, Moldova, Letonya, ABD, Bulgaristan, Bosna Hersek, Almanya, Norveç, Finlandiya, Kazakistan.”

İŞTE DERSİM’DEKİ SEÇİMDE GÖREV ALACAK BAĞIMSIZ SEÇİM GÖZLEMCİLERİ

1)      Gürbüz Solmaz

2)      Hıdır Alparslan

3)      Rıza Dalkılıç

4)      Özgür Ateş

5)      Özkan Korkmaz

6)      Gönül Sonbahar

7)      H. Yaşar Sezgin

8)      Nilüfer Aktaş

9)      Raife Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tunceli EMEK Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tunceli EMEK Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tunceli EMEK Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tunceli EMEK Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.